Dobrý večer, dnes je pátek 20.9.2024, svátek slaví Oleg, zítra Matouš.

Kýchání a kašlání s rukou před pusou? Nejlepší cesta jak šířit infekce dotykem.

kychani-a-kaslani-s-rukou-pred-pusou-oblicejem-nejlepsi-cesta-jak-sirit-infekci-dotykem-2

kychani-a-kaslani-s-rukou-pred-pusou-oblicejem-nejlepsi-cesta-jak-sirit-infekci-dotykem-2
„Když kašleš nebo kýcháš, dej si aspoň ruku před pusu!“ Kdo z nás to v dětství neslyšel? A víte, že je to špatně? Zdaleka přitom nejde o etiku či dobré způsoby. Kašlat nebo kýchat si do rukou je zkrátka chyba, pokud si je hned nejdete umýt. Se sychravým počasím mezi námi přibylo pokašlávajících a kýchajících lidí. Často jde jen o nachlazení a reakci na zlom teplot, ale mohou mít třeba chřipku. A taky se můžete vsadit, že ji mnoho z těch, které potkáváte v práci, v autobuse nebo prostě jen na ulici, má nebo bude mít.

__

__


Kýchat a kašlat do kapesníku, ten hned do koše a umýt ruce

Ideální způsob, jak by (nejen) nemocný s chřipkou měl kašlat, smrkat nebo kýchat, vypadá docela složitě: vždy do papírového kapesníku, přičemž papírový kapesník pak hned patří do uzavíratelného koše. Nemocný by si navíc vzápětí měl umýt ruce.

Sáhněme si do svědomí, tak pečlivý není asi skoro nikdo z nás. Přesto existují alespoň základní pravidla slušného, zdravého a bezpečného kašlání a kýchání. A dokonce i nouzové postupy...


Chřipka na klice přežije a číhá klidně dva dny

Proč je to tak důležité? O kapénkové infekci slyšel asi každý. Člověk, který kašle nebo kýchá bez zábrany před ústy, kolem sebe doslova vystřeluje kapénky jako projektily rychlostí až 100 m/s.

Přímo a bezprostředně tak ohrožuje každého v okolí jednoho až jednoho a půl metru. Další kapénky navíc zůstávají ve vzduchu, jiné klesnou a stane se z nich infekční prach. Kýcháním a kašláním bez ochrany se rovněž kontaminují předměty v bezprostředním okolí.

 

Co na to chřipka?

Když už byla řeč o chřipce, ta se nešíří pouze vzduchem. Dokáže to i dotykem. Pokud si zakašlete do ruky a máte chřipku, je virus z vaší ruky přenosný ještě následujících 24 hodin, pokud si ruce neumyjete.

Jestliže se vzápětí dotknete třeba kliky nebo madla v autobuse, dokáže na nich přenesený virus přežít dokonce až dva dny. I kdybyste se vyhýbali všem podobným dotykům, je dobré vědět, že vykašlaný virus přežívá zhruba půl dne také na vašem oděvu.


Nouzový postup: kašlete a kýchejte do oblečení (rukávu nebo za horní "klopu" mikiny či kabátu, bundy)

Jak z výše uvedeného vyplývá, kašlat nebo kýchat jen tak do vzduchu je špatné a stejně je na tom kašlání do holé ruky. Ideální je zmiňovaný papírový kapesník na jedno použití. Co když ale chybí i ten?

Existuje šikovná univerzální rada: když to na vás přijde, zakašlete si nebo kýchněte do rukávu na předloktí. Není to nijak zvlášť estetické ani společenské, ale je to správné. Zastavíte sice proud kapének a případný virus na svém rukávu, ale odtud se bude šířit podstatně hůře než z vašich rukou.

Potvrzuje to i praktická lékařka z kladenské kliniky Martina Spaziererová. „Považuji skoro za zločin, když maminky učí děti dávat si při kašlání holou ruku před ústa. Třeba v amerických ordinacích už běžně visí varování před takovým počínáním. Pokud nemáme kapesník, existuje nouzová možnost zakašlat si do rukávu na předloktí. Jedině tak nebudeme šířit viry dotykem ruky dál,“ popsala správný způsob chování lékařka.

Popsaný postup chrání před infekcemi a chřipkou především vaše okolí. Pokud hledáte před chřipkovou sezonou ochranu pro sebe, je nejjistější volbou očkování.



Zdroj: David Garkisch