Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Krize středního věku u muže - příčiny

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Krize středního věku u muže - příčiny Email
Středa, 17. září 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 14664x

krize_stredniho_veku_u_muzu.jpgNejen ženy, ale také muži mají svůj přechod. Mezi čtyřicátým a padesátým rokem začíná muž bilancovat svůj dosavadní život. Odborná publikace hovoří o tomto období jako o andropauze, viropauze, mužské menopauze. Nedá se nic dělat, stárnou nejen ženy, ale také i muži.

 

___

___

Stárnutí u zdravých mužů neprovázejí zpravidla drastické změny ve funkci pohlavních žláz. U mnohých mužů se tvorba androgenů i plodnost udržuje až do pokročilého věku.

 

Hormony

Tzv. syndrom částečného androgenového deficitu u stárnoucích mužů (PADAM) se nejčastěji projevuje depresemi, nervozitou, návaly horka, silným pocením, omezením libida, poruchami erekce, malátností, sníženou koncentrací a poruchami paměti. Mimo subjektivních symptomů se objevuje celá řada viditelných fyzických změn, např. řídnutí vlasů,  tloustnutí, osteoporóza, ochabnutí sil a pokles celkové hmotnosti svalů, změna rozdělení tělesných tuků ve prospěch tukových polštářků na břiše a změny v krevním obraze a imunitním systému.

 

Vliv testosteronu, je možná hormonální substituční terapie u muže?

Proces stárnutí pochopitelně nelze připisovat pouze na konto nedostatku hormonů. Koncentrace nejdůležitějšího mužského pohlavního hormonu, testosteronu, během života zvolna klesá, i když tento proces může urychlit vzestup koncentrace SHBG a individuálně podmíněná aktivita receptorů pro androgeny na povrchu a uvnitř buněk. Při poklesu hladiny testosteronu do hypogonodálního pásma, při příznacích nedostatku androgenů a vyloučení rakoviny prostaty je třeba u starších mužů nařídit hormonální substituční terapii pod dohledem lékaře, nejlépe formou testosteronové náplasti anebo gelu s krátkodobým účinkem.

 

Nové začátky a druhá míza

Po čtyřicátém roce si chtě nechtě začínáme uvědomovat svoji konečnost a také se můžeme zbavit svého narcismu. Záleží však na tom, co a do jaké míry si je muž  ochoten připustit. Nové začátky a druhé mízy jsou jen krátkodobými manévry, které po procitnutí nemusí vždy skončit dobře.

Výzkumy hovoří, že tomto věkovém období spadne do deprese každý druhý muž. Hlavním úkolem zralého muže je vytřídit si hodnoty.

Vlastní zdraví, rodinné vztahy, nesplněná přání můžem muž naplňovat i bez toho aniž bychom pálil všechny mosty.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny