Dobrý večer, dnes je sobota 30.9.2023, svátek slaví Jeroným, zítra Igor.

Postup, návod lymfatické masáže, lymfodrenáže, cena, hrazení pojištovnou

jak_provadet_provest_lymfatickou_masaz_lymfodrenaz.jpgLymfatická masáž přispívá k očistě organismu, posílení imunity, napomáhá k zmírnění svalové únavy, procesu celulity. Dále je vhodnou pomocí od unavených a bolestivých nohou. Zmírňuje bolesti hlavy a svalové napětí způsobené stresem. Stránka zmiňuje typy a jak provést lymfatickou masáž nebo lymfodrenáž.

 

___

Typy lymfodrenáží

Lymfodrenáže jsou buď manuální nebo přístrojové, přičemž se obecně má za to, že manuální lymfodrenáže jsou účinnější, neboť citu lidské ruky se nevyrovná žádný přístroj. Terapeut zachytí na těla pacienta (klienta) i ty nejdrobnější asymetrie, a tam, kde je to nutné, může hmaty  zopakovat.  

 

Manuální lymfodrenáž

provádí terapeut většinou na suchou pokožku, dochází tak k většímu tření a účinek se prohlubuje. Dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení vyměny látek mezi krví a tkáněmi.

Postup:

  1. Krku zepředu (otevření lymfatického systému)

  2. Krku zezadu

  3. Obličej

  4. Horních končetiny, paže

  5. Záda

  6. Bedra

  7. Dolní končetiny

  8. Dolní končetiny zezadu

Lymfodrenáže jsou časově relativně náročné, je třeba počítat s cca 40 - 60 min. na jednu masáž, i když časové údaje se samozřejmě liší podle nabídky  terapeutických a masážních studií.

 

Přístrojové lymfodrenáže

pracují na různých principech, nejčastěji však na tvz. postupující tlakové vlně. Části těla pacienta (klienta) jsou umístěny do speciálních návleků a jednotlivé komory těchto navléků vytváří v naprogramovaných intervalech zvolna postupující tlak, který učinně nahradí svalovou pumpu. Vznikají tak lehké, pravidelné tlakové vlny. Pacient (klient) je pociťuje od špiček chodidel nebo kotníků přes lýtka, stehna a boky. Pak tlak povolí a vlna „běží“ znovu. Masáž bývá vnímána jako příjemná, neutrální. Mohou se však objevit i nepříjemné pocity, které je nutné konzultovat s obsluhujícím personálem. Je možné, že je potřeba změnit intenzitu vln či jiné nastavení, aby vše fungovalo optimálně. Technologie pracující na základě této metody jsou např.: Slide Styler, Body Styler, Lymfoven

Další možností je přístroj používající metodu přenosu přesně definovaného proudu podle určeného ošetření, na danou tělesnou zónu. Jsou to např. přístroje zn. Catapult Bodystyling Systems.

 

Celulitida

Jak již bylo uvedeno výše, lymfodrenáže se používají také při odstraňování celulitidy, lidově nazývané „pomerančová kůže“. Pomerančová kůže byla známa již v antice, ale její výskyt roste geometrickou řadou a je v současnosti pozorován i v zemích, kde ji dříve vůbec neznali. Není jen problémem silnějších žen, ale také těch štíhlých, a nevyhýbá se ani mužům a chlapcům.  Dříve rozšířený názor, že za celulitidu může nezdravý způsob života, platí jen částečně, studie nyní stále více prokazují, že spíše záleží na tom, jak se lidské tělo dokáže vyrovnat s toxiny, hormony příjímanými v potravě a jakým způsobem dokáže spalovat tuky. Vzhledem k tomu, že stále více potravin je hormonálně upravováno, dochází k většímu zatížení v těle a rozšíření celulitidy na světě jako nikdy před tím.

Při odstraňování celulitidy pomocí lymfatické drenáže se obvykle doporučuje minimálně deset procedur, které jsou většinou v rozsahu 30 - 60 min. Vzhledem k ceně se využívá spíše přístrojová drenáž než manuální.

 

Ceny v ČR

Ceny lymfatických masáží v České republice jsou poměrně stabilní. Pokud se jedná o masáž vybraných částí těla, cena se pohybuje okolo 450 Kč za návštěvu. Celková masáž stojí cca 1200 Kč. Studia i fyzioterapeutové často nabízejí zvýhodněné balíčky, protože se předpokládá, že v případě lymfatických drenáží se nebude jednat o ojedinělou záležitost, neboť k výraznému zlepšení stavu pacienta (klienta) dochází až po opakovaném absolvování.

Ceny přístrojových lymfodrenáží k odstranění celulitidy se pohybují kolem 300 - 500 Kč za návštěvu. Cenové spektrum je zde širší, neboť studia a salony nabízejí mnoho doplňkových služeb a kombinací těchto služeb.

 

Hrazení pojišťovnou

V případě, že jsou lymfatické drenáže absolvovány na základě lékařského předpisu, hradí je zdravotní pojišťovny na základě svých tabulek, které se ovšem mohou mírně lišit.

 

Závěr

Závěrem je třeba dodat, že nabídka služeb v oblasti lymfodrenáží je v současné době velmi široká a to je pro pacienty (klienty) velmi dobré. Ať už z hlediska místní dostupnosti, tak z hlediska ceny. Informace o poskytovatelích lymfatických drenáží získá pacient (klient) od svého lékaře, nebo v mnohem šiřším měřítku na internetu, kde je možné poměrně rychlé srovnání, které usnadní rozhodování.