Dobré ráno, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Psychosomatické nemoci, nemoci ovlivněné psychikou - ekzém, alergie, bolesti páteře, gynekologické potíže, afty

 

Bude to možná překvapením, ale některé nemoci mohou být ovlivněné stavem psychiky a naladěním. Pojďme se podívat, která onemocnění to jsou a jak nastavit tělo tak, aby začalo znovu fungovat. Jde např. o alergii, imunitu, ekzém, bolesti páteře, afty, akné, gynekologické potíže, banální nachlazení, dále angína ad. 

___

___

Alergie a oslabená imunita
Příčina: „Bronchiální astma je alergie, tedy nesnášenlivost (pylu). Tyto autoimunitní choroby souvisejí často se vztahy, s nemocemi a samozřejmě s genetickou dispozicí,“ říká internistka MUDr. Michaela Štěpánová, jež ve své lékařské praxi využívá také poznatky z psychosomatiky. Astma u dětí dále souvisí také s častými hádkami rodičů. Alergie tak může symbolizovat vnitřní pláč a nespokojenost, pocity bezradnosti, viny, strach ze života nebo snahu strhnout nevědomě pozornost na sebe.

Řešení: Ptejte se sami sebe, co vám nejvíce vadí a na co jste, jak se říká lidově „alergičtí“. Právě tomu se pak otevřete a začněte toto téma postupně zpracovávat. Je důležité naučit se správně reagovat v kritických situacích a umět přijmout názor druhého člověka bez souzení nebo potlačování vlastních emocí.

Afty
Příčina: Říká se, že afty se projeví u člověka, který dusí své problémy uvnitř sebe a trápí se tím. Bývá to projev zloby na druhé lidi a pocitů strachu, který se dere na povrch. Afty vyzývají člověka umět si odříci, co není prospěšné, a jsou výzvou i k toleranci chyb a nedokonalostí druhých.

Řešení: Naučte se rozhodovat sami za sebe, nebojte se svých chyb, ale raději se z nich poučte. S láskou přijímejte sebe i druhé. A rozhodně nemlčte.

Akné
Příčina: Přestože bývá akné symbolem puberty, může se objevit klidně i po třicítce. Z pohledu psychosomatiky problematická pleť zobrazuje obtíže s navazováním kontaktů, nedostatek sebedůvěry a strach ze vztahu s druhým pohlavím.

Řešení: Zbavte se svého strachu, přijměte sami sebe a neuzavírejte problémy a city jen v sobě. Naučte se mít rádi sami sebe.

Angína a onemocnění dýchacích cest
Příčina: Nemůžete něco spolknout? Trápí vás křivdy okolí, ale neumíte se jim bránit a říct si o to, co skutečně chcete? Člověk v sobě dusí něco, s čím bytostně nesouhlasí. „Obecně infekce horních cest dýchacích často souvisí právě s prožívaným stresem,“ říká MUDr. Štěpánová. Bronchitida je zase důsledkem špatného domácího prostředí, častých hádek a křiku.

Řešení: Nebojte se říct svůj názor, zpomalte a zbavte se stresu. Najděte zdroj svého vnitřního křiku a bolesti. Už jen tím, že problém pojmenujete, budete mít zpola vyhráno. „Terapeutem“ vám v té chvíli nemusí být psycholog, ale také dobrý kamarád nebo partner. Však to znáte – sdílená bolest je vždy menší.

Gynekologické potíže a bolesti malé pánve
Příčina: Opakující se ženské obtíže odrážejí podle lékařky emoce, vztahy a problémy s láskou. Některé ženy mívají záněty močových cest ve chvíli, kdy podvádějí svého stálého partnera. Odráží to tak jejich vnitřní rozpolcenost. Bolestivá menstruace pak značí chybějící radost z vlastního ženství a nedůvěru v partnerství vůbec. Neplodnost je pak způsobena nedůvěrou v ženství a strach z mateřské role.

Řešení: Zdá se to jednoduché: stačí totiž přijmout své ženství a začít mít ráda sama sebe. Ale možná právě to je pro nás ženy nejtěžší. Důležité je si také uvědomit, že všechny projevy ženskosti jsou přirozené a tvoří celek ženy, bez kterých bychom to nebyly my.

Bolest
Příčina: Obecně je potřeba vždy věnovat bolesti dostatek pozornosti. Jde o velmi důležitý varovný signál těla. Například bolest hlavy může signalizovat, že si s něčím marně lámete hlavu a bolest zad zase ukazuje, že jste si toho možná na svá bedra naložili moc a nezvládáte vše rychle odbavovat.

Řešení: V boji proti bolesti je hlavní zbraní přijetí sebe sama a důvěra ve své činy a schopnosti. Důležité je se naučit říct svůj názor, odmítat přebytek práce a účinně předcházet stresu. Alespoň část z času, který věnujete práci, se snažte vložit také do času na odpočinek.

Ekzém
Příčina: Vyrážka za vás vytlačuje na povrch něco, co skrýváte uvnitř sebe. Jde o potlačený vztek a agresi.

Řešení: Naučte se projevovat své city, hledejte harmonii, klid, bezpečí a lásku.

Bolesti krční páteře
Příčina: Máte problémy s bolestí krční páteře nebo máte zablokovaný krk? Pak se možná neustále díváte jen jedním směrem, odmítáte jiné úhly pohledu a jdete si bezhlavě za svým.

Řešení: Podívejte se na problémy z jiného úhlu, přijměte i možnost řešit situace jiným způsobem, než jste zvyklí. Naučte se rozhlížet kolem sebe.