Příjemnou noc, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Jak se nezbláznit od mládí až do penze - možné krize v jednotlivých dekádách života

jak-se-nezblaznit-od-mladi-az-do-penze-mozne-krize-v-jednotlivych-dekadach-zivota

jak-se-nezblaznit-od-mladi-az-do-penze-mozne-krize-v-jednotlivych-dekadach-zivota
Zdá se, že nejhorší je stav „mládí pryč a do penze daleko". Ale on má každý věk svoje. Jak se nezbláznit v jednotlivých dekádách vašeho života? Ve věku 20-30 let byste měli zpomalit a nepřeceňovat síly. Nad 30 let byste se měli naučit relaxovat, věnovat rodině a také sobě. Ve věku 40-50 let byste se měli usmířit sami se sebou a být sami k sobě fér. Nad 50 let si začněte více hlídat zdraví a také hledejte nové cesty. 

___

___

20-30 let

Ženy, které se v této věkové kategorii rozhodnou pro mateřství, rozhodně dělají dobře. Nejen proto, že jsou nejplodnější a jejich organizmus je na těhotenství a porod nejlépe připraven. Důležité je i to, že v „mateřské kondici“ je také jejich psychika - jsou emočně naladěné do něhy, do ochranitelství, do pečovatelství. Pokud se rozhodnou mateřství odložit, až si vybudují kariéru, hrozí jim frustrace. Jejich duše je zkrátka spíš připravená hýčkat a obětovat se než bojovat o pozice a sebeprosazení. K mládí (a to se týká i mužů) patří také velká zapálenost pro věc, mimořádné nadšení pro pracovní projekty. A bohužel i pocit, že energie a sil je tolik, že se dá zvládnout a vydržet úplně všechno. Což je omyl...

Pozor! V této věkové kategorii se často projevují psychické poruchy a nemoci, k nimž má daný jedinec dispozici (neurózy, deprese, úzkosti), nebo si je vypěstuje - syndrom vyhoření se nejvíc objevuje právě u mladší generace.
Rada: Brzděte hektické tempo a nepřeceňujte síly.

 

30-40 let

Málokdo si je ochoten přiznat, že už po třicítce má méně sil a energie než dřív. Jde sice o období, kdy je třeba upevňovat pracovní pozici, začít zúročovat zkušenosti, ale... Ne každý na to má a měl by umět posoudit, kolik a čeho zvládne. Stejně jako profese totiž vyžaduje toto období nasazení v rodině, pěstování partnerských vztahů, rozvíjení zájmů, upevňování přátelství atd. Právě v těchto oblastech vám spíš může něco „utéct“.

Pozor! Workoholizmus není oceněníhodná vlastnost, nýbrž psychická porucha! A v tomto věkovém období vám mimořádně hrozí (pořád je sice mezi workoholiky víc mužů než žen, ale ambiciózních dam 30+, které workoholizmus postihne, stále přibývá).

Rada: Naučte se relaxovat a věnovat se rodině, přátelům a sobě!

 

40-50 let

Mnoho lidí v této věkové kategorii trpí rozčarováním z toho, že ve své profesi nedosáhli toho, po čem toužili, nebo že si vybrali úplně nesprávné povolání. Spojení určité frustrace z toho, že stárnou, s nutností neustále obhajovat pozice před dravými „mlaďochy“ jim ubírá síly a ohrožuje zdraví psychické i fyzické. Nedostatek pracovních příležitostí je navíc často nutí ke změně zaměstnavatele (mnohdy po letech) i ke změně profese vůbec. Začínat v tomto věku něco nového nebo někde jinde je mnohem těžší než dřív a také to odčerpává síly.
Pozor! Pokud jste až dosud nespadli do workoholizmu či syndromu vyhoření, tak vás to asi už nepotká. Hrozí vám však úzkosti a zvýšený stres s následnými zdravotními riziky: hypertenze, kardiovaskulární problémy, cukrovka aj.
Rada: Budťe na sebe hodní tak, jak byste byli na své nejlepší přátele.

 

50 a více let

V této věkové kategorii jsou nejčastějšími problémy strach ze ztráty zaměstnání, dlouhodobá nezaměstnanost, ponižující narážky na věk a případná zdravotní omezení. Věřme, že časy, kdy přestane platit, že „tahle země není pro starý“, pominou. A že se znovu uplatní osvědčená zkušenost, že každý věk může v pracovním kolektivu přispět něčím podstatným. A že bohaté pracovní zkušenosti a životní rozhled jsou ve většině povolání důležitější než bezchybná angličtina a bravurní ovládání veškerých počítačových programů. Hlavně nepodléhejte panice a pocitům marnosti a naučte se vážit si sami sebe (když to zatím za vás nikdo nedělá).
Pozor! Stres, úzkost, deprese a přetahování sil jsou hlavními důvody rozvoje všech závažných civilizačních nemocí. Že zdravě jíte a přestali jste kouřit, vám bude pendrek platné, budete-li vystaveni soustavnému stresu!

Rada: Opakujte si, v čem všem jste dobří, a hledejte nové cesty, jak to využít.