Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jarní očistná kúra, jarní detoxikace - účinky, postup, kůra pro děti

Sponzorované odkazy:

 • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jarní očistná kúra, jarní detoxikace - účinky, postup, kůra pro děti Email
Čtvrtek, 04. duben 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7132x

jarni-ocistna-kury-ucinky-postup-kura-pro-detiJarní očistné kúry přinášejí našemu tělu novou energii. Zhruba od 20. února tohoto roku začalo pro náš organismus biologické jaro. Očistnou kůru potřebujete obzvlášť pokud trpíte nedostatkem životní síly, únavou a oslabeným imunitním systémem. Často někteří lidé intuitivně cítí, že by se měli po zimě pročistit, ale málokdy tuší, jakou ohromnou sílu právě jarní detoxikace má.

___

___

Lidstvo od počátku své existence žilo s přírodou v harmonii, cítilo a ctilo probíhající změny ročních období a podle toho také přizpůsobovalo svůj životní rytmus. Na jaře k tomu používalo první mladé výhonky bylin, keřů, stromů a divoce rostoucí zeleninu, jejichž působení na látkovou výměnu bylo ještě zesilováno koupelemi. V současné době však mnoho lidí zpřetrhalo svoje vazby s přírodou a ocitli se v jakémsi "skleníkovém prostředí". Sedí ve svých kancelářích, kde je po celý rok díky klimatizaci stále stejná teplota, umělé světlo a trpí nedostatkem tělesného pohybu. Nejsou také schopni odpovídat na potřeby svého těla v souvislosti s ročními změnami. Přesto však náš organismus reaguje vegetativním nervovým systémem na střídání ročního cyklu a najaře je citlivější. V březnu začíná být nejvíce zatíženým orgánem žlučník, v dubnu játra a jejich aktivita je v tomto období zvýšená.

 

Účinek očistné kúry

 • Zbavíte se toxinů, škodlivých látek.
 • Regenerujete vnitřní orgány.
 • Pročistíte krev.
 • Posílíte imunitní systém.

jarni-ocistna-kury-ucinky-postup-kura-pro-deti-2Přírodní cestou také doplníte potřebné vitaminy, enzymy, minerálya stopové prvky. Ubude vám pár kil, pocítíte vitalitu, plnou sílu, pocit znovuzrození, omlazení a s energií se vrhnete do nového ročního období. U žen, které zatím marně toužily po miminku, dochází po detoxikačních kúrách často k otěhotnění.

 

Reakce organismu na očistnou kúru

Očistné kúry někdy provází i různé reakce jako vyrážky, únava, řidší stolice (1-2 dny), tmavá zapáchající moč, dočasná plynatost. Tyto jevy jsou přirozené a symbolizují úspěšnost léčby.

Obecně platí, že čím více je člověk zanesený škodlivinami, tím větší reakce organismu může nastat.  Aby jarní očistná kúra byla účinná, musíte dát svému tělu čas. Minimální doba je šest týdnů, ovšem ideální jsou dva měsíce, kdy se organismus postupně sám zbaví nahromaděných škodlivých látek. 

Na druhé straně lidé, kteří absolvují pravidelné detoxikace, mají pocit, že se skoro nic neděje, což souvisí právě s nízkými hladinami škodlivin v jejich organismu.

 

Poraďte se s odborníkem

Někteří lidé by se rádi podrobili jarní očistné kúře, ale v přehršli různých produktů nevědí, co správně zvolit, kdy ajak dané produkty užívat. Proto doporučuji obrátit se na fytoterapeuta, který vám kúru "ušije přímo na míru". Kritériem k sestavení bude váš aktuální zdravotní stav, případné zdravotní potíže, alergie a užívané léky včetně antikoncepce. Odborník také přihlédne k vašemu pracovnímu rytmu. Například pro obchodního zástupce, jenž většinu času tráví v autě, bude nemožné si vařit několikrát za den čaj. Proto kúru přizpůsobí a navrhne optimální řešení tak, aby klientovi vyhovovalo.

 

Co může pomoci při jarní očistné kůře?

 • extraktů z bylin (tinktury),
 • gemmoterapeutik (výtažky z pupenů),
 • sušených extraktů z bylin v kapslích,
 • výtažků z bylin v červeném víně,
 • zeleninových a rostlinných šťáv,
 • bylinných čajů,
 • očistných koupelí.

 

Očistná kůra u dětí

Stejně tak i u dětí byste měli podpořit činnost jater, žlučníku a celkovou látkovou výměnu. K tomu nám dobře poslouží:

 • sirupy (pampeliškový, kopřivový) - vmícháme do vlažného čaje, do vody nebo "na lžičku",
 • šťávy z mrkve, červené řepy, rakytníku, břízy, trnky - 2x denně 20 minut předjídlem (v případě potřeby je nařeďte vodou),
 • bylinkové čaje ze sedmikrásky, černého rybízu (list), břízy, kopřivy, přesličky - podáváme 3x denně 20 minut před jídlem,
 • čerstvá strava - saláty z rukoly, polníčku, pampeliškových listů, ředkviček, ředkvi se zálivkou z olivového oleje a s pár kapkami citronu.

Jarní očistné kůry NEJSOU vhodné pro:

 • těhotné a kojící ženy,
 • osoby s právě probíhajícím akutním onemocněním,
 • onkologické pacienty.

Opatrní by měli být:

 • lidé užívající léky,
 • kardiaci,
 • osoby s onemocněním ledvin,
 • starší lidé.


Neznamená to, že by se očistných kúr měli vyvarovat úplně, určitě by je však měl připravit fytoterapeut.

 

Strava jako lék

"Nechť strava je tvým lékem a lékje tvou stravou," prohlásil již před mnoha staletími řecký lékař Hippokratés. A přesně v tomto duchu i náš jídelníček podpoří detoxikaci organismu.

 

Strava vhodná při detoxikaci, jarní očistné kúře:

 • zeleninové šťávy (především je vhodná mrkev, červená řepa, okurka, celer, zelí) a rostlinné šťávy (rakytník, bříza, trnka) ředěné vodou, 2x denně sklenice 20 minut před jídlem,
 • ředkvičky, pórek, křen, řeřichu, zelí - absorbují toxiny z organismu,
 • mořské řasy, klíčky, pažitku, medvědí česnek, listy čekanky, rukolu, polníček, čerstvé listy pampelišek, sedmikrásek, černého rybízu, výhonky kopřiv.

 

Dieta při jarní očistné kúře

Pokud během celého roku jíte zdravě, není potřeba výraznějších úprav. Ale ti, kteří holdují bílému cukru, mléčným čokoládám, sladkostem, zákuskům, výrobkům z bílé mouky, uzeninám, tučnému masu, smaženým a fast food pokrmům či polotovarům, by měli tyto neřesti výrazně omezit, ne-li přímo vyškrtnout ze svého jídelníčku.


Bylinné koupele

jsou keltským dědictvím a patří mezi důležité součásti léčebných procesů. Lidé se dříve koupávali ve studánkách, u pramenů nebo v místnostech, kde do dřevěných beček lili vodu, výluhy z devatera bylin a z devatera dřev. V dnešní době nám však postačí vana (vlastníte-li pouze sprchový kout, aplikujte aspoň koupele nohou) s teplotou vody mezi 30 a 37 °C, kde setrváte 15-20 minut. Po koupeli se jen lehce osušte, zabalte do deky a ulehněte ještě na 20 minut k odpočinku.

Na jarní očistu je ideální přidat do lázně mořskou sůl, řasy, bylinné odvary z břízy či kopřivy.
Aromaterapie nám pak nabízí rostlinné silice z jalovce, rozmarýnu (obojí není vhodné pro hypertoniky), citronu a grapefruitu (10 kapek rozmíchejte v 1dl mléka a nalijte do napuštěné vany).

jarni-ocistna-kury-ucinky-postup-kura-pro-deti-3

 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny