Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Pozitivní a negativní účinky UVA a UVB záření, UV filtry - informace

pozitivni-a-negativni-ucinky-uva-a-uvb-zareni-uv-filtry-informace-2

pozitivni-a-negativni-ucinky-uva-a-uvb-zareni-uv-filtry-informace-2
Slunce a jeho paprsky ke svému životu potřebujeme, také bychom se ale měli proti jejich nadměrnému ultrafialovému (UV) záření chránit. Naše životodárná hvězda má, jak víme, i řadu nepříznivých účinku na kůži. Z hlediska ochrany pokožky jsou důležité dvě oblasti slunečního spektra a to UVA a UVB. Jaké účinky tato záření mají a informace o UV chemických a fyzikálních filtrech se můžete dočíst v následující stránce.

____
____


UV-B - pozitivní a negativní účinky na kůži

(290-320 nm) se převážně zachycuje v atmosféře, ale z části dopadá na zemský povrch. Proniká jen do povrchových vrstev kůže, kde má některé pozitivní, ale převážně negativní účinky.
Pozitivní účinky
  • stimuluje tvorbu vitaminu D v kůži
Negativní účinky:
  • způsobuje převážnou část "spálení od slunce", zarudnutí

  • při dlouhodobém působení poškozuje imunitní obranné mechanismy kůže, poškozuje DNA a přispívá tak k rozvoji rakoviny kůže.


pozitivni-a-negativni-ucinky-uva-a-uvb-zareni-uv-filtry-informaceUV-A záření - pozitivní a negativní účinky na kůži

(320-400 nm) proniká dobře atmosférou, ale také do hlubších vrstev kůže. Má rovněž pozitivní i negativní účinky.
Pozitivní účinky:
  • působí opálení a pigmentaci kůže
Negativní účinky:
  • ničí vlákna kolagenu, důležitou stavební součást kůže. Kolagen zajištuje její pevnost a pružnost. Při jeho porušení dochází

  • postupně ke zborcení spodních vrstev kůže, ztrátě elasticity, a tedy k vzniku a prohlubování vrásek.

  • produkuje volné radikály v hlubších vrstvách pokožky, což při dlouhodobém působení vede opět k poškození DNA a zvýšení rizika vzniku rakoviny kůže.


Proti negativním účinkům UV záření se lze chránit prostředky s tzv. UV filtry. Míru ochrany daného přípravku charakterizuje jeho hodnota SPF (Sun Protection Factor), někdy také označovaná jako OF (ochranný faktor). Udává, kolikrát delší dobu je možné po aplikaci přípravku strávit na slunci bez nebezpečí spálení, než kdybychom nepoužili žádný ochranný "opalovací" prostředek. Například pokud se bez ochranného prostředku můžeme opalovat 15 minut bez nebezpečí spálení, s prostředkem SPF 10 můžeme pobýt na slunci 150 minut, než se spálíme.


Používají se 2 typy UV filtrů:
  • chemické - organické
  • fyzikální - minerální (anorganické)

Chemické UV filtry

působí mechanismem absorpce dopadajícího UV záření. Poskytují účinnou ochranu, jejich nepříjemnou vlastností ale je, že se vstřebávají do kůže, a některé i přes kůži, a mohou způsobovat alergické reakce. Ty, které se vstřebávají do krevního oběhu, potom mohou celkově zatěžovat organismus. Nejsou vhodné do přípravků pro děti a pro citlivou pokožku.
Jako fyzikální (minerální) UV filtry se používají převážně oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Jsou ve formě malých, okem neviditelných částeček (velikost 30 až 200 nm), které odrážejí a rozptylují dopadající UVpaprsky.


Fyzikální neboli minerálni UV filtry

Minerálni filtry se nevstřebávají a je u nich tedy velmi nízké riziko vzniku alergických reakcí. Právě a pouze minerálni filtry by měly být účinnou složkou "opalovacích" prostředků pro děti a pro citlivou pokožku. Poskytují ochranu proti slunečnímu záření od základní až po velmi vysokou. Uváděný faktor SPF je stanoven Státním zdravotním ústavem, kde postupují dle metod doporučených Evropskou direktivou. Obsažený minerální filtr je připravován speciální nanotechnologíí, která umožňuje vytvořit částice o velkosti cca 30 nm. Recepturaje vyvinuta tak, aby přípravek s takto upraveným minerálním filtrem byl snadno a rovnoměrně roztíratelný a nezpůsoboval bělící efekt.
Opalovací přípravky s pantenolem a vitamínem E navíc chrání pokožku před účinky volných radikálů a zejména omezují zarudnutí a bolestivé pocity po pobytu na slunci.

 

Co na spálenou pokožku?

Pokud byste zapomněli použít opalovací krém a případně se lehce spálili a tím podráždili pokožku - úlevu vám poskytne spray obsahující panthenol nejlépe ve formě lehce vstřebatelného pěnového filmu. Tento lze aplikovat i na velmi citlivá místa, způsobená nadměrným slunečním zářením. Panthenol podporuje granulaci, epitelizaci a hojení drobných poranění kůže.


Zajímavost: 95% případů rakoviny kůže vzniká na místech těla nejvíce vystavených slunečnímu záření.