Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Nemoci a poranění Achillovy šlachy - příčina, léčba, rizikové faktory

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nemoci a poranění Achillovy šlachy - příčina, léčba, rizikové faktory Email
Středa, 02. duben 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13302x

nemoci-a-poraneni-achillovy-slachy-pricina-lecba-rizikove-faktoryJaro láká ke sportování. Pozor však! K poranění tzv. Achillovy paty dochází často právě při sportu, zvlášť když ještě nosíte nevhodnou obuv. Bolesti v oblasť Achillovy šlachy bychom neměli podceňovat. Mohou signalizovat zánět, a to akutní nebo (v horším případě) chronický. Problémy s achilovkou jsou poměrně časté a vznikají hodně při sportu. Mnohokrát však stačí prudší krok, sklouznutí či obyčejná chůze do schodů, aby se Achillova pata bolestivě ozvala.

___

___

Zánět Achillovy paty trápí velkou část hlavně sportující populace. Jak vzniká? Při přetížení svalově-šlachového aparátu dochází ke zkrácení délky šlachy, ke zvětšení jejího objemu a ke zvýšení tlaku uvnitř, což její prokrvení ještě zhoršuje. Navíc postižené místo bolí. Je-li zánět neléčený, může člověku přivodit až invalidní stav způsobený přetržením achillovy šlachy. Nenechte proto problém přejít až do chronických potíží, které přicházejí plíživě a zhoršují se postupně. Pokud neodstraníte příčinu, je jen otázkou času, kdy vás zánět nadobro zastaví. 

 

Na co si dát pozor - rizikové faktory poranění Achillovy šlachy. 

Nejdůležitější rizikové faktory jsou:

Přetížení (třeba dlouhodobé běhání po nerovném terénu, hlavně do kopců) a nepoddajná, tvrdá podrážka bot. Dále to jsou patní ostruhy a chlad.

  • Přetížení. Jestliže přetěžujete lýtkový sval, začne se stahovat tak, že ho nebudete moci protáhnout do původního stavu. Později se zhorší jeho prokrvení i funkce. Nefunkční sval nakonec začne "tahat" za achilovku, která bude protestovat bolestí. Co s tím? Přetíženému svalu se snažte ulevit. Necvičte, nohu polohujte, odpočívejte.
  • Nevhodná obuv. Vlivem nevhodné obuvi dochází často k vytvoření nebo podráždění patní ostruhy a vzniku zánětu kolem ní. Při výběru zejména sportovní obuvi proto buďte obezřetní. Kupujte si speciální boty na konkrétní sport a vybírejte na správném místě - v prodejnách sportu, kde vám odborně poradí.
  • Ostruhy. Dejte si pozor, abyste neutlačovali oblast patní kosti. Vzniknout může bolestivé onemocnění, zvané ostruha patní kosti.
  • Chlad. Protože je achilovka špatně zásobená krví, má na ni nízká okolní teplota nepříznivý dopad. Zajistěte jí teplo! Stačí podkolenky, jež zároveň ochrání i lýtkový sval.

 

Zánět achillovy šlachy v oblasti bursy - burzitida

Nahmatáte-li bolestivé místo těsně mezi Achillovou šlachou a patní kostí, není příčinou onemocnění šlachy, ale zánět v oblasti takzvané bursy - burzitida. To je tíhový váček, jenž vyrovnává tlaky Achillovy šlachy a zajištuje, aby nenarážela přímo na patní kost a nebrousila se o ni. Zánět v oblasti bursy vzniká nejčastěji důsledkem těsné obuvi, kdy tvrdý opasek boty tlačí přímo na bursu i na šlachu. Jeho léčba je stejná jako u zánětu achilovky. Pamatujte, že i v tomto případě se chronické stadium léčí hůř než to akutní.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny