Příjemnou noc, dnes je úterý 10.9.2024, svátek slaví Irma, zítra Denisa.

Rakovina prsu u mužů - příznaky, projevy, léčba, příčina, vliv hormonů

rakovina-prsu-u-muzu-priznaky-projevy-lecba-pricina-vliv-hormonu-2

rakovina-prsu-u-muzu-priznaky-projevy-lecba-pricina-vliv-hormonu-2
Nemluví se o ní, je velmi vzácná. Muže ani nenapadne, že by ji mohl mít. A přitom ta malá bulka, kterou náhodou nahmatal na svém hrudníku, pro něj může představovat smrtelnou hrozbu. Nádorem prsní žlázy v ČR ročně onemocní „jen“ asi 60 mužů. Výskyt je tak málo častý, že na zhoubný nádor prsu u muže se v ordinacích nemyslí ani tehdy, když má jasné klinické příznaky.

___

___

Ve srovnání s muži onemocní v jednom roce tisíce žen. V roce 2010 to bylo 6800 žen. Proto se také o nádoru ženských prsů tolik mluví. Je to nejčastější zhoubné onemocnění žen.

 

Jak se projevuje rakovina prsu u muže - dominuje jednostranná bulka

Diagnostika nádoru mužské žlázy se opírá především o pohmatovou asymetrii. Jinými slovy: Na jedné straně je pod bradavkou měkký malý okrsek zdravé žlázy, na postižené straně je pod bradavkou tuhý útvar, jenž je obvykle fixovaný ke kůži bradavky - vypadá to, jako by byl s bradavkou srostlý. Naopak nevýznamné zduření žlázy nebo větší zduření podmíněné hormonálně je měkké a nespojené s kůží. Jiným poznávacím znakem nezhoubného zduření může být velká bolestivost. Nádor bolí zejména, když se mu podaří prorůst do povrchu svalů hrudníku. Častým příznakem bývá současné vpáčení bradavky, které je důsledkem prorůstání nádoru do jejího podkoží. Matoucí by mohl být oboustranný nádor prsu, v dostupné literatuře však zatím nebyl popsán. Zhoubným nádorem prsu muži onemocní obvykle až ve středním nebo vyšším věku, dá se říci, že věk 45 let je podobně jako u žen jakýmsi vykřičníkem. Nejčastěji se vyskytují případy, kdy byl nádor prsu u mužů diagnostikován až okolo šedesátky či sedmdesátky.

 

Hormony mohou vnést zmatek

Pro pořádek je třeba uvést, že ne každá zduřeninka, kterou vy nebo vaše partnerka objevíte pod svou prsní bradavkou, hned musí nutně znamenat špatnou diagnózu. Především v době dospívání se v oblasti prsních žláz často projeví zvětšení prsou - gynekomastie, kdy okolí bradavky vystoupí a zduří. Gynekomastie má příčinu a tou je bouřlivý vzestup ženských hormonů. Jde o normální součást vývoje, mladého muže to ale může vylekat. Jde o hormonální stav žlázy, který se postupem věku obvykle upraví do prakticky nehmatného normálu.
K podobnému úkazu může dojít i v pozdějším věku, po padesátce, během andropauzy. Tehdy v mužském těle narůstají ženské hormony, zatímco mužských, především testosteronu, pomalu ubývá. Zduření způsobené gynekomastií se - na rozdíl od rakoviny prsu - objevuje na obou žlázách současně a časem se upraví. Tato symetrie činí nejpodstatnější rozdíl oproti stavu, kdy jde o zhoubné onemocnění. Pohmatová nestejnost, asymetrická tvrdost je zásadní známkou nemoci. 

 

Pestré příčiny rakoviny prsu u muže

Za vznikem rakoviny prsu u mužů mohou stát různé příčiny. Hovoří se například o nesestouplých varlatech, pozdní pubertě, neplodnosti či následcích užívání estrogenů. Zvýšená hladina estrogenu bývá v této souvislosti spojena s cirhózou jater nebo obezitou. Na vzniku rakoviny se - stejně jako u jiných forem této nemoci - podepisují negativní vlivy prostředí. Z hlediska geografického výskytu je onemocnění relativně běžné v zemích subsaharské Afriky. Zde je dáváno do souvislosti se schistosomózou (parazitárním onemocněním, dříve také nazývaným bilharziáza, jež je způsobené krevními motolicemi a projevuje se ve formě střevní, jaterní a urogenitální). O zvýšeném riziku vzniku rakoviny prsu se uvažuje u mužů, kteří byli vystaveni radiaci (například podstoupili radioterapii při léčbě jiných nádorových onemocnění v oblasti hrudníku). Výjimečně se rakovina prsu objeví u mužů, kteří se léčí s rakovinou prostaty.

 

Nepřehánět význam dědičnosti

Pokud otec onemocněl zhoubným nádorem prsu, může být vyšší pravděpodobnost, že onemocní i jeho syn. Toto vyjádření však podle primářky Skovajsové nemusí platit stoprocentně. Vztah mezi rizikem onemocnění u muže a četností výskytu u ženských příbuzných nebyl dokonale popsán. Nemá smysl ho přeceňovat a děsit muže z rodin, kde se nádor ženského prsu vyskytuje často. U nemocných mužů, se kterými jsem se setkala, se totiž zhoubné nádory ženských prsů nevyskytovaly nad běžný průměr. Je ale důležité na vliv dědičnosti myslet, zejména pokud se u muže, jehož otec byl nemocný, objeví změny pod bradavkou - tuhý a ke kůži fixovaný útvar.

 

rakovina-prsu-u-muzu-priznaky-projevy-lecba-pricina-vliv-hormonu
rakovina-prsu-u-muzu-priznaky-projevy-lecba-pricina-vliv-hormonu
Jde o čas!

Pro stanovení správné diagnózy by měl muž absolvovat stejná vyšetření jako žena. U mužů se častěji začíná ultrazvukem. Pokud se posílí podezření na zhoubné ložisko pod bradavkou, doplní se mamografie. Při jasných klinických známkách zhoubného ložiska se mamografem začíná, ultrazvukové vyšetření je až druhé v pořadí. Vyšetření mamografem je stejné jako u žen, jež mají malá prsa, tedy jen jedna šikmá projekce, která na malou žlázu postačí. I následný postup je pak v případě přetrvávajícího podezření stejnýjako u žen - následuje biopsie, při níž lékař odebere malou část podezřelé tkáně. Odehrává se v místním umrtvení a pod ultrazvukovou kontrolou. Samozřejmě jsou ultrazvukem prohlédnuty i související lymfatické uzliny. Je totiž třeba vědět, zda se nemoc nerozšířila. Součástí diagnostiky může být i vyšetření nádorových markérů, pro stanovení diagnózy však nejsou zásadní.
Návštěva tak ryze ženského prostředí, jako je mamograf a ultrazvuk prsou, je pro muže většinou dost stresující. Samozřejmě se mužům personál snaží vyjít vstříc a vše usnadnit. Je nešťastné, pokud se muž nedokáže zbavit pocitu strachu či studu, který jej od návštěvy odrazuje. Dá se říci, že faktor časného záchytu nemoci má ještě větší význam než u žen. Pozdě zachycený nádor mužského prsu se totiž umí chovat agresivněji než nádor ženské prsní žlázy.

 

Léčba je radikální

Metody léčby rakoviny prsu u mužů se příliš neliší od léčby rakoviny prsu u žen, s ohledem na jiný hormonální status muže. Nejčastěji to obnáší radikální mastektomii - chirurgické odstranění postižené tkáně i s okolím. Hlavní důvod tkví ve velice malé vzdálenosti nádoru od prsního svalu, do kterého by nádor mohl snadno prorůst. Dalšími metodami jsou chemoterapie a ozařování. Léčba samozřejmě probíhá v takovém pořadí a výběru, aby co nejlépe odpovídala zjištěnému stavu nemoci.

 

Muži, při podezření neváhejte!

Přiznejme si bez mučení: Kolik žen doma provádí samovyšetření prsů, i přes neustálá varování, upozorňování a návody? A o kolik méně to asi bude mužů? Naprostá většina jich netuší, že právě jim třeba riziko rakoviny prsu hrozí. A i když si už bulku nahmátnou, zůstávají nadále v klidu. Podle výzkumů čekají muži od nalezení bulky do okamžiku, kdy vyhledají lékaře, 10-18 měsíců! Šance na vyléčení se tak snižuje téměř geometrickou řadou. Proto je dobré s vyšetřením neotálet.

„Ve screeningových centrech je snaha ulehčit mužům tuto nesnadnou situaci, kdy jsou nemocní nádorem typickým pro druhé pohlaví. Vyšetřovací proces je veden citlivě a diskrétně. Při léčbě je jim poskytnuto soukromí,“ uzavírá onkoložka.

 

Hledejte malou bulku

Nejčastějším symptomem, jenž pacienty přivede do ordinace lékaře, je bulka, kterou si můžete nahmátnout v prsu sami. Nehledejte však nijak velkou bouli; podle statistik měří více než polovina všech nádorů v mužském prsu méně než čtyři centimetry. Obvykle se nachází v těsném okolí prsní bradavky a často bývá doprovázena dalšími varovnými signály, například výtokem z bradavky (někdy i s příměsí krve), vřídky v okolí bradavky či změnou jejího vzhledu.

 

Jiný pohled na léčbu rakoviny

Jedna z věcí, na kterou rozhodně nechceme pomýšlet, je rakovina. Odmítáme připustit, že by se nás mohla týkat. Vždyť je to onemocnění, které odolává mnoha medicínským postupům. Přesto jsou lidé, kteří mohou říci: „Přežili jsme rakovinu!“

Díky prevenci se daří zachycovat včasná stadia rakoviny, a tak je šance na uzdravení pacienta vyšší. Když se to nepodaří, růst nádorové masy ničí normální tkáň a buňky primárního nádoru mají schopnost šířit se do jiných tkání a zakládat nová ložiska (metastázy). Ovšem není nic horšího než dělat z nemoci nepřekonatelného nepřítele. Je lepší a prospěšnější ji zkoumat a bojovat proti ní.

 

Vitaminová teorie

Nakladatelství Mladá fronta vydalo knihu spisovatele a tvůrce dokumentárních filmů Edwarda Griffina „Svět bez rakoviny“ s podtitulem „Příběh vitaminu B17“. Při čtení tohoto překladu z anglického originálu „World Without Cancer“ se dozvíte, že rakovina je onemocnění způsobené vyřazením určitých látek z jídelníčku moderního člověka. Autor knihy se rozhodl seznámit veřejnost s výzkumem doktora Ernsta T. Krebse mladšího, jenž přišel se zajímavou teorií o rakovině. Jako biochemik viděl za vznikem této choroby nedostatek sloučeniny hojně se vyskytující v přírodě ve více než 1200 druzích jedlých rostlin, které jsou dostupné prakticky v každé části světa. Tato sloučenina se nachází převážně v semenech rostlin z čeledi růžovitých, rodu slivoň, jako jsou hořké mandle, meruňky, trnky, třešně, nektarinky, broskve a švestky, ale i v travinách, kukuřici, lněných semínkách, prosu, semínkách jablek a v mnoha potravinách, jež vymizely ze stálého jídelníčku moderní civilizace. Po několika letech výzkumu se dr. Krebsovi podařilo izolovat nový vitamin, který označil B17. Dal mu název laetril. Velmi zjednodušeně řečeno se účinná látka z B17 s názvem amygdalin dokáže v nádorových buňkách přeměnit v aktivní vysoce toxickou látku, kteráje zabíjí. Tak jako v případě jiných přírodních látek byl ovšem laetril zařazen do kategorie oficiálně neověřené léčby rakoviny. V knize se dočteme krátké příběhy onkologicky nemocných pacientů, kteří látku vyhledali. Učinili tak poté, co se ocitli v kategorii „metastazující“ či „v konečném stadiu“. Přesto se jejich stav obdivuhodně zlepšil.
„Vitaminovou teorii“ prevence a léčby rakoviny potvrdily mnohé kultury světa, které netrpí rakovinou. Nejen o tom se dozvíte při prostudování zmíněné knihy, v níž se autor snaží předložit důkazy, že míra absence rakoviny je přímo úměrná množství vitaminu B17 v přirozené stravě. Současně však důrazně upozorňuje na to, že léčba rakoviny, včetně nutriční terapie, by měla být vždy vedena zdravotnickými profesionály, specialisty ve svém oboru.