Dobré odpoledne, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Úcta a prestiž jednotlivých povolání - pořadí hodnocení

ucta-prestiz-povolani-poradi_copy
ucta-prestiz-povolani-poradi_copy
Před nedávnem média informovala o výsledcích výzkumu prestiže vybraných profesí, kterýpravidelně provádí Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Stejně jako v minulých letech se povolání lékaře umístilo na prvním místě. Po akci Děkujeme, odcházíme, kdy byla prestiž lékařského stavu buďpřímo některými politiky a novináři zpochybňována, nebo byla aspoň vyslovována obava z jejího
poklesu, byl průzkum CVVM očekáván s velkým zájmem.
___
___Když se podíváme na číselné výsledky průzkumu (průměrné bodové hodnocení) a srovnáme je s minulými lety, je rozdíl minimální (2004 - 89,5, 2006 - 90,4, 2007 - 89,8, 2011 - 89,1). Je tedy potěšující, že navzdory všem škarohlídům se prestiž lékařů stále drží na stejné úrovni. Zajímavé je, že tato informace nevyvolala takový mediální zájem jako prohlášení různých fašizoidních primitivů, kterými nás novináři vposlední době krmí. Jistě, pokud by byl zaznamenán pokles prestiže lékařů, byla by to zpráva na otvíráky deníků a televizních zpravodajství ...

Když se podíváme na tiskovou zprávu CVVM a výsledky jednotlivých povolání podrobně, dojdeme k zajímavým poznatkům. Poprvé se v průzkumu objevilo povolání zdravotní sestry a hned obsadilo třetí místo za vědci, ale před učiteli na vysoké škole i na základní škole.

Pohled na poslední místa průzkumu přináší zajímavé souvislosti: bankovní úředník (46,9), novinář (46,5), prodavač (43,6), kněz (42, 8), sekretářka (41,4), ministr (38,0), uklízečka (34,0) a poslanec (27,0).

Na prvních pěti místech podle prestiže jsou tedy povolání převážně státních zaměstnanců, které stát jednoznačně na platech okrádá a jejich potřeby ignoruje. Jejich platové ohodnocení neodpovídá vysoké prestiži ve společnosti.

Podobné je tomu u bankovních úředníků, ale s obráceným poměrem plat - prestiž. Finančnictvi je totiž svět sám pro sebe, s vlastními pravidly, což vidíme v posledních letech díky krizi. Také mnozí novináři si o sobě často myslí, že jsou nejdůležitější a naprosto důvěryhodnou profesí. Výsledek tomu příliš neodpovidá, navíc zde dochází k postupnému poklesu z 54,4 v roce 2004 na nynějších 46,5.

Postavení ministrů a poslanců na posledních třech místech, společně s uklízečkami, je stabilním umístěním ve všech provedených průzkumech.

Alarmující je však výrazný pokles, ke kterému došlo od roku 2004. U ministrů z 53,8 na 34 a u poslanců z 39,9 na 27.


Výsledky průzkumu prestiže jednotlivých povolání a její srovnání s platovým ohodnocením je dlouhodobým symptomem, že česká společnost je stále nemocná. Výrazný propad prestiže a tomu i odpovídající důvěry u politiků je znamením, že společnost je ohroženější, než se nám zdá a než si asi sami dokážeme přiznat. Nízká důvěra a prestiž politiků znamená i nízkou důvěru v politiku samotnou a v instituce, které představuje, tedy ve stát a ve svém důsledku i v demokracii. O tom, kam takováto situace vede, by nás mohla poučit historie dvou tragických "ismů" dvacátého století. Pochopí toto nebezpečí dřív politici, nebo občané? A pochopí ho vůbec dřív, než bude pozdě?


Zdroj: Michal Sojka, Tempus medicorum

Úcta a prestiž k jednotlivým povoláním - pořadí

1. lékař

2. vědec

3. zdravotní sestra

4. učitel na vysoké škole

5. učitel na základní škole

6. projektant

7. soudce

8. programátor

9. soukromý zemědělec

10. účetní

11. policista

12. truhlář

13. manažer

14. starosta

15. majitel malého obchodu

16. profesionální sportovec

17. voják z povolání

18. stavební dělník

19. bankovní úředník

20. novinář

21. prodavač

22. kněz

23. sekretářka

24. ministr

25. uklízečka

26. poslanec


Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění