Příjemnou noc, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Jak se bránit a vyhnout smogu, účinky smogu na zdraví člověka

jak-se-vyhnout-a-branit-smogu-vliv-smogu-na-zdravi-cloveka

jak-se-vyhnout-a-branit-smogu-vliv-smogu-na-zdravi-cloveka
Průmysl, doprava, vytápění uhlím nebo odpadky, to vše podporuje vznik smogu. Když se pak vytvoří teplotní inverze, při níž se studený vzduch dostane pod teplý, nad městy se vytvoří tzv. smogová poklice. Víte, jak smog škodí zdraví a jak se mu vyhnout či bránit?

___
___


Působení smogu na zdraví člověka

  • Znesnadňuje dýchání nejen astmatikům
  • Dráždí oči a silznice nosu a krku, vyvolává malátnost
  • Zhoršuje funkci kardiovaskulárního systému (srdce, cévy)
  • Znásobuje potíže astmatiků a lidí trpících bronchitidou nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)
  • Snižuje odolnost plic vůči infekcím

 

6 rad jak se bránit a vyhnout smogu

1. Sledujte informace o kvalitě ovzduší v místě svého bydliště

Stránky Českého hydrometeorologického ústavu www.chmu.cz nabízejí poměrně podrobné zpravodajství, které vám umožní připůsobit svůj režim a zátěž dané situaci.

2. Omezte pohyb venku

Situace se někdy zhorší natolik, že delší pobyt venku se stává i pro zdravého člověka nebezpečný. Vyvarujte se zvýšené aktivitě, během níž byste vdechli ještě více škodlivin. Pokud je to možné, zůstaňte doma nebo alespoň omezte své pochůzky na minimum. Když už vyjdete, pak raději ráno, než se objem nečistot ve vzduchu znásobí.

3. Udržujte i svůj domov bezpečný

Nevětrejte, abyste nevpustili znečištěný vzduch dovnitř, kde vám může ublížit stejně jako venku. Jako ideální útočiště poslouží chladnější klimatizované místo, zapotřebí je ale kvalitní filtr chránící před průnikem vzduchu zvenčí.

4. Sledujte příznaky a varovné signály

Pokud jste například astmatici a cítíte, že se vám obtížněji dýchá, noste stále při sobě léky pro okamžitou pomoc a řiďte se radami lékařů. Kromě obtíží s dýcháním se může objevit  sípání, kašel, podráždění krku a očí nebo bolest hlavy. Pravidelně doplňujte tekutiny, zvyšujete tak samočisticí schopnost svých dýchacích cest.

5. Ochraňujte ty, již jsou v největším riziku

Smog ohrožuje i zdravé osoby, ale výrazněji se jeho dopady projevují například u dětí, které mají užší dýchací cesty a dýchají rychleji než dospělý člověk, navíc obvykle tráví venku více času.
Na pozoru by měli být senioři, protože jejich plíce a srdce jsou často zkoušené různými nemocemi, které se vlivem této situace můžou ještě zhoršit. Imunitní systém starších lidí je celkově oslabený, nachází se mezi nimi také celá řada diabetiků, kteří sami o sobě snadněji podléhají kardiovaskulárním onemocněním.

6. Vitamíny, antioxidanty a čistička

  • Užívejte selen v kombinaci s vitaminy E a C, které významně posilují obranyschopnost organismu a mají antioxidační vlasnostni. Selen podporuje činnost plic a chrání buněčné membrány před poškozením.
  • Vitamin C je velmi účinný v kombinaci s extraktem z šípku.
  • Pořiďte si čističku vzduchu, a to jak do bytu, tak do kanceláře. Odstraňuje prach, čistí vzduch, ničí choroboplodné zárodky a bakterie a nebezpečné škodliviny.