Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Vegetariánství - které látky je potřeba tělu doplňovat, dodávat?

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vegetariánství - které látky je potřeba tělu doplňovat, dodávat? Email
Pondělí, 04. červen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2631x
vegetarianstvi-ktere-latky-je-potreba-telu-doplnovatPatříte mezi vegetariány nebo teprve uvažujete, že zcela přestanete jíst maso? Živočišná strava je bohatá na mnoho důležitých vitaminů, minerálů, bílkovin a dalších látek, takže byste měli přemýšlet o tom, jak je doplnit, aby vaše tělo nestrádalo. Jak to tedy udělat aby tělo netrpělo při vegetariánství? Které látky by se měly substituovat?
___
___


Kyselina listová

Kyselina listová se podílí na tvorbě červených krvinek, má za úkol posilovat nervový systém a je nezbytná pro normální růst a vývoj plodu.

Potraviny bohaté na kyselinu listovou

Je obsažená především v listové zelenině jako například ve špenátu či kapustě, dále v ořeších nebo brokolici. "Kyselina listová se sice v zelenině vyskytuje v poměrně velké míře, ale zároveň v těžce vstřebatelné formě. Proto doporučujeme zvolit i jinou formu doplnění této látky, aby organismu nescházela, například vhodnými potravinovými doplňky.

Vápník

Vápník je jeden z nejdůležitějších rninerálů, které se v našem organismu vyskytují. Kromě toho, že je součástí kostí, plní další podstatné funkce. Napomáhá při přenosu nervových vzruchů, a udržuje tím srdeční rytmus. Je nezbytný pro správnou srážlivost krve a reguluje její pH. Nedostatek vápníku se projevuje zejména nemocí zvanou tetanie, kterou provázejí silné svalové stahy a křeče. Dále může stát za bušením srdce, osteoporózou, bolestí kloubů či vypadáváním zubů.

Potraviny bohaté na vápník

Hlavním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, které však někteří vegetariáni rovněž odmítají. Vápník obsahují i některé druhy zeleniny, například květák, růžičková kapusta či brokolice.

Zinek

Zinek spadá do skupiny minerálů, které významně podporují obranychopnost organismu. Napomáhá v potlačování alergií, zlepšuje stav kůže a urychluje proces uzdravování. Je nezbytný pro správnou činnost desítek enzymů a má vliv na metabolismus bílkovin, cukrů, hormonů a vitamínů. Nedostatek zinku se projevuje především vyrážkami, záněty kůže, špatným hojením ran či poruchami psychiky.

Potraviny bohaté na zinek

Nacházi se například v mořských plodech nebo ovesných vločkách, ale jejich tepelnou úpravou se znehodnotí.

Železo

Ačkoli je železo v organismu dospělého člověka zastoupené pouze několika gramy, plní velmi důležitou funkci. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, který umožňuje transport kyslíku z plic ke všem buňkám v těle. Jeho nedostatek může mít za následek chudokrevnost, únavu, vertigo (motaci) a dušnost.

Potraviny bohaté na železo

Kvalitní rostlinné zdroje železa jsou ovoce, celá obilná zrna (včetně celozrnněho chleba), ořechy, zelená listová zelenina, semínka a luštěniny. Bohatá na železo je také sójová mouka, petrželová nať, třtinová melasa a jedlé mořské řasy, ale tyto potraviny se obvykle konzumují jen v malém množství.

Vitamin D

Vitamin D hraje důležitou roli při vývoji zubů a kostí. Pokud ho má organismus dostatek, dochází  například ke snadnějšímu hojení zlomenin. Zároveň působí blahodárně na obranyschopnost lidského těla, předchází rakovině tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty a má vliv na dobrou srážlivost krve. Patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření.
Jestliže náš organismus trpí nedostatkem vitaminu D, může docházet k měknutí a deformaci kostí. Zvláště v období zimy je jeho hladina v organismu snížená, protože naše pokožka není vystavována dostatečnému množství slunečního záření.

Potraviny bohaté na vitamín D

V rostlinné stravě se vitamin D nachází jen v malém množství. Z tohoto důvodu je vhodné volit vitaminové doplňky, které zajistí dostatečný přísun látky do organismu.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny