Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Vliv selenu na posílení imunity - informace, co je to oxidační síť

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Vliv selenu na posílení imunity - informace, co je to oxidační síť Email
Čtvrtek, 27. prosinec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3489x
vliv-selenu-na-posileni-imunity-informaceTrávit půlku zimy v posteli s horkým čajem a teploměrem v podpaží je pěkná otrava. Tak bijte na poplach a žeňte tělo do útoku. Období chřipek a nachlazení už je bohužel zase tu, všichni okolo smrkají, kašlou a prskají jak o závod. A vy si říkáte, dá se tomuhle ataku virů a bacilů vůbec nějak ubránit? Určitě dá. Pomoci může "obyčejný" selen..
___
___


Zcela zásadní je samozřejmě strava. Na podzim a v zimě je především nezbytné užívat vitaminy a minerály v přirozené nebo i umělé formě a vyhýbat se pokud možno nezdravým tučným jídlům a neměli bychom to přehánět s bílým cukrem. Ten může mít do jisté míry vliv na zahleňování organismu.
Skvělé je i pravidelné otužování a pobyt na čerstvém vzduchu, v ideálním případě alespoň hodinku denně. Kromě toho je přirozeně možné navštívit i lékárnu a vybavit se vším, co trh k posílení imunity nabízí. Nabídkaje opravdu velká a pokud nevíte, co vybrat, zkuste se řídit zdravým selským rozumem. Co vašemu tělu opravdu chybí? Pokud jste nemocní opakovaně, mohl by to být selen, který práci imunitního systému výrazně podporuje a v našich zeměpisných šířkách ho máme v těle obecně méně, než je potřeba.

Brání viru mutovat

Selen je stopový prvek stimulující mimo jiné tělesnou produkci T-buněk, což je druh bílých krvinek schopných rozpoznat, pohltit a zničit viry. Další užitečnou vlastností selenu je jeho schopnost bránit chřipkovým virům (i dalším druhům), aby zmutovaly. Virus se totiž dokáže množit a rafinovaně k tomu využívá buňky organismu, do nichž proniká, mění jejich metabolismus a vytváří z nich doslova továrny na viry. Ještě nebezpečnější ale je, že je virus schopen změnit svůj genetický kód a vzít na sebe podobu, kterou imunitní systém organismu nedokáže rozpoznat.
V takovém případě virus získává náskok před jakoukoliv vakcínou. Selen mutacím virů brání a drží viry pod kontrolou.

Antioxidační síť

I když je role selenu zásadní, pro dobrou imunitu jsou důležité i další látky, jako vitamin C, E nebo zinek. Odborníci v tomto smyslu často zmiňují tzv. antioxidační síť, což je široké spektrum látek, které synergicky podporují imunitní obranu organismu. Vitamin C například regeneruje vitamin E - pomáhá mu v těle působit opakovaně. Rovněž je známo, že při zajišťování normální buněčné funkce spolu potřebují spolupracovat látky jako např. vápník a hořčík. Proto je tak důležité zdravě a vyváženě jíst.

ZAJÍMAVOSTI O SELENU

Množství selenu v půdě a tím pádem i v potravě ubývá směrem od Středomoří nahoru k Baltu. Nejlépe jsou na tom Řekové. Češi mají bohužel hodně blízko k seveřanům. Dostatek selenu může výrazně zklidnit kloubní obtíže, zánětlivá onemocnění, zvýšit lesk a pevnost vlasů a nehtů. Jeho význam potvrzuje i vysoký obsah tohoto prvku v placentě. Není bez zajímavosti. že lidé. kteří jej běžně užívají, chřipkou bud' neonemocní vůbec nebo mají jen velmi lehké příznaky.
Optimální bioaktivní forma je v doplňcích stravy obsahujících selen vázaný na kvasnice. Hladinu v organismu ještě zvyšuje přídavek organicky vázaného zinku s vitaminy B6. C. E a karotenem.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny