Dobré dopoledne, dnes je pátek 1.12.2023, svátek slaví Iva, zítra Blanka.

Plastika, plastické operace zdarma hrazené zdravotní pojišťovnou - prsa, víčka, uši, nos, jizvy, kožní výrůstky

 

plastika-plasticka-operace-zdarma-hrazene-zdravotni-pojistovnou-prsa-vicka-usi-nos-jizvy-kozni-vyrustky

plastika-plasticka-operace-zdarma-hrazene-zdravotni-pojistovnou-prsa-vicka-usi-nos-jizvy-kozni-vyrustky
Některé plastické operace vám uhradí zdravotní pojišťovny. Jen musíte mít tu správnou diagnózu a navštívit to správné středisko. Zajistit si a doslova vyběhat estetický zákrok, který zaplatí pojišťovna, není úplně jednoduchá záležitost. Například proto, že některé estetické kliniky nemají s pojišťovnami o úhradách z povinného pojištění sepsané smlouvy. To byste si tedy měli zjistit jako první.

___

___

„Když jsem se pana doktora zeptala, jestli bych nemohla mít operaci očních víček zaplacenou ze zdravotního pojištění (klesala mi tak, že jsem prakticky vůbec neviděla), slušně se omluvil a poslal mě jinam. Důvod? Jejich klinika nemá s pojišťovnami smlouvu u úhradách," potvrzuje vlastní zkušenost Pavlína z Prahy.

 

Šestky prsa?

Další důvod, proč se jen málokdo v estetických případech pustí do jednání, nebo spíš dohadování s pojišťovnou, je poměrně dost času a úřadování, které to stojí všechny zúčastněné: kliniku, pacienta i pojišťovnu samotnou. Ale i když si to všechno vyběháte, musíte si zjistit ještě další věci. Příklad? Žena má šestky prsa a od toho bolesti v zádech a podobně. Potřebuje ňadra ze zdravotních důvodů zmenšit. Doporučení jí napíše ortoped. Pojišťovna jí přesto nemusí výkon proplatit - zdravotní odůvodnění se může zdát reviznímu lékaři pojišťovny nedostatečné a poslední razítko prostě nedá. V případě estetických zákroků, které mají i zdravotní odůvodnění, můžete požádat svoji pojišťovnu o jejich úhradu, ale ta váš požadavek nemusí schválit. Jak to tedy udělat správně?

 

Jak dostat povolení od pojišťovny

Velmi často to celé záleží na tom, jak dobře a přesvědčivě zformuluje váš lékař své doporučení. Máte třeba velký nos, který vám nepříjemně narušuje všechny vztahy, jste z toho zhroucení, nemůžete pracovat a živit děti... Váš psycholog tedy sepíše skvělou zprávu o tom, jak moc zákrok skutečně potřebujete. A vy pak máte šanci, že si hezčí nosík pořídíte zdarma.

 

Kam s čím?

Když se tedy rozhodnete, že chcete vypadat lépe, a zároveň má vaše přání i zdravotní opodstatnění (nos, víčka, uši, ňadra), zajděte napřed za svým ošetřujícím lékařem. Nejlépe za specialistou. Když jde třeba o uši, tak na ORL, když o oči, na oční a podobně. Váš nárok odborník posoudí a v případě, že je opodstatněný, napíše vám návrh na úhradu od vaší zdravotní pojišťovny. Dobrozdání odešlete na pojišťovnu (můžete si na pobočku dojít i osobně). Potom už musíte počkat na písemné vyjádření pojišťovny. Se schváleným papírem už můžete jít na pracoviště, které má s vaší pojišťovnou smlouvu a kde vám konkrétní plastiku udělají.

 

Zeptejte se předem ve své pojišťovně s kým má smlouvu

Když máte oprávněný pocit, že by vám nějakou plastiku nebo podobnou úpravu měla pojišťovna proplatit, požádejte ji i o seznam pracovišť, se kterými má smlouvy o jejich provedení. Možná se dozvíte, že například na vylepšení křivého nosu nebo zmenšení ňader a podobně se žádnou klinikou smlouvu nemá.

 

Po ablaci prsu bez problému

Výjimečný statut mají rekonstrukce prsů po operacích kvůli rakovině nebo po jejich úplném odstranění (tzv. ablace prsu). Tyto výkony hradí většina pojišťoven. Návrh ale musí podat především onkolog, názor a rada plastického chirurga, případně psychologa, je až druhý v řadě.

 

Operace horních víček - povislá kůže přes kterou už ani nevidíte

Bývají hrazené nejčastěji a bez větších potíží. Silně povislá kůže totiž zcela objektivně omezuje zorné pole. Oční svaly musí vytahovat při každém mrknutí větší tíhu, z čehož postižené hodně bolívá hlava. Když budete žádat o doporučení, je nejlepší obrátit se

 

Přišití odstávajících uší

Bezplatně se výkon automaticky provádí ve věku od pěti do deseti let. Operaci je samozřejmě možné provést i v dospělosti. Dospělí pacienti ale výkon hůř snášejí a je u nich o něco nepříjemnější. Doporučení by měl psát specialista z očního, ušního a krčního pracoviště (ORL).

 

Úpravu nosu - velký, křivý, "neprodyšný"

I tu by vám mohla vaše pojišťovna proplatit, především například po úrazu, v případě, že i ho máte vrozeně deformovaný (třeba rozštěpem horního patra), nebo když míváte potíže s dýcháním kvůli nesouměrným nosním přepážkám. Důvod může být i psychický, například u příliš velkého nebo křivého nosu. Doporučení píše nejčastěji chirurg.

 

Úpravy jizev

Z nemocenského pojištění vám může být uhrazena úprava jizev po nehodách, spáleninách, po špatném zahojení jizev, které jsou pak hodně vidět nebo se úplně rozpadnou a hyzdí kůži. Doporučení dostanete od kožního lékaře, případně chirurga.

 

Operace kožních výrůstků

Nemusí jít o rakovinu, ale o velké znaménko nebo kožní výrůstek. Pacientovi může v budoucnu způsobit vážnější onemocnění původně neškodný kožní defekt, který má na nepraktickém místě, například tam, kde se opakovaně zachytává o prádlo. Doporučení získáte od svého kožního lékaře.

 

Rekonstrukce prsu např. po rakovině

Operace bývá bezplatná hlavně po operacích zhoubných nádorů, kdy je ženě odejmutá část prsu nebo dokonce celé ňadro. V případě nádorů píše doporučení především onkolog, potom chirurg, případně i psycholog. Často hradí pojišťovna i zmenšení výrazně velkých prsou.