Dobré odpoledne, dnes je pátek 4.10.2024, svátek slaví František, zítra Eliška.

Craving a slovo bažení pohledem psychiatra Karla Nešpora

bazeni-craving-alkohol-priznaky-projevy
bazeni-craving-alkohol-priznaky-projevy
Před nějakou dobou jsem řešil problém. Anglické slovo craving označuje chorobné nutkání, což je typický příznak návykových nemocí. K návykovým nemocem patří závislost na alkoholu, tabáku a drogách, dokonce i patologické hráčství.
___
___


"Craving" jsem nechtěl přeložit obvyklým slovem jako toužení, chuť, žádostivost nebo dychtění. Odborný termín by se tak pletl s běžnou mluvou. Sáhl jsem do starší vrstvy jazyka vylovil odtud "bažení." To se dnes téměř nepoužívá, ale ještě si zachovalo srozumitelnost. Potěšilo mě, že se výraz ujal a že ho pužívají i kolegové. Jinak ale na bažení mnoho radostného není.
Jaký je rozdíl mezi inženýrem, který má bažení, a debilem (pozn. redakce - debil = psychiatrický pojem - osoba s velmi nízkým IQ), který baží? Správná odpověď na tuto otázku zní, že záleží na tom, jak je bažení silné.
Málo bažící debil by na tom mohl být dokonce lépe než silně bažící inženýr. Jedna z nevýhod bažení je dočasný útlum rozumových schopností. Někoho napadne, že si po nějaké době úspěšného nekouření jenom "jednu zkusí." Taková pitomost by jeho mozek nikdy nenapadla - nebýt bažení!

Tělesné projevy bažení, cravingu

Druhá nevýhoda bažení je ta, že zhoršuje nebo ztěžuje sebeovládání. Luxusní čtvrtí kráčí mladá dáma s velkým, chlupatým psem. Dáma se vlní, pes se vlní, prostě nádhera. Pak ale výstavního chlupáče zaujme volně pobíhající voříšek. Dáma se svého krasavce s vypětím všech sil snaží zadržet. Z elegantní nádhery se stala náramná legrace.

U návykových nemocí to ale legrace není. Při bažení se objevují tělesné změny, nejčastěji ty, s nimiž se setkáváme při stresu - bušení srdce, vyšší svalové napětí, povrchové dýchání atd. U závislých na alkoholu se lze navíc setkat se sliněním.

 

Jak zastavit craving, bažení - vyhýbejte se brlohům a škůdcům

Ti, kdo překonávají návykový problém, by se měli vyhýbat spouštěčům, tj. podnětům, které bažení vyvolávají. Sem patří různé "brlohy", čili riziková místa, nebo "škůdci", tj. osoby sebeovládání neprospěšné.

Jestliže se bažení objeví, je třeba ho rychle zastavit. Možnostíje řada a dají se kombinovat. Namátkou zmiňuji: uvědomovat si následky určitého jednání, věnovat se tělesné aktivitě, opustit rizikové prostření, s někým vhodným komunikovat nebo klidně a pomalu dýchat do břicha. Více na toto téma najdete v mých publikacích, které jsou zdarma na internetové adrese www.drnespor.eu .

Zdroj: prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.