Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Krvácení z dásní při čištění zubů - příčina, léčba

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Krvácení z dásní při čištění zubů - příčina, léčba Email
Sobota, 28. červen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9795x

krvaceni_z_dasni_pri_cisteni_zubu.jpgPokládáte si otázky typu proč když si čistím zuby, krvácím z dásní? Tímto příznakem trpí v Česku třetina patnáctiletých a až 40 procent dospělých. Senioři mají problémy spíše s parodontózou, krvácení trápí jen každého sedmého.

___
___


Krvácení dásní

je signálem zánětu, příčinou krvácení tedy většinou není špatná technika čištění zubů (kterým lidé alibisticky krvácení omlouvají).

Krvácení je základní příznak zánětu dásní; je to první signál, který umožňuje člověku zjistit při čištění zubů nebo ukusování tuhé potravy, že se něco děje.

Zánět provází někdy zápach z úst. Příznakem zánětu není bolest. Pokud člověku krvácejí dásně opakovaně, měl by urychleně navštívit zubaře.

Ten mu odstraní zubní kámen, zkontroluje zuby a případně opraví špatné plomby, které mohou přispívat ke vzniku zánětu. Léčba pak spočívá především v přísném dodržování zubní hygieny. Ta je i základem prevence.


Vyplatí se znát dobrou techniku čištění, používat kvalitní, spíše jemné zubní kartáčky a účinné zubní pasty, nejlépe s obsahem bylin, které brzdí krvácení (Parodontax). Čištění je vhodné završit výplachem antimikrobiálními vodami.

 

Vznik zubního plaku

Důkladné čištění je podle něj nutné, protože v ústní dutině se každým okamžikem odlupují buňky sliznice a v ústech se množí a hyne velké množství různých bakterií. Přidají-li se k tomu mikroskopické zbytky jídla, začíná se na zubech tvořit bělavý povlak, zvaný zubní plak. Ten se nejčastěji hromadí v okolí krčků, kde se stýká měkká dáseň s tvrdou sklovinou zubu.


Pokud není plak řádně očištěn, bují v něm škodlivé bakterie, jimž dáseň není schopna vzdorovat. Otéká, rudne a krvácí při sebemenším podráždění, později samovolně.

 

Parodontóza

Zánět pak může pronikat hlouběji do zubního lůžka, kde může zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Toto onemocnění se nazývá parodontóza a může vést k vypadávání jinak zdravých zubů.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny