Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Kojení a otěhotnění - je možné počít dítě v době kojení?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kojení a otěhotnění - je možné počít dítě v době kojení? Email
Pondělí, 13. květen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4152x

kojeni-a-otehotneni-je-mozne-pocit-dite-v-dobe-kojeniKdysi se tvrdilo, že kojící žena nemůže otěhotnět. Jenže to není pravda. Těhotenství se tedy musí zabránit jinak. Pro pochopení, jak keojení ovlivňuje organismus maminek, potřebujeme malou exkurzi do biologie. Otěhotnění ženy by měl v době kojení bránit hormon prolaktin.

___

___


Je ale třeba udržovat v těle celkem vysokou hladinu hormonu prolaktinu, aby bránil dozrání vajíčka. Prolaktin se ve zvýšené míře uvolňuje po stimulaci bradavek.

 

Kojení a antikoncepční účinky hormonu prolaktinu

Není přitom důležité, jestli dítě pije, nebo ne, hormon prolaktin se uvolňuje při jakékoliv stimulaci bradavek (i v rámci sexu). Předpokládá se, že během takzvaného plného kojení, kdy je miminko přikládáno k prsu v intervalech kratších než čtyři hodiny, přetrvává útlum v uvolňování vajíček z vaječníků. Je to ale mimořádně nejistá antikoncepční metoda a nelze ji doporučit - stačí totiž, aby bylo dítě jen jedenkrát přiloženo k prsu později než za čtyři hodiny, a hladina prolaktinu klesá pod ochranné hodnoty.

Nezbývá než uvažovat o opravdu spolehlivém způsobu zabránění nechtěnému početí. Nabízí se sexuální abstinence, ostatně sexualita ženy bývá po porodu potlačená. Hormonální hladiny navíc navodí suchost vagíny, která chuti na sex nijak nepřispívá. Sexuální abstinence zkrátka je, nebo by měla být, v šestinedělí zaběhaným pravidlem, už proto, že každá žena je několik týdnů po porodu více ohrožena infekcí.

 

Šestinedělí bez sexu je nezbytné dodržet

Po šesti, týdech se poranění zpusobená porodem obvykle již zhojila a milování není zapovězeno (návrat chuti na sex je ovšem individuální). Má ale kojící maminka vůbec nějaké účinné antikoncepční metody k dispozici? Nelze např. použít běžnou, tzv. kombinovanou hormonální antikoncepci. Ta totiž vedle hormonů gestagenů obsahuje i estrogeny, které přecházejí do mateřského mléka. Pak mohou způsobovat dva vedlejší příznaky: potlačují u maminky tvorbu mléka, a navíc způsobují, že se u kojených dětí předčasně objevují tzv. druhotné pohlavní znaky - například ochlupení na intimních partiích.

 

Antikoncepční metody pro kojicí maminky

Vedle bariérové antikoncepce, tedy kondomu, si kojící maminky mohou nechat zavést nitroděložní tělísko (IUD). Pokud dávají přednost pilulkám, pak jim lze doporučit čistě gestagenní hormonální antikoncepci, která neobsahuje žádné estrogeny a tudíž nedochází k nechtěným vedlejším účinkům. Zeny ji užívají každý den.

Další variantou výlučně s gestageny je potom nitroděložní tělísko s uvolňováním gestagenu, zaváděnéna dobu pěti let, anebo injekce, které se dávají každé tři měsíce. 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny