Dobré dopoledne, dnes je pondělí 22.7.2024, svátek slaví Magdaléna, zítra Libor.

Jak se dostat na Praděd - výlet, cesta, výstup na Praděd z Ovčárny v zimě

jak_se_dostat_na_praded_vylet_cesta_vystup_na_praded_v_zime.jpegV rámci své dovolené jsem se rozhodl k nerozumnému činu a to v zimním období vyšplhat až na vrcholek Pradědu. Článek obsahuje několik málo informací a rad.

___

Mým cílem při psaní tohoto článku je především poradit v několika věcech. Ono to není jen tak dostat se totiž na Praděd. Doporučuji si nejdříve zjistit, jaké budou teploty a síla větru v Jeseníkách a na základě toho zvážit své fyzické schopnosti k výstupu. Pokud půjdete jako já v té pravé zimě s batůžkem a brýlemi na očích, nebude to nic moc.

 

Takže zde několik rad:

  • na Ovčárnu se dostanete autobusem nebo osobním vozidlem. Pokud ale pojedete osobním vozidlem, počítejte s poplatkem několik set Kč za parkovné. 
  • pokud nosíte brýle, vezměte si na výstup v zimním období kontaktní čočky a protože vítr těsně pod Pradědem nemilosrdně metá sníh do očí, hodí se i lyžařské brýle - nemusíte se bát, že by se vám někdo smál, protože při výstupu má každý sám dost starostí sám se sebou

  • vezměte si vysoké boty, minimálně dvě vrstvy oblečení na nohy nebo oteplovačky, tričko, svetr, šálu, rukavice, čepici a bundu s kapucí (věřte že vím o čem mluvím co se týče oblečení i té kapuce)

  • pro případ že byste se náhodou ztratili (u Pradědu je často velká mlha) si vezměte GPS navigaci nebo mobilní telefon (pokud by vám náhodou došly síly nebo došlo k úrazu třeba na lyžích, telefonní číslo na horskou službu na Ovčárně je 554 799 020).

  • pokud si fyzicky netroufáte, nechte se vyvézt rolbou (za poplatek to lze)
  • pokud máte děti a hodláte je v zimním období vzít na tento výlet, počítejte s tím, že je možné, že je potáhnete na bobech nebo na zádech třeba i kilometr do kopce, protože malé dítě v takovém terénu (na cestě je asi 15 cm vrstva sněhu, který prokluzuje, sníh je navíc rolbami rozdroben, takže není pevno pod nohama) jednoduše terén nemusí nezvládnout - výšlap je v zimě (nebavím se o jaře a létě) vhodný pro děti od cca. 5 let výše

  • do batohu si vezměte jen to nejnutnější!!! (na vrcholu je restaurace, kde podávají kávy, čaj, teplá jídla, ad.), neberte si nadbytek pití, zbytečně by vás zatěžovalo (stačí bohatě 0,5 litru pití na 1 dospělou osobu)

  • určitě si vezměte fotoaparát, zimní krajina je velmi hezká - především stromy obalené sněhem

  • výstup na běžkách posoudit nemůžu, protože jsem byl pěšky, každopádně běžkařů bylo na cestě moooooc.