Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jak zvýšit počet spermií - tipy, rady. Kvalita spermatu.

Sponzorované odkazy:

 • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak zvýšit počet spermií - tipy, rady. Kvalita spermatu. Email
Středa, 10. prosinec 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 100180x

jak_otehotnet_kvalita_spermii_spermatu.jpgKvalita spermatu celosvětově klesá a stále více mužů je neplodných. Veškeré rady zde směřují ke zkvalitnění, zvýšení počtu, zvýšení rychlosti spermií, tudíž i k větší šanci na brzké početí dítěte. Uvědomte si, že spermie zraje v těle muže zhruba 72 dnů, takže zlepšení je možné očekávát až skoro po 3 měsících.

rady jak otěhotnět zvýšit kvalitu spermatu

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií (dále jen "s.") u mužů na polovinu.

Příčiny úbytku spermií:

 • znečištění prostředí toxickými látkami,

 • kouření,

 • alkohol,

 • stres,

 • nezdravý styl života,

 • sedavé zaměstnání a

 • těsné spodní prádlo.

 

Anatomie a fyziologie

Nejdříve malé zopakování anatomie. Varlata jsou umístěna uvnitř šourku a každé varle je utvořeno z oddělených přihrádek, uvnitř kterých jsou drobné nitkovité kanálky a právě v nich se tvoří každý den nové s. Když se s. vytvoří, cestují do nadvarlete, kde dozrávají během čtyř až šesti týdnů. Pak jsou připraveny k vycestování ze šourku trubicí zvanou chámovod. Kdysi se vědci domnívali, že semenné váčky slouží jako skladiště s. až do ejakulace (proto je tak pojmenovali), ale "pravým skladištěm" je ampula, a rozšířená část chámovodu. Tady spermie čekají na svůj okamžik. Bez bílé lepkavé tekutiny - semene, kterou vytvářejí právě semenné váčky, by se však s. stěží dostaly k vajíčku. Těsně před ejakulací se smíchají s. (tvoří pouze jednu desetinu ejakulátu) se semenem a poháněny jeho energií bohatou na cukr se mění na mrštné potvůrky. Prostata je umístěna pod ampulou, má velikost vlašského ořechu a přidává do semene jisté množství zásadité tekutiny, které pomáhá neutralizovat kyselé prostředí ve vagíně. Když muž ejakuluje, prostata se stahuje a napíná a stlačuje chámovod. Tím pomáhá vhánět s. a semeno do močové trubice uprostřed penisu.

S. se skládá ze tří částí - hlavičky, která obsahuje jádro s 23 chromozomy, akronomu na hlavě s., který pomáhá s. vniknout do vajíčka a bičíku, díky němuž se s. pohybují (rychlostí asi 3mm za minutu). Tvorba a zrání s. je celkem zdlouhavý proces - trvá skoro 3 měsíce. Muži, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého spermatu např. lepší životosprávou, by měli tedy začít nejméně 3 měsíce před početím. 

 

 

Mužské pohlavní orgány a hormony

S. začínají zrát v pubertě a jejich produkce je, stejně tak jako u dívek, aktivována hormony LH a FSH. Tyto hormony stimulují varlata, aby začala produkovat mužský hormon testosteron, který podporuje růst životaschopných s. a je zodpovědný za další mužské znaky - růst vousů, chlupů, svalů.

 


Co spermatogenezi (tvorbě a dozrávání spermií) prospívá?

 • zinek - podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, zvyšuje tvorbu testosteronu a tím i počet s., 

 • selen - nedostatek vede ke snížení počtu s., doporučená dávka je100 g organického selenu denně. 

 • vitamín C - podporuje pohyblivost s., dd=1000 mg denně. 

 • vitamín E - transportuje kyslík k pohlavním orgánům, dd=400 mg denně. Podporuje činnost hypofýzy, která podněcuje varlata k produkci semenné tekutiny, s. jsou schopnější navázat na ženské vajíčko.Výrazné zlepšení spermatu potvrdily mnohé studie.

 • omega 3 mastné kyseliny (rybí tuk) pomáhá udržovat zdravé s. a reprodukční tkáň, 

 • vitamín B12 je nezbytný pro proces buněčného dělení, zvyšování počtu s. a jejich pohyblivosti, 

 • ženšen a mateří kašička (sarapis) - zvyšuje pohyblivost spermií

 • Další vhodné připravky - karnitin, koenzymQ10 - dd=50mg, vitamín B6, kyselina listová, zázvor, celer, česnek (stimuluje tvorbu testosteronu a s.)

 


Rady jak zvýšit kvalitu a počet spermií a spermatu, tipy jak počít a otěhotnět?

 • s. se tvoří ve varlatech, která jsou uložena mimo tělo. Toto místo není náhodné, jelikož s. nesnáší vysoké teploty - muži by se měli vyvarovat věcí, které teplotu varlat mohou nějakým způsobem zvyšovat - nošení těsného prádla a kalhot, spodní prádlo z polyesteru, horké koupele, saunování,přílišné cvičení,cyklistika, sedavé zaměstnání

 • na počet a kvalitu s. mají negativní vliv pesticidy, organická rozpouštědla, stres,  kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky, práce s těžkými kovy, vliv radioaktivity nebo elektromagnetické pole. Pohyblivost snižují také kořeněná jídla a lidská slina (nepoužívat sliny jako lubrikant)

 • z nemocí mají negativní vliv na s. příušnice ve vyšším věku (které vedou k poškození tkáně varlete virem a následně k těžké poruše tvorby spermatu), horečnaté onemocnění (snížená plodnost pouze několik týdnů), cukrovka, spalničky, mononukleóza, zánět jater

 • vědci zjistili, že ve s. s postupujícím věkem dochází k trvalému poškozování DNA. I děti, které se narodí bez zjevného poškození, mohou být podle nich nositelé špatné genetické informace.

 • oprchujte se před stykem studenou vodou - zvětši se pohyblivost s.

 • pohyblivost s. přiznivě ovlivňuje malá koncentrace kávy, čaje, čokolády a kakaa (vypijte šálek před stykem), naopak nadměrná konzumace kávy snižuje kvalitu s. - a to drasticky, pokud se konzumují už víc jak tři šálky. Ve větším množství může káva zavinit poškození DNA - důsledkem mohou být spontánní potraty, předčasné porody, smrt nebo postižení embrya a vrozené vady, nemluvě o zvýšeném riziku onemocnění rakovinou ( studie odborníků z britské univerzity v Bradfordu a Kalifornii)

 • kouření - kuřáci se vystavují nejen riziku impotence kvůli špatné elastičnosti cév, ale navíc ohrožují i svou schopnost zplodit potomka. Nikotin ovlivňuje a snižuje schopnosti mužského semene proniknout do vaječné buňky a oplodnit ji. Silní konzumenti cigaret mají o 75% nižší pravděpodobnost, že se někdy stanou otci než nekuřáci. K tomu existuje ještě riziko, že nikotin poškodí i genetický kód.

 • alkohol snižuje hladinu testosteronu a množství s.. Muž, který denně vypije 2 piva se vystavuje riziku, že bude mít nižší četnost s. a až polovina  může být abnormálních. Alkoholici můžou mít velmi nízkou hladinu testosteronu, takže s. se mohou přestat vytvářet úplně. Krátkodobý vliv alkoholu může oslabit schopnost s. dostat se k vajíčku. Přestaňte pít alkohol ideálně 3 měsíce před početím. Výzkum vedený Dr. Morganem v Královské nemocnici v londýně ukázal, že muži, kterí pijí jedno nebo dvě piva denně, mohou mít abnormality spermatu spojené s alkoholem

 • běhání na dlouhé tratě potlačují hladinu testosteronu a snižují četnost spermií. Muži by se měli vyhýbat přehřívání organismu při cvičení nošením přiléhavého oblečení a měli by se po cvičení zchladit, např. sprchou.

 • dlouhodobé sezení v autě způsobuje zahřívání varlat a to může způsobit snížení počtu s.

 • obezita může snižovat produkci testosteronu a tím i spermatu, velká ztráta hmotnosti např. při nemoci může také snížit množství a kvalitu s.

 • olovo může poškodit sperma. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley prohlašují, že vyšší množství olova ovlivňuje jak schopnost spermií proniknout do vajíčka, tak i schopnost ho oplodnit. Mnoho mužů, jako například instalatéři, malíři, lakýrníci a tiskaři, jsou při práci vystaveni působení olova. Vysoká úroveň olova je také v krvi lidí, kteří kouří, pijí alkohol nebo se vyhýbají cvičení

 • při spaní na vodní posteli klesá počet i efektivnost spermií o plné tři čtvrtiny, říkají vědci z Pennsylvánské a Rochesterské univerzity.

 

Přírodní způsob zvýšení počtu spermií ve spermiogramu

Nemáte rádi chemii? Neradi jíte tablety? Pokud se chcete vydat přírodní cestou, můžete zkusit ženšen pravý, který má velmi dobrý efekt při zkvalitnění spermatu. Kde se dá v ČR sehnat ženšen pravý se dozvíte zde. Žvýkají se 4 cm kořene rostliny jednou za dva dny. Zlepšuje nejen schopnost erekce, ale též poruchy paměti, soustředění, nálad. Působí detoxikačně a blahodárně i na další systémy lidského organismu.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny