Dobrý podvečer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Posilování, cvičení a fitness - mýty a fakta

 

posilovani-cviceni-a-fitness-myty-a-fakta-2

posilovani-cviceni-a-fitness-myty-a-fakta-2
Není třeba si hned najímat osobního trenéra, pokud chcete ve fitku docílit vyrýsované postavy. Ale nesmíte taky věřit všem zaručeným radám, které vám půjdou kolem ucha.

Každý, kdo to s cvičením myslí trošku vážně, zajímá se o to, jak tělo ještě lépe vyrýsovat, vytrénovat a dostal do super kondice. Hledá vhodné cvičební lekce, přemýšlí o jídelníčku, pátrá po novinkách a tipech.

__

__

Kromě užitečných informací ale mezi sportující veřejností kolují i zažité polopravdy, které byste měli zapomenout hned, jakmile je uslyšíte.

 

1. Tuk lze odbourávat cíleně pomocí vybraných cviků na různých částech těla

Byla by to senzace, ale bohužel to tak úplně nefunguje. V závislosti na genech a metabolizmu si tělo samo rozhodne, které tukové polštářky zlikviduje jako první. Trénink pomůže jen při jejich formování.

 

2. Čím více budete trénovat, tím lépe

Kdo tělo trvale přetěžuje, nedocílí pokroku. Přemrštěný trénink může dokonce výkonnost snížit nebo vést ke zranění. Jen díky regeneraci v přestávkách lze do další lekce vložit víc energie, než bychom mohli s unavenými svaly. Po vytrvalostní aktivitě se doporučuje nejméně 24hodinová přestávka, po posilování dokonce 48 hodin.

 

3. Volba hudby při sportu neovlivní výkon

Naopak, má na něj výrazný vliv. Jistá kanadská studie prokázala, že pacienti s nemocným srdcem, kteří při tréninku poslouchali svoji oblíbenou hudbu, byli až o 70 % aktivnější. Velké pokroky udělali, jakmile byla hudba sladěna s tempem jejich chůze nebo běhu.

 

4. Sport zabere příliš mnoho času

To je jen výmluva. Nemůžete-li do fitka, existuje řada fitness aplikací, jež lze vyzkoušet doma (např. Push Ups Work či 30 Day Fit Challenge Workout). Dobrou volbou pro zaneprázdněné je princip H.I.I.T. (High Intensity Interval Training). Střídá cvičení s vysokou intenzitou a úseky s nízkou zátěží či odpočinkem. Tento model lze uplatnit na jakoukoli pohybovou aktivitu. Trénink nemusí překročit 20 minut a jeho efekt vás ohromí. Zlepšuje kondici, urychluje metabolizmus a spaluje tuky - i během klidové fáze.


posilovani-cviceni-a-fitness-myty-a-fakta
posilovani-cviceni-a-fitness-myty-a-fakta
5. Co bolí, to sílí

Bolest neznamená, že trénujete správně! Svalová horečka po cvičení je způsobena mikrotrhlinkami ve svalech, jež se objevují, když provádíte nový druh pohybu. Mezi jednotlivými cviky si proto dopřejte odpočinek.

 

6. Každý sám za sebe

Vůbec ne. Kdo sportuje, ovlivní pozitivně i partnera. Americká studie mezi více než 3000 manželskými páry tvrdí, že ženy jsou v tomto ohledu zdatnější. Nadšené sportovkyně dokážou své muže motivovat lépe, než to umějí muži se ženami.

 

7. Ráno je pohyb nejefektivnější

Žádný optimální tréninkový čas neexistuje. Kdy budete sportovat, záleží jen na vás a vašem biorytmu. Někteří rádi nastartují den sportem, jiní mají ráno pomalý rozjezd a vyrážejí za sportem raději večer, nebo dokonce před spaním.

 

8. Posilování dělá z žen kulturistky

Ani náhodou! Posilování jen zpevňuje svaly, formuje tělo a spaluje kalorie. Svaly mají větší spotřebu energie než tuková tkáň, a to i v klidovém režimu. Čím je tedy víc svalové hmoty v těle, tím rychleji metabolizmus pracuje.

 

9. Smutek sportu nesvědčí

Omyl. Pravidelný pohyb působí na depresivní nálady přímo kouzelně. Zlepšuje psychické rozpoložení a odbourává splín. Sportující lidé se cítí víc v pohodě a jsou obecně lépe naladění než lenoši. Je prokázáno, že pacienti s depresí už po půlhodině fyzické aktivity pocítí zlepšení duševní kondice. A sport na rozdíl od léků nemá žádné vedlejší účinky, ač bývá návykový.

 

10. Chcete-li zhubnout, vynechte tuky

Tohle pravidlo má výjimku. Zdravé tělo tuky totiž potřebuje pro řadu tělesných funkcí. Spolu se sacharidy a bílkovinami patří k základním živinám. Jsou zdrojem energie metabolizmu buněk, bez nich by organizmus nevytvořil některé hormony. Měly by zaujímat asi třetinu denního energetického příjmu (70 až 90 g). Vybírejte ale ty správné - nenasycené mastné kyseliny rostlinného původu. Najdete je v ořeších, semínkách či olivovém oleji. Vyhýbejte se živočišným tukům, jež zvyšují hladinu cholesterolu a dávají zabrat vašemu kardiovaskulárnímu systému. A do redukčního jídelníčku už nepatří vůbec.

 

11. Koho bolí záda, musí je posilovat

Ano, ale nejen je. Páteř je podporována jak zádovými, tak břišními svaly. Posilujete-li jen jednu skupinu, dojde k nerovnováze, což může vést k nesprávnému držení těla a bolestem zad. Proto musíte cvičit celý střed trupu (core), abyste páteři poskytli oporu.

 

12. Tablety nahradí ovoce a zeleninu

Potravinové doplňky sice zásobují tělo uměle syntetizovanými vitaminy, ovoce a zelenina ale obsahují navíc prospěšné látky, jako jsou antioxidanty a vláknina, jež tělo z tablet nenačerpá. Pestrý jídelníček pilulka nenahradí.

 

13. Lidé s nadváhou musejí zhubnout, aby mohli sportovat

Naopak - lidé s nadváhou musejí začít sportovat, aby konečně zhubli. Jen je třeba vybrat si vhodnou pohybovou aktivitu (například chůzi, plavání, akvaaerobik), aby nepřetěžovali už tak namáhané klouby.

 

 

posilovani-cviceni-a-fitness-myty-a-fakta-3
posilovani-cviceni-a-fitness-myty-a-fakta-3
MÝTY A FAKTA O JÍDELNÍČKU SPORTOVCŮ - CO JE PRAVDA A CO JE NESMYSL?

Nejdůležitější je hlídat kalorie

Kdo počítá celý den jen energetický příjem, efektivně nezhubne ani svému organizmu neprospěje. Kalorie udávají pouze energetickou hodnotu potravin a nevypovídají nic o jejich kvalitě. Třeba 100 kalorií z ořechů je pro tělo užitečnější než 100 kalorií z čokoládové tyčinky.

 

Čokoláda před tréninkem podpoří vytrvalost

Cukr sice dodá rychle energii, hladina inzulínu, a tím i výkonnost, však stejně rychle opět klesne. Vhodnější je posilnit se hodinu před tréninkem sacharidy, které se uvolňují do organizmu postupně (ořechy či celozrnným pečivem).

 

Fit produkty a nic jiného

Potraviny s označením „fit" nebo „vital“ jsou lákavé, ale nelze je brát jako náhražku pohybu. Bez fyzické aktivity nezhubnete a nezlepšíte kondici, ani kdybyste jedli jen samé „fitness" výrobky.