Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Nepravdy a mýty kolem zdraví a lidského těla

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nepravdy a mýty kolem zdraví a lidského těla Email
Neděle, 03. listopad 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2675x

nepravdy-a-myty-kolem-zdravi-a-lidskeho-telaČokoláda způsobuje akné. Silně zakašlat pomůže proti infarktu. Čemu všemu věříme? Vlasy rostou po ostříhání rychleji. Červené víno je dobré na krvinky. Klíště se má vytáčet proti směru hodinových ručiček. Při sexu ve vodě nehrozí  Připravili jsme pro vás 15 nejznámějších mýtů, na kterých je většinou jen pramálo pravdy.

___

___

Po čokoládě budeme mít akné

Překvapivě to není pravda. Čokoláda není příčinou pupínků ani jinak špatné pleti. Faktem ale je, že chuť na sladká jídla, hlavně na čokoládu, stoupá před menstruací, kdy se také zároveň zvyšuje produkce kožního mazu. Právě ona, nikoli čokoláda, pak způsobuje přemnožení bakterií a vznik/zhoršení akné.

 

Po antikoncepci se přibírá na hmotnosti

Po antikoncepci se přibírá. Pokud se srovnají účinky antikoncepčních pilulek s placebem, nárůst hmotnosti je v obou skupinách podobný. Někdy je svádění tloušt'ky na antikoncepci spíš vhodná výmluva.


Díváním zblízka na televizi si zkazíme zrak

Za tuhle pověru může asi přirozené zeslábnutí zraku po čtyřicítce (u většiny lidí). Věkem se oční čočky zkrátka stávají méně ohebnými a ztrácejí schopnost zaostřovat na blízko. Proto většina lidí ve středním věku nosí brýle na čtení. Televize za to nemůže.


Vlasy rostou po ostříhání rychleji a jsou silnější

Tuto "pravdu" většinou vztahujeme i k chlupům. Je to ale omyl. Holení ani stříhání neovlivňuje rychlost růstu a tloušťku vlasů ani chlupů. Existuje ale řada změn, v souvislosti s ročním obdobím. Například nejvíce vlasy vypadávají na přelomu srpna a září. Průměrná ztráta během dne může být kolem 50-90 vlasů.


Prudkým zakašláním zabráníme srdečního svalu infarktu

Nikdy nebylo prokázané, že by mohlo právě zakašlání ucpávku (nejčastěji malou krevní sraženinu) odstranit. Prokázanými postupy je jedině podání léků na rozpuštění sraženiny, zavedení sondy, která ucpávku rozruší, nebo operační přemostění (bypass) ucpaného místa.


Očkování proti chřipce nepomůže

Někteří ještě dodávají, že ji může naopak přivodit. Tak to je úplný nesmysl. Je prokázáno, že očkování naopak snížilo - výskyt chřipky až šesti násobně. Vakcína obsahuje zničené, nefunkční viry, takže z ní nikdo onemocnět nemůže.


Tmavé pečivo je zdravější než bílé

Při výběru pečiv se neřidte barvou, ale strukturou. Celozrnné pečivo je vhodnější. Obsahuje víc vlákniny, vitaminů i minerálních látek. Energetická hodnota obou je ale srovnatelná. Celozrnné pečivo ale může mít lepší glykemický index než klasické pečivo.

 

Light cigarety jsou zdravější než "tvrdé" cigarety

Nejsou. Nezáleží totiž příliš na tom, co kouříte, ale jak to kouříte. Kolikrát, jak hluboko a na jak dlouho kouř vdechnet Označení light u cigaret proto bylo v ČR a EU zakázáno jako matoucí.

 

Červené víno je dobré na krvinky

Dobré červené víno má s krvinkami společnou maximálně barvu. V některých vínech sice může být zvýšený obsah železa, které podporuje krvetvorbu a správnou funkci krvinek, ale jeho mnohem důležiějším zdrojem je maso a listová zelenina.


Při sexu ve vodě nehrozí těhotenství

Není to pravda. Pokud neplánujete rozšíření rodiny, neradno mu věřit. Jak se dělají děti všichni víme, a ve vodě se dělají úplně stejně. Jen je ve vodě menší pravděpodobnost otěhotnění, než "na souši".


Po páté hodině odpoleční bychom už neměli jíst

Jinak prý budeme tloustnout. Nemučte se. Poslední jídlo během dne si klidně dejte zhruba tři hodiny před spaním. Mezi jídly bychom měli dodržovat vhodné odstupy, nejlépe dva a půl až čtyři hodiny. Delší intervaly bez příjmu stravy vedou ke zpomalení metabolismu a naopak můžou způsobit problémy s udržením váhy.


Klíště se má vytáčet proti směru hodinových ručiček

Klíště nemá závit, takže se nevytáčí, ale vyviklá kývavým pohybem. Zásadou je odstranit ho co nejdřív. Čím je déle přisáté, tím je větší nebezpečí infekce klíšťovou encefalitidou, lymeskou borreliózou nebo dalšími nemocemi přenášené klíšťaty.

 

Ze strženého znamenka dostaneme rakovinu

Jednorázovým stržením znaménka rakovina nevznikne. Pozornost bychom ale měli věnovat novým, rychle se tvořícím znaménkům. Nebezpečné jsou také změny barvy a velikosti krvácení, bolestivost a změna povrchu znaménka.


Celulitidu mají jen ženy s nadváhou a obézní ženy

Je to nesmysl. Celulitidou trpí i velmi hubené ženy. Nejde o hmotnost organismu, ale o genetickou predispozici, která ovlivňuje elasticitu kůže. Ovlivnitelné faktory jsou pohyb a kůži také neprospívá proměnlivá hmotnost (jojo). Jako prevence celulitidy se doporučuje pohyb, kvalitní zdravá strava, masáže, ad.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny