Dobré poledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Úkol vyřešený ve spánku aneb mozek má netušené možnosti

ukoly_vyresene_ve_spanku.jpgVečer před spaním si přemýšlíte nad nějakou věcí a ne a ne vymyslet její řešení. Ráno nebo dokonce ještě v noci se probudíte a ejhle - řešení je na světě! Jen si ho poznačit, protože nevím tedy jak u vás, ale mě mozek při nočním porbuzení a ráno asi 10 minut po otevření očí vůbec nefunguje a paměť přichází k sobě vždy až po tom, co ji aktivně propleskám.

 

 

To, že je mozek velmi zvláštní věc a jednoznačně ta nejsložitější na světě je něco, nad čím asi nepochybujeme. Má neskutečnou paměťovou kapacitu, dokáže pracovat jako nejrychlejší procesor na světě, řídí v těle miliony operací denně od toho že stáhneme břišní sval až po ovlivnění menstruačního cyklu.
No a v noci? Myslíme si, že spíme a domníváme se (jak jinak než opět mozkem), že mozek odpočívá. Ale není tomu tak. Ani v noci moc nerelaxuje - vždyť řídí spánek, peristaltiku, pohyby očí a mnoho chemických a fyziologických pochodů v těle, které aktivně reguluje.
Nevím, jestli se vám to někdy zdává, že vidíte ve spánku to, co se stane. Mě ano. Netýká se to ani tak dějů, jako spíš lidí. Někdy se mi zdává o konkrétních osoby, které znám. Nevidím je třeba i několik let a jeje! V ten den, co se mi o nich zdá je potkám je na ulici nebo mě z nějakého důvodu po dlouhatananánské době kontaktují! S překvapením jim pak říkám, že se mi o nich tuto noc zdálo a oni věří ... nebo nevěří - těžko říci.
Tak co, je to náhoda nebo zázrak ... šestý smysl, asi.