Náhodné stránky webu
- (16.11.2013) Kugelbergův-Welanderové syndrom - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (26.03.2014) Darovací smlouva mezi manželi (bytová jednotka) - vzor ke stažení zdarma - nový občanský zákoník 2014
- (13.08.2009) Zácpa - prevence, nenadýmavá strava při zácpě, co způsobuje zácpu
- (25.11.2014) Parcha, maralí kořen - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití
- (06.02.2012) Dostane druh a družka hypotéku když nejsou manželé?
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Léčba nespavosti, co dělat proti nespavosti, faktory nespavosti, spánek zlepšuje paměť |
![]() |
Úterý, 29. duben 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13048x |
___
___
Spánek ale nejvíce ze všeho ovlivňuje správné fungování mozku a do značné míry psychiku. Lidé trpící nespavostí jsou během dne unavení, malátní, podráždění, špatně se jim vstává, těžko se koncentrují a mají potíže s pamětí. Takové stavy mohou vést až k rozvinutí duševních poruch, například k depresi. Špatný spánek může také být jedním z projevů deprese. Jak uložit informacePoznatky vědců z Harvardovy univerzity zase ukazují, že podobný efekt jako dostatečně dlouhý a kvalitní spánek má i zdřímnutí během dne. Lékaři Alan Hobson a Robert Stickgold v červenci 2003 v časopise Nature uvedli, že spánek je nutný k ukládání informací. Typické příznaky "vyhoření" - podráždění, frustrace a znatelně horší plnění mentálních úkolů nastávají postupně s tím, jak se prodlužuje pracovní doba. Spaní zlepšuje metabolismusNejnovější výzkumy ukazují, že spánek má vliv na metabolismus. Ti, co dobře spí, mají menší potíže s nadváhou, hladinou cholesterolu a následně pak s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. To jsou nemoci, které vedou k předčasným úmrtím na infarkty a cévní mozkové příhody. Lékaři také zvažují, zda to není naopak. Zda metabolismus neovlivňuje kvalitu spánku. Fakta o poruchách spánku
Faktory zvyšující nespavost
Co je třeba udělat pro dobrý spánek:
Načasujte si spánekZkuste jít spát každou noc ve stejnou dobu a vstávejte každý den ve stejný čas. To platí i o víkendech nebo ve dnech, kdy jste šli spát velmi pozdě. Pravidelný spánkový režim může výrazně zlepšit spánek.
Nikotin stimulujeCigarety a ostatní nikotinové produkty působí povzbudivě. Před spaním a při probuzení v průběhu noci byste se kouření měli vyvarovat.
Choďte venPobyt na čerstvém vzduchu je velmi pozitivní. K vyladění spánku pak přispívá zejména dostatek denního světla. Zvláště v zimě, kdy je ho nedostatek, je vhodný pobyt venku na sněhu, jenž světelnost zvyšuje.
S kofeinem těžko usneteKáva, čaj a další nápoje a potraviny obsahující kofein působí povzbudivě a udržují organismus v bdělém stavu. Lidé, kteří trpí nespavostí, by neměli kofein konzumovat čtyři až šest hodin před ulehnutím do postele.
Nepijte alkoholAlkohol urychluje nástup spánku. Mnoho lidí využívá alkohol jako první prostředek k řešení nespavosti. Dlouhodobé užívání alkoholu však narušuje spánkovou architekturu - častější probouzení, žízeň spojená s dehydratací a podobně. Konzumace alkoholu problém se spánkem neřeší.
Jezte lehká jídlaTěžká jídla (například příliš tučná) pozdě večer mohou spánek narušit. Na druhé straně lehká jídla mohou pomoci spánek navodit.
Mějte své rituályPravidelné zvyklosti před spaním mohou pomoci navodit spánek, může to být jak třeba čtení, tak třeba koupel či pití ovocného čaje.
|