Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek slaví Medard, zítra Stanislava.

Bradavice - prevence, léčba, příčina, informace

bradavice-pricina-lecba-informace-HPV-virus

bradavice-pricina-lecba-informace-HPV-virus
Přestože má každý druh bradavice jiný odborný název, všechny jsou způsobeny různými kmeny viru, který jistě dobře znáte pod zkratkou HPV neboli human papilloma virus. Kontakt s tímto virem může aktivovat sklony člověka k podlehnutí infekci, jež vede ke vzniku bradavic. A tato "náchylnost" je u různých lidí různá. "Jsou lidé, kteří jsou vůči bradavicím velmi vnímavi. Souvisí to zřejmě s aktivitou povrchové kožní ochranné vrstvy - přesný mechanismus není znám. Ale například vůči virovým kožním onemocněním jsou vnímavější pacienti s atopickým ekzémem.

___

___


I když jsou bradavice neškodné, někdy je lepší tyto nevzhledné vady na kráse konzultovat s odborníkem. Ne vždy musí jít totiž o bradavice. Je možné, že jde o kuří oko, mateřské znaménko a nebo v horším případě o nějaký druh nádoru. Proto je dobré, abyste ani sebemenší "knoflík" na pokožce nepodceňovali.

 

Laserové odstranění bradavice

Laserové odstranění bradavic je ideální, protože je rychlé, spolehlivé, neinvazivní a téměř bezbolestné. Principem je přerušení cévního zásobení bradavice. Tuto léčebnou metodu si budete muset zaplatit, ale záleží na vás, čemu dáte přednost.

 

Kyselina salicylová, vlaštovičník, česnek

Volně prodejné léky obvykle obsahují kyselinu salicylovou a ta má schopnost kůži leptat. Babské rady a recepty bylinkářů mají svou tradici a účinnost. Většinou se jedná o přírodní leptadla, která díky přirozeným chemickým látkám leptají povrch bradavice. Ty jsou obsaženy například v rostlinách vlaštovičník, česnek.

Chemie z lékárny bývá rychlejší a použití je snadné, ale účinek nemusí splnit vaše představy. Přípravky koupíte v různých podobách, dají se aplikovat štětečkem nebo se na bradavice mažou. Léčba ale může trvat několik týdnů. U bradavic někdy působí i psychologické metody, jeden známý pražský kožní lékař dokonce od dětí bradavice kupoval. Bradavice jsou někdy svízelným problémem, takže každá metoda, která pomůže, je vítanou. V zahraničí se dokonce při odstraňování bradavic s úspěchem využívá metoda hypnózy a sugesce.

 

Prevence bradavic je lepší než léčba

K nákaze virem, který způsobuje bradavice, dochází stejně, jako je tomu i u jiných virových infekcí. Máte-li drobnou ranku nebo jste prostě náchylnější, k nákaze může dojít velice rychle. Snažte se ale přesto riziko snížit.

 

Tipy, rady, doporučení

  • Nedotýkejte se bradavic na druhých osobách.
  • Nepůjčujte si boty a rukavice a po návštěvě rizikových míst proveďte důkladnou očistu citlivých míst (například dezinfekčními spreji).
  • Nechoďte naboso ve vlhkém prostředí, takže noste do bazénu ochranné boty do vody (nevypadají sice vábně, ale pomohou).
  • Často střídejte obuv a zabraňte, aby byla uvnitř vlhká.
  • Pokud už bradavici na sobě objevíte, nedotýkejte se jí - snadno se šíří, takže zjednoho místa se vám může rozšířit i jinam.
  • Pokud máte bradavice na obličeji nebo místech, která si holíte, nepoužívejte žiletku, aby se nešířily. Raději použijte elektrický strojek nebo depilační přípravky. Pokud byste se totiž řízli do bradavice, hrozí, že dojde k infekci nebo zjizvení.
  • Odřízli jste si ji (omylem nebo záměrně) sami? Nezmizí, virus v kůži zůstane, proto je lepší použít jinou metodu.
  • Posilujte imunitu a využijte k tomu například rostlinu echinaceu; echinaceovou tinkturu si dokonce můžete kápnout přímo na bradavici.
  • Buďte trpěliví, a pokud si aplikujete nějaký volně prodejný přípravek, aplikujte jej každý den podle návodu. Pokud nebudete důslední a trpěliví, jen těžko se dostaví úspěch.
  • Bradavice na obličeji by se měly ošetřit raději odborníkem, protože pokožka na tváři je citlivější a neodborným zásahem byste si ji mohli poškodit.