Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Co dělat o víkendu - rodina, NEuklízení, NEinternetování, těšení se, cvičení

co-delat-o-vikendu-rodina-neuklizeni-neinternetovani-teseni-se-cviceni

co-delat-o-vikendu-rodina-neuklizeni-neinternetovani-teseni-se-cviceni
Úspěšní lidé mají většinou jednu jedinou zásadu, co se jejich víkendů týče – nepracují o nich. Moc dobře si totiž uvědomují, jak je důležité o víkendu vypnout a místo práci se věnovat tomu, co vás zrelaxuje a nabije energií pro další týden. To se samozřejmě snadno řekne, ale už o něco hůř dělá, víme to moc dobře všichni. Tohle je 9 věcí, které byste měli o víkendu vyzkoušet, abyste našli tu správnou rovnováhu a v pondělí byli na nový týden připraveni na 110 procent.

___

___

1. Vstávejte ve stejný čas

Přispat si a dohnat tak spánkový deficit z týdne je lákavé, jenže nepravidelné vstávání může velmi rychle narušit váš biorytmus. Naše tělo se samo prostřednictvím spánkových fází dokáže zařídit tak, abychom se budili odpočatí a svěží. Jedna z těchto fází naši mysl připravuje na to, být vzhůru a ve střehu, což je důvod, proč se často budíme jen chvíli předtím, než zazvoní budík (mozek už je vytrénovaný). Pokud si tedy o víkendu pospíte, budete si nakonec připadat unavení a grogy. Nejenže vám to pokazí volný den, navíc budete i méně produktivní v pondělí, jelikož váš mozek nebude schopný se probudit v obvyklou dobu. Pokud se tedy potřebujete dospat, lepší nápad je jít dřív spát.

 

2. Ráno věnujte sami sobě

Vyšetřit si o víkendu nějaký ten čas jen pro sebe – zvlášť pokud máte rodinu – může být hodně složité. Když si ale najdete způsob, jak se věnovat činnosti, kterou máte rádi, a to ještě hned po ránu, budete se cítit šťastnější a budete mít čistou hlavu. A je to také skvělá motivace, proč o víkendu nepřespávat. Přečtěte si noviny, jděte si zaběhat, upečte housky, cokoli.

 

3. Minimalizujte domácí práce

Domácí práce mají tu úžasnou vlastnost, že vám dokážou nenápadně zabrat celý víkend. A pokud se tak stane, ztrácíte příležitost k odpočinku a přemýšlení. A co je na tom nejhorší? Skutečnost, že domácí práce se velmi podobají běžné práci. Když se jimi zabýváte celý víkend, znamená to, že jste si naordinovali sedmidenní pracovní týden. Nejlepší způsob, jak se tomu vyhnout, je naplánovat si, co doma uděláte. A to, co nestihnete udělat v přiděleném čase, jednoduše odložte na příští víkend.

 

4. Plánujte si malá dobrodružství

Kupte si lístek na koncert nebo do divadla nebo si udělejte rezervaci v novém podniku, který se zrovna otevřel. Místo toho, abyste se potili na běžeckém pásu, si naplánujte výlet. Zkuste zkrátka něco úplně nového nebo něco, co jste nedělali už hodně dlouho. Studie ukazují, že očekávání něčeho neobvyklého velkou měrou přispívá k tomu, že se pro nás daná aktivita stává potěšením. A koneckonců, vědomí, že máte na sobotu naplánovaného něco zábavného, významně zlepší vaši náladu už v pracovním týdnu.

 

5. Pěstujte nadšení

Dělejte to, co máte rádi. Věnovat se oblíbeným činnostem je skvělý způsob, jak se zbavit stresu a otevřít se jinému způsobu myšlení. Hudba, čtení, psaní, malování nebo jen hra na honěnou s vašimi dětmi může stimulovat vaši mysl a přínos se dostaví hned v následujícím týdnu.

 

6. Odpojte se od Internetu

Odpojit se je vůbec to nejdůležitější, co byste měli o víkendu dělat. Pokud nejste schopni od pátečního večera do pondělního rána alespoň elektronicky opustit svou práci, neopouštíte ji vlastně nikdy.

Tím, že jste k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, se vystavujete neustálému stresu, a nemůžete tak načerpat potřebnou sílu do dalšího týdne. Pokud je pro vás představa, že byste se na celý víkend vyhnuli pracovním e-mailům a hovorům nereálná, zkuste si alespoň na tyto činnosti vyhradit konkrétní čas. Například si e-maily projděte v sobotu odpoledne, zatímco čekáte na děti u kadeřníka, nebo v neděli po večeři. Plánování pracovních bloků zmírní příval stresu, aniž byste museli obětovat svoji dostupnost.

 

7. Cvičte

Nestíháte si zacvičit v týdnu? Žádný problém, o víkendu se vám k tomu nabízí 48 hodin. Už pouhých deset minut cvičení uvolní ve vašem těle uklidňující neurotransmitery, které spolehlivě snižují hladinu stresu. Cvičení je navíc skvělým prostředkem, jak přijít s novými nápady. Spousta inovátorů nebo jinak úspěšných lidí se shodla na tom, že pobyt na čerstvém vzduchu velmi často zažehne plamínek kreativity.

 

8. Buďte se svou rodinou

Strávit kvalitní čas s rodinou je zásadním krokem, pokud si chcete pořádně odpočinout a dobít baterky. Pracovní dny jsou natolik hektické, že věnovat se rodině stihne jen málokdo. To by však v žádném případě nemělo platit i pro víkendy. Vezměte své děti do parku, vaši drahou polovičku do oblíbené restaurace nebo zajděte na návštěvu za svými rodiči. Uvidíte, jak dobře vám to udělá.

 

9. Připravte se na nadcházející týden

Zavání to sice prací, ale vyplatí se to. 30 minut plánování může velkou měrou přispět k tomu, že se zvýší vaše produktivita a naopak klesne stres. Pracovní týden se vám bude lépe zvládat, když do něj půjdete s jasnou představou, co všechno musíte udělat.