Dobré dopoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Kruhy pod očima - léčba, první pomoc, příčina, zajímavosti o kruzích pod očima

 

kruhy-pod-ocima-lecba-prvni-pomoc-pricina-zajimavosti-o-kruzich-pod-ocima

kruhy-pod-ocima-lecba-prvni-pomoc-pricina-zajimavosti-o-kruzich-pod-ocima
Někdo je na kruhy pod očima náchylnější, jinému se vyhýbají až do vysokého věku. Kruhy pod očima způsobuje fakt, že kůže v oblasti očních víček je velice tenká a těsně pod jejím povrchem lehce prosvítají cévy, jimiž proudí krev. To se navenek projeví tmavší kůží, tedy kruhy pod očima. Je pravdou, že zásadní roli při jejich vniku hraje dědičnost.

___

___

Kruhy pod očima se totiž nepříjemně často v rodinách dědí. Zapříčinit je ale může i nadměrné opalování, protože během slunění se aktivuje kožní pigment i v oblasti kolem očí, a to může způsobit tmavnutí kůže. Pokud se navíc spálíte, pak narušená kůže bude ještě tenčí.

 

Další příčiny

Přirozenou a logickou příčinou tmavých kruhů je stárnutí. S věkem se totiž kůže pod očima stává tenčí a drobné žilky jsou stále patrnější. Ale důležité je i to, jak spíte nebo co jíte. Například když ležíte na břiše nebo na boku, tekutina má tendenci shromažďovat se v dolních víčkách, čímž se tvoří otoky kolem očí, které působí jako tmavé kruhy. Nicméně i nedostatek spánku může způsobit, že žíly pod očima se více naplňují krví, a tím se kůže ztmaví. No a co se týče výživy, ke vzniku tmavých kruhů vede nedostatek vitaminů, dehydratace nebo nedostatek železa.

 

Co dělat proti tmavým kruhům pod očima?

Pijte hodně vody, aby byla vaše pleť dostatečně hydratovaná. Voda vám pročistí a současně i zvláční pokožku. Myslete na ochranu proti slunečnímu záření a jezte hodně ovoce a zeleniny, jsou bohaté na antioxidanty, které odplavují škodlivé látky z těla. Hodně spěte, pokud možno s hlavou mírně vyvýšenou, aby se nehromadila tekutina v dolních víčkách. Používejte pleťové krémy, které obsahují ovocné kyseliny a vitaminy C a K. Mohou pomoci snížit viditelnost tmavých kruhů, protože pokožku zesvětlí, správně vyživí a celkově omladí vzhled.

 

První pomoc

Pokud jsou kruhy pod očima pouze důsledkem nevyspalosti, únavy nebo stresu a potřebujete se jich rychle zbavit, vyzkoušejte několik následujících triků:
1. Na oči si přiložte plátky studené okurky nebo brambor. To pomůže pleť rychle hydratovat, díky chladu splaskne i případný otok a oči se krásně rozzáří. Pokud nemáte po ruce zeleninu, můžete si namočit do studené vody vatové tampony. Zázraky dělají také čajové pytlíčky — ty ponořte na chvíli do vroucí vody a poté vychlaďte.
2. Jestliže máte více času, kupte si některou z pleťových masek speciálně určených přímo na kruhy pod očima. Jedná se o tablety s roztokem - ty se po smíchání změní v masku, kterou si nanesete pod oči. Výsledkem je svěží a rozzářená pleť a zmizení otoku.
3. Další výrobky, které mohou rychle pomoci s problémem tmavých kruhů, se nazývají korektory. Avšak když je chcete použít na tmavé kruhy, musíte si vybrat korektor o stupeň světlejší, než je barva vaší pleti. Korektor v tenké vrstvě nanesete pod oči a prsty jej rozetřete do ztracena. Korektory se dají zakoupit v lékárnách, parfumeriích nebo i přímo v kosmetických salonech.

 

CO SI PAMATOVAT?

Viníkem tmavých kruhů mohou být i chronická kožní onemocnění, jako je ekzém nebo kožní alergie. Ale i některé další alergie způsobují svědění očních víček. Jejich mnutím a škrábáním si přivodíte ztmavnutí jemné pokožky. Proto u lidí, kteří trpí sennou rýmou nebo potravinovými alergiemi, bývají kruhy dost patrné.