Dobrý večer, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Ženšen a zdraví, vliv ženšenu na zdraví člověka

zensen-zdravi-vliv-zensenu-na-zdravi-lidskeho-organismu-tela

zensen-zdravi-vliv-zensenu-na-zdravi-lidskeho-organismu-tela
Ženšen (anglicky ginseng) je bylina využívána v tradiční čínské medicíně již několik tisíc let. Dosud nebyla na zemi nalezena podobná rostlina, která by působila tak blahodárně a pozitivně na lidský organismus jako je ženšen. Ženšen obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek – je jich několik desítek. Je využíván hlavně v tradiční čínské medicíně (je užíván v Číně, Korei, Japonsku). 

___
___

 

Jaké látky obsahuje ženšen

uhlohydráty jako např. škrob a polysacharidy, panaxatriol, panaxadiol, panoquilon, panazin, ginsenin, protopanaxadiol, panacene, glokózu, fruktózu, vitamíny - kyselinu nikotinovou, riboflavin a tiamin. Dále celulózu (60-70%) a kyselé peptidy, které mají podobnou povahu jako inzulín. Nejzajímavjěší látkou je asi adaptogen, který zvyšuje odolnost vůči škodlivým vlivům prostředí a optimalizuje rovnováhu životně důležitých funkcí.

 

Účinky ženšenu na lidské zdraví v přehledu

 

  • Celkový stav – obecně zvyšuje vitalitu a posiluje imunitní systém
  • Erekce, plodnost - blahodárně ovlivňuje stav spermií, schopnost erekce a plodnost
  • Cukrovka – prevence a léčba
  • Tlak krve - stabilizuje krevní tlak (u těch co mají nízký krevní tlak ho zvýší a naopak u těch co mají vysoký krevní tlak vede ke snížení)
  • Kardiovaskulární onemocnění – prevence a léčba
  • Rakovina – prevence (např. u kuřáků), zpomalení zvětšování již existujícího nádoru, urychlení rekonvalescence po chemoterapii, radioterapii (ozařování).
  • Stres a deprese – prevence, stabilizace nálad, lepší usínání
  • Soustředění a paměť – zlepšuje stav koncentrace a schopnosti zapamatování
  • Detoxikace organismu – pomáhá odstranit splodiny metabolismu a toxiny z těla
  • Viry a bakterie – ovlivňuje bílé krvinky (T-lymfocyty), čímž zlepšuje likvidaci nežádoucích a choroboplodných bakterií a virů

 

> Kde se dá sehnat kvalitní sušený lisovaný černý korejský ženšen v ČR se dozvíte zde. <

 


Detaily působení ženšenu na lidské tělo, organismus

RAKOVINA

V léčbě rakoviny je ženšen uznávaným podpůrným prostředkem. Napomáhá zotavení organismu a zvláště imunitního systému po chemoterapii a radioterapii. Velký význam je ovšem přikládán při prevenci s touto zákeřnou civilizační nemocí. Čínští lékaři zjistili dlouhodobým výzkumem,  že čím déle se Korejský ženšen podává, tím drtivější je pokles na výskyt rakoviny. Mohou za to polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk.

REGULACE KREVNÍHO TLAKU

Přirozená regulace průsvitu cév funguje tak, že buňky cévní výstelky reagují na proudění a množství kyslíku v krvi. Při jeho zvýšení uvolňují malé množství molekul oxidu dusného a ten pak rychle difunduje do hlubších vrstev cévní stěny. Tam je detekován hladkými svalovými vlákny, což má za následek jejich uvolnění a rozšíření dané cévy. Účinné látky ženšenu (ginsenosidy) příznivě ovlivňují aktivaci oxidu dusného a tím usnadňují snížení krevního tlaku.

PORUCHY EREKCE, EREKTILNÍ DYSFUNKCE

Je známo, že ženšen užívá mnoho mužů po celém světě pro jeho schopnosti dlouhodobě udržet erekci a zvýšení plodnosti a to nejen v pokročilém věku života. Ženšen působí na stejném principu jako Viagra, poněvadž zlepšení erekce je způsobeno schopností panaxosidů posílit signální kaskádu oxidu dusného (usnadnění jeho samotné produkce). Oproti jiným povzbuzujícím pilulkám má však ženšen jedno velké plus! Tím je to, že nemá žádné vedlejší účinky!

CUKROVKA, DIABETES 2. TYPU (diabetes mellitus)

Ženšen svými účinky pozitivně ovlivňuje léčbu diabetu, což se vysvětluje působením panaxosidů na PPAR receptory.  Ženšen tak snižuje krevní cukr a upravuje metabolizmus tuků, jenž bývá u diabetu narušen. Na základě klinické studie v Japonsku se dosáhlo zlepšit, či úplně odstranit některé potíže provázené diabetiky jako závratě, bolesti svalů a hrudníku, žízeň, pocit únavy, pocit tlaku v hlavě.

KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ

Ženšen zlepšuje krevní oběh, potlačuje výskyt arteriosklerózy a chrání před poškozením endotheliocytů, jelikož má vazodilatační účinky. Ženšenový saponin zrychluje aktivitu enzymů lipidového metabolismu, tuku a krevního cholesterolu. Zabraňuje tvorbě atheromu vyplývající z aortální hyperlipemie. Také zvyšuje obrat cholesterolu, tím se zlepší hyperlipémie, která je rizikovým faktorem arteriosklerózy.

ODSTRANĚNÍ SPLODIN METABOLISMU A TOXINŮ, DETOXIKACE

Ženšen je hojně využíván na vyplavení škodlivých látek z našeho organismu. Například při chemoterapii a radioterapii, při nadměrném užívání léků s nežádoucími účinky, ale i při nesprávném stravování jako doplněk stravy. Mohou za to již zmiňované saponiny, které zvyšují aktivitu nejrůznějších enzymů zúčastňujících se na metabolismu toxických látek v těle. Bylo prokázáno, že úroveň poškození u zatěžovaných jater při podávání ženšenu je o 34% nižší.

DÝCHACÍ SYSTÉM

Ženšenový kořen je prevencí před velmi častými tzv. banálními infekty horních cest dýchacích (rýma, zánět nosohltanu, zánět průdušek). Pomáhá očistě dýchacích cest (ředí přirozeně se vyskytující hlen na průduškách, zlepšuje tedy odkašlávání u běžných lidí, zvláště pak u kuřáků).

CENTRÁLNÍ NERVOVÝ SYSTÉM – PORUCHY SOUSTŘEDĚNÍ A PAMĚTI

Ženšen se užívá ke zvýšení mentální i fyzické výkonnosti. Zvyšuje koncentraci, tlumí projevy únavy, podporuje paměť, zlepšuje činnost mozku, učení (podobně jako ginko biloba – jinan dvoulaločný /správně gingko/), výrazně pomáhá snižovat hladinu stresu a celkově stimuluje výkonnost CNS.

<