Dobré odpoledne, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Zápach z úst u dětí i dospělých - příčina, léčba a prevence

zapach-z-ust-u-deti-i-dospelych-pricina-lecba-a-prevence
zapach-z-ust-u-deti-i-dospelych-pricina-lecba-a-prevence
Pravidelnou ústní hygienou (čištěním zubů, mezizubních prostor i jazyka speciální škrabkou) se zbavujeme zbytků potravy, které jsou živnou půdou pro přemnožení bakterií, jež mohou ovlivnit náš dech. Anaerobní bakterie (žijí bez přítomnosti kyslíku) jsou běžnou součástí ústní dutiny, střev i ženského pohlavního systému a jsou pro nás, naše trávení, dokonce užitečné. Pomáhají totiž štěpit proteiny (bílkoviny), přičemž vznikají sirné sloučeniny.
___
___


Tyto bakterie zjednodušeně řečeno, produkují plyny, které jsou příčinou zápachu z úst. Někdy ovšem ani pravidelná a důkladná ústní hygiena neodstraní halitózu (tedy typický odór z dutiny ústní) a původ páchnoucího dechu je nutné hledat jinde.
Na vzniku nepříjemného pachu z úst se mohou podílet například:

  • léky, které užíváte;
  • záněty v ústní dutině;
  • zánětlivá onemocnění horních i dolních dýchacích cest;
  • zvýšená konzumace alkoholu;
  • kouření;
  • aromatické poživatiny, zejména cibule a česnek;
  • různá onemocnění trávicí soustavy (třeba dech diabetiků je cítit po acetonu) a
  • další nemoci, které odhalí jen důkladné vyšetření.


zapach-z-ust-u-deti-i-dospelych-pricina-lecba-a-prevence-2

zapach-z-ust-u-deti-i-dospelych-pricina-lecba-a-prevence-2
Není nutné zdůrazňovat, že jde o velice delikátní záležitost. Postižený si mnohdy ani nemusí být vědom svého páchnoucího dechu a důvod problému v sociální komunikaci může připisovat svému vzhledu, neodbornosti atd., tím klesá i jeho sebevědomí. Dech hraje důležitou roli zejména v intimních chvílích a při osobních jednáních. V boji s pachem z úst mohou pomoci zubní pasty (například z řady tea tree oil - zubní pasta s olejem čajovníku australského či Parodontax - obě pasty pomáhají při paradentóze a přispívají k odstranění nežádoucích míkroorganismů z povrchu zubů a sliznice dásní), dále ústní vody, u dětí např. žvýkačky bez cukru, pastilky (např. pastilky se šalvějí).
Tyto doplňky a pomůcky jsou vhodné k osvěžení a zvlhčení sliznice dutiny ústní. Silice šalvěje působí protizánětlivě, tea tree oil (TTO) je silné přírodní antiseptikum, pastilky tak účinně odstraňují zápach z úst a osvěžují dech.
Pro děti můžete použít bonbón Lesněnku s eukalyptem, mátou i jehličím. Tyto bonbóny navíc obsahují vitamin C, včelí med a mentol. Postupným rozpuštěním v ústech tak bude váš dech nebo dech vašich dětí krásně provoněn.