Příjemnou noc, dnes je úterý 27.2.2024, svátek slaví Alexandr, zítra Lumír.

Vánoce našich předků podle doktorky Kateřiny Cajthamlové

vanoce-nasich-predku-podle-doktorky-kateriny-cajthamlove
vanoce-nasich-predku-podle-doktorky-kateriny-cajthamlove
Jak trávili Vánoce naši předkové? Rozjímali, tančili a maso byla vzácnost. Kam se poděly střídmé Vánoce? Vánoce už dávno nejsou tím, čím bývaly. "Z pro mě neznámých důvodů se nejkrásnější zimní svátky proměnily u Čechů ve svátky žravosti a lenošení. Zcela bez zábran a téměř automaticky se přejídáme a nehýbeme," říká internistka Kateřina Cajthamlová.
___
___


Podle ní dělají první chybu hospodyňky, které chystají zbytečně moc cukroví a pochoutek.

"Dnes se hoduje už i o adventu, který byl po staletí časem půstu a rozjímání," upozornila Cajthamlová.

Dřív lidé jedli ovoce a měli pohyb

"Dříve se jedly hlavně luštěniny, zelí, sušené nebo čerstvé ovoce a zelenina. Masa bylo na svátečním stole minimum. Lidé navíc chodili na různé pouti a trhy, kde se prodávalo nejrůznější koření a kupovaly dárky, připravovalo se dřevo na zimu, smýčily domy, lidé měli zdravý pohyb, ne jenom stres a shon," připomíná život našich předků nesmlouvavá doktorka Kateřina. Podle ní se Češi nepřestanou přejídat ani o Štědrém dni. "S příslibem zlatého prasátka si už dneska na nikoho nepřijdeme. Lidé nejenže nedrží celodenní půst, ale i večerní salát svítí množstvím majonézy a smažené nechybí na žádném stole," podotkla Cajthamlová a opět dala do kontrastu život našich předků: "Tehdy by lidé případnou tučnou večeři vymašírovali při cestě na půlnoční do kostela."

Nedivte se, že vám rostou pupky a zadky!

Leccos by se prý dalo odpustit, kdybychom se nezdravě přejídali jen o Štědrém večeru. Jenže realita je jinde. "Ještě před sto lety byly další dny do Silvestra časem přástev, tancovaček, vysekával se led a ukládal se do sklepů, aby bylo na čem chladit potraviny. Dneska? Už ani tancovat lidi nechodí, povalují se na gauči u televize a pak se diví, že jim rostou pupky a zadky," konstatuje lékařka.

Dalším (nejen) vánočním neduhem je podle ní množství požívaného alkoholu. "Když se někdo odbourá při loučení se starým rokem, budiž, však on si to odstůně s mokrým hadrem na hlavě. Jenže většinou v tomto režimu jedeme celé svátky a takhle unavená hlavička už k žádné formě pohybu prostě nezavelí. Nemluvě o tom, že alkohol je kalorická bomba," říká napůl žertovně Cajthamlová.

 

Už tedy víte, jak přežít svátky ve zdraví a nepřibírat na váze?