Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Osteoporóza - prevence, komplikace, léčba

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Osteoporóza - prevence, komplikace, léčba Email
Středa, 14. leden 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6516x

osteoporoza_prevence_komplikace.jpgV České republice je odhadovaný počet pacientů s osteoporózou cca 850 000 tj. 7-8% všeho obyvatelstva. Je to onemocnění částečně ovlivnitelné správným přístupem k onemocnění. O komplikacích a prevenci nemoci hovoří tato stránka.

 

___

___

osteoporoza_nahled.jpgKomplikace osteoporózy

Udává se, že celoživotní riziko osteoporotické zlomeniny je u žen větší než riziko karcinomu prsu a vaječníků, u mužů větší než riziko nádorů prostaty (jedná se o nejčastější nádorová onemocnění).
Nejčastější lokalizací zlomeniny jsou přitom: krček stehenní kosti, předloktí - v oblasti zápěstí a páteřní obratle - zejména dolní hrudní a bederní. Počet zlomenin stehenní kosti hrozivě narůstá, přitom asi jen 1/3 nemocných se relativně dobře zhojí, zbývající jsou odkázáni na kompenzační pomůcky (berle, vozíky), pomoc okolí, případně zůstávají imobilní, upoutaní na lůžko, v nejhorším případě umírají na komplikace. Asi polovina pacientů po této zlomenině zůstává odkázána na ústavní péči.

Prevence osteoporózy

Základem je dostatečný přísun vápníku.  Doporučené denní dávky se liší podle věku - u dospívajících 1200-1500 mg, u mladých žen 1000 mg, u žen po přechodu a u starých žen 1500 mg denně. Potřeba vitaminu D je u mládeže a mladých žen zajištěna pobytem na čerstvém vzduchu a rozumným sluněním. Starším ženám, které většinou trpí nedostatkem D vitaminu, dodáváme 600-800 IU vitaminu D denně.

Z dalších obecných opatření ve stravě je vhodný normální přísun bílkovin, méně solit, alkohol pouze příležitostně. Nekouřit. U žen těsně po menopauze s klimakterickými příznaky doporučujeme hormonální substituční léčbu, která zajistí i prevenci osteoporózy. Pravidelnou fyzickou aktivitou můžeme docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 % hlavně u rostoucího organismu. Pohybem a cvičením uvolňujeme zkrácené svaly, zlepšujeme svalovou sílu, držení těla a stabilitu. Je nutné zdůraznit pravidelný pohyb, běžné cvičení či sportovní hry dle zájmu u mladších. Nejsou vhodné jednostranné sporty s extrémní fyzickou zátěží. U žen po menopauze a u starých žen je vhodná pravidelná chůze cca 1 hodinu denně, turistika v nenáročné krajině, cvičení bez švihů a doskoků, jízda na kole, plavání.

Takže pohyb, dobrá dieta a především dle zásad medicíny založené na důkazech se dnes ukazuje jako skutečně účinná léčba kombinací vápníku a vitaminu D (snižuje riziko zlomenin krčku stehenní kosti a dalších zlomenin téměř o 30%).

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny