Dobré dopoledne, dnes je pondělí 9.12.2024, svátek slaví Vratislav, zítra Julie.

Nebezpečí, rizika hormonální antikoncepce - prevence, komplikace užívání, hrozí i smrt?

 

nebezpeci-rizika-hormonalni-antikoncepce-prevence-komplikace-uzivani-hrozi-i-smrt-3

nebezpeci-rizika-hormonalni-antikoncepce-prevence-komplikace-uzivani-hrozi-i-smrt-3
Nedávno proběhla v médiích diskuse o bezpečnosti hormonální antikoncepce. Vědecké studie varují, že po ní mohou i mladé zdravé ženy zemřít na mrtvici. Jaký je názor odborníků a co si myslí ženy samotné? Na skutečnost, že především pro ženy, které trpí poruchami srážlivosti krve, můžou pilulky znamenat smrtelné nebezpečí kvůli embolii, upozorňují už léta neurologové.

___

___

Vzhledem k poměrně vysokému počtu mladých dívek, které u nás ročně zemřou na mrtvici, hledali doktoři příčiny, proč se to děje. Kromě rodinné zátěže nebo vrozených chorob byla spoléčným jmenovatelem antikoncepce. Antikoncepce opravdu může zůsobit až smrt. 


nebezpeci-rizika-hormonalni-antikoncepce-prevence-komplikace-uzivani-hrozi-i-smrt
nebezpeci-rizika-hormonalni-antikoncepce-prevence-komplikace-uzivani-hrozi-i-smrt
Žádejte vyšetření

Vyšetření by mělo být před užíváním pilulek samozřejmostí, v praxi to ale kulhá na všechny čtyři. Doktoři většinou žádné testy nedělají. „Mám známou, pro kterou prášky zajišťuje její partner u svého kamaráda doktora a ten moji známou nikdy ani neviděl, natož aby ji vyšetřoval," říká třicetiletá Zdena z Prahy. To je asi nejhorší možný způsob, jak se k pilulkám dostat.

 

Kam zmizely jaterní testy?

Dříve se ženám před nasazením hormonální antikoncepce vždycky dělaly jaterní testy. Dnes se od nich upouští a odběr je doporučený jen těm,

které mají játra nějak nemocná. Testuje se před nasazením pilulek a potom po třech měsících užívání. Důležité je podrobně zjistit osobní a rodinou anamnézu.Pátráme hlavně po poruchách srážlivosti krve, kardiovaskulárních nemocech, kouření, vysokém krevním tlaku, cévní mozkové příhodě, srdečních vadách, migréně s neurologickými projevy, nádoru prsu a jater, jaterních nemocech a těžkých formách cukrovky. Tlak by si měla nechat žena měřit při každé preventivní prohlídce.

 

nebezpeci-rizika-hormonalni-antikoncepce-prevence-komplikace-uzivani-hrozi-i-smrt-2
nebezpeci-rizika-hormonalni-antikoncepce-prevence-komplikace-uzivani-hrozi-i-smrt-2
Které ženy nesmí užívat hormonální antikoncepci - kontraindikace

Existují překážky, které nedovolí ženě užívat antikoncepci vůbec. Světová zdravotnická organizace jich označila celkem šestnáct. Mezi nejzávažnější patří například kouření více než 15 cigaret denně u žen starších 35 let, neléčený vysoký krevní tlak, srdeční a cévní choroby, žilní trombóza (ale ne povrchové „křečáky"), poruchy srážlivosti krve, srdeční vady, migrény, nádory prsu a podobně.

 

Jiné možnosti ochrany před otěhotněním

Když není možné nasadit hormonální pilulky, dá se nechtěnému otěhotnění zabránit i jinak:

Přirozené metody: přerušovaná soulož a styk v neplodných dnech. Tyto metody jsou dost nespolehlivé.

Na jedno použití: kondom u mužů, pesar u žen.

Chemické metody: jde o krémy nebo gely, které zabíjejí spermie - nejčastěji se používají společně s kondomem. Jsou jednorázové.

Antikoncepční náplast, která se nalepí na kůži. Z ní se uvolňují do těla hormony bránící otěhotnění - jde tedy o podobný princip jako u hormonální antikoncepce v pilulkách, ale na rozdíl od nich nezatěžuje játra. Mění se jednou týdně.

Nitroděložní tělíska (je jich několik druhů). Asi nejznámější je nehormonální, má tvar písmena T a zavádí se do dělohy, kde zabraňuje spermiím, aby pronikly k vajíčku a oplodnily ho. Vydrží pět let. Novinkou na trhu je NuvaRing. Jde o vaginální kroužek. Žena si ho jednou měsíčně sama zavádí do pochvy. Je napuštěný hormony, které se dostávají přímo do krevního oběhu, takže jich stačí mnohem méně než u pilulek, a šetří tím játra.

Podkožní implantát (obsahuje tyčinky s hormonální látkou - po lokálním umrtvení se zavádí do svalu a jeho účinek vydrží i tři roky).