Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Tape, taping, tejpy, tejpování, páska, páskování - princip účinku, indikace, kdy pásku odlepit, nejčastější chyby

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Tape, taping, tejpy, tejpování, páska, páskování - princip účinku, indikace, kdy pásku odlepit, nejčastější chyby Email
Čtvrtek, 09. květen 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1883x

tape-taping-tejpy-tejpovani-paska-paskovani-princip-ucinku-indikace-kdy-pasku-odlepit-nejcastejsi-chybySpecialita vrcholových sportovců se jako vlna tsunami šíří i mezi nadšené amatéry. Je jedno, jestli se věnujete kolu, běhu, aerobiku, józe či chodíte „jen“ na túry. Elastické pásky se můžou stát povoleným dopingem při každé fyzické aktivitě. Barevné pruhy zdobí lýtka, kotníky, ruce, záda i ramena sportovců všech kategorií. Jako by „tejpy“ neboli kineziologické pásky patřily ke sportovnímu outfitu. Tapy nejsou jen módním doplňkem, ale pomůckou, která zpříjemní pohyb a uleví od bolesti.

___

___

Jak taping funguje?

Elastická páska masíruje bolavé partie (svaly a podkoží). Zvyšuje v nich prokrvení a urychluje průtok lymfy, jež svižněji odplavuje škodlivé látky. Poskytuje oporu kloubům, takže snižuje riziko úrazu.

 

Které potíže řeší?

Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové mají tapy široké uplatnění - můžou zlepšit držení těla, zmírnit křeče nebo prodloužit účinky fyzioterapie. Kineziologické pásky fixují uvolněné klouby, drží ochablé svaly, zlepšují jejich regeneraci. Tlumí též svalové napětí, urychlují rekonvalescenci a brání bolesti. Mírní chronické i akutní obtíže pohybového aparátu.

 

Kdy pásku odlepit?

Kvalitní tapy jsou voděodolné a prodyšné a vydrží na pokožce až 4 dny. „Pokud si je na těle necháte déle než týden v domnění, že prodloužíte účinek, nemusejí mít už správný efekt,“ říká fyzioterapeutka a dodává, že tapování neřeší příčinu bolesti, je jen podpůrnou ipií. Můžete ji sice vy-iívat dlouhodobě, ále souběžně byste měli u odborníka zjistit, z čeho vaše potíže pramení.

 

Hrozí chybné užití?

Ano, špatně aplikovaný tape může i zhoršit zdravotní stav. Nestačí ho jen nalepit, ale i vědět, proč na dané místo pásku umisťujeme. Je rozdíl, zda chceme sval nastimulovat (pak je třeba vyšší napnutí pásky, jež se lepí od začátku k úponu svalu), či utlumit svalové napětí či rozproudit lymfu (volnější bandáž). Šířka ani barva tápu neovlivňuje účinek. Rozhodující je lokalizace bolavého místa a délka tapu, protože krátká páska = nulový efekt.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny