Náhodné stránky webu
- (31.12.2017) Jak se projevuje trombocytopenie s chyběním radia - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
- (05.01.2009) Věta "Opouštím Tě" a reakce na ni
- (18.12.2010) Prodej zboží bez českého manuálu, návodu k použití - je možný nebo ne
- (08.05.2008) Typy a příčiny poranění mozku, první pomoc, následky úrazů mozku
- (28.02.2010) Nařízení práce přesčas zaměstnavatelem - podmínky
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Kojení a otěhotnění - je možné počít dítě v době kojení? |
![]() |
Pondělí, 13. květen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3815x |
___ ___
Kojení a antikoncepční účinky hormonu prolaktinuNení přitom důležité, jestli dítě pije, nebo ne, hormon prolaktin se uvolňuje při jakékoliv stimulaci bradavek (i v rámci sexu). Předpokládá se, že během takzvaného plného kojení, kdy je miminko přikládáno k prsu v intervalech kratších než čtyři hodiny, přetrvává útlum v uvolňování vajíček z vaječníků. Je to ale mimořádně nejistá antikoncepční metoda a nelze ji doporučit - stačí totiž, aby bylo dítě jen jedenkrát přiloženo k prsu později než za čtyři hodiny, a hladina prolaktinu klesá pod ochranné hodnoty. Nezbývá než uvažovat o opravdu spolehlivém způsobu zabránění nechtěnému početí. Nabízí se sexuální abstinence, ostatně sexualita ženy bývá po porodu potlačená. Hormonální hladiny navíc navodí suchost vagíny, která chuti na sex nijak nepřispívá. Sexuální abstinence zkrátka je, nebo by měla být, v šestinedělí zaběhaným pravidlem, už proto, že každá žena je několik týdnů po porodu více ohrožena infekcí.
Šestinedělí bez sexu je nezbytné dodržetPo šesti, týdech se poranění zpusobená porodem obvykle již zhojila a milování není zapovězeno (návrat chuti na sex je ovšem individuální). Má ale kojící maminka vůbec nějaké účinné antikoncepční metody k dispozici? Nelze např. použít běžnou, tzv. kombinovanou hormonální antikoncepci. Ta totiž vedle hormonů gestagenů obsahuje i estrogeny, které přecházejí do mateřského mléka. Pak mohou způsobovat dva vedlejší příznaky: potlačují u maminky tvorbu mléka, a navíc způsobují, že se u kojených dětí předčasně objevují tzv. druhotné pohlavní znaky - například ochlupení na intimních partiích.
Antikoncepční metody pro kojicí maminkyVedle bariérové antikoncepce, tedy kondomu, si kojící maminky mohou nechat zavést nitroděložní tělísko (IUD). Pokud dávají přednost pilulkám, pak jim lze doporučit čistě gestagenní hormonální antikoncepci, která neobsahuje žádné estrogeny a tudíž nedochází k nechtěným vedlejším účinkům. Zeny ji užívají každý den. Další variantou výlučně s gestageny je potom nitroděložní tělísko s uvolňováním gestagenu, zaváděnéna dobu pěti let, anebo injekce, které se dávají každé tři měsíce. |
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------