Dobré odpoledne, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Jak chránit a pečovat o kůži a pleť obličeje v zimě - rady, tipy

jak-chranit-kuzi-a-plet-obliceje-v-zime-rady-tipy

jak-chranit-kuzi-a-plet-obliceje-v-zime-rady-tipy
Pokožka v zimě trpí mnohem víc než v ostatních ročních obdobích. Aby byla krásná a zdravá, zaslouží si speciální a vydatnou péči. Přechody z vytopených místností do mrazu, vítr, ale i zimní sluneční paprsky jsou hlavní příčiny trápení pleti v zimě. Ztrácí jas, vysušuje se, šupinkatí, objevují se červené skvrnky a může i praskat. Navíc pálí a svědí. Abychom těmto problémům, které naší pleti ubírají krásu, ale také zdraví, předešli, stačí zavést si pravidelné zimní rituály a zvolit pro ně správné přípravky.

___
___

 

Proč zima škodí pokožce obličeje (pleti)

V zimním období v důsledku chladnějších teplot klesá produkce mazových žláz a pokožka je přirozeně sušší. K tomu se přidává vliv chladného počasí a větru, které pokožku vysušují a narušují. Dalším negativním faktorem je pak pobyt v přetopených místnostech se suchým vzduchem a rychlé přechody ze zimy do tepla a naopak, což pokožku naruší ještě více. Na druhou stranu je zima ideální období, kdy můžeme kůži zbavit různých rozšířených žilek, znamének či pigmenrací pleti - většinou se totiž jedná o laserové zákroky, které se nemají rády se sluníčkem a opálenou pletí. Doporučuji všem na zimu si nestýskat, ale právě tímto způsobem nepříznivé počasí využít.

 

Nejvíce trpí odhalená a poloodhalená kůže

V zimě trpí pokožka celého těla, ale je logické, že jsou partie, které dostávají od mrazu a větru přímý zásah, a proto jsou ohroženy více. Jedná se o obličej, dekolt a ruce. Pokožka se v zimě hodně vysušuje a má tendence se olupovat. Při nízkých teplotách navíc v těle dochází ke zpomalenému průtoku krve právě v místech, která nejsou dostatečně chráněna oblečením. V důsledku toho se zpomaluje metabolismus v kůži a při střídání prostředí s rozdílnými teplotami dochází k překrvení, zarudnutí kůže, a někdy může dojít i k popraskání drobných žilek.

 

Jaké zvolit přípravky na ochranu pleti v zimě?

V každém případě byste měli používat výživnější krémy než v jiných ročních obdobích. Ideální je krém s obsahem vitaminů A a E nebo ovocných kyselin, a samozřejmě s UV filtrem. Hydratační přípravky používejte omezeně a raději pouze na noc. Díky nim totiž může být pokožka obličeje v zimě zbytečně přecitlivělá. Neplatí ovšem, že bychom se měli hydrataci vyhýbat, jen složení krémů by mělo být založeno na mastnějším základu, například s obsahem bambuckého másla. Dobrou volbou jsou také hypoalergenní krémy, a to i když běžně citlivou pokožku nemáte. V zimě se totiž stává citlivou téměř každá pleť. Hypoalergenní krémy pleť zklidňují, a navíc potlačují nepříjemný pocit pálení a pnutí. Krém aplikujte nejen na obličej, ale nezapomínejte ani na krk a dekolt.

 

Krásné rty

Jemná pokožka rtů trpí v zimě nejvíce.  Kupte si v drogerii nebo lékárně tyčinku na rty s vysokým obsahem tuků a UV filtry a rty pravidelně mažte. A než vyjdete z domova ven, promasírujte rty výživným krémem. K ochraně rtů mohou také přispět vhodně zvolené rtěnky, které aplikujete během dne.
Balzám na rty nebo tyčinku noste neustále u sebe na místě, kde je nernůžete přehlédnout, a pokaždé, když vám na nich spočine zrak, neváhejte a rty si ošetřete. Po celém dni obruste suchou kůži jemným peelingem a na noc na ně naneste silnou vrsrvu vazelíny nebo již zmiňovaného bambuckého másla. Můžete také sáhnout po osvědčeném receptu našich babiček, jímž je potření rtů slabou vrsrvou medu, který necháte chvíli působit a pak jej prostě a jednoduše olíznete.

 

Pečujte o pokožku celého těla

Po každém sprchování nebo koupeli musíte věnovat dostatek času promazání kůže celého těla speciálními přípravky. Sprchování i koupel pokožku vysušují, proto už sprchový gel by měl být v zimě speciální. Vybírejte gely s obsahem olejů - například mandlovým, který je bohatý na vápník, hořčík a vitamin E, zrnírňuje podráždění, uklidňuje a zjemňuje kůži. Je vhodný pro všechny typy pleti, a to i pro novorozeňata. Do koupele samozřejmě přidávejte vonné a vyživující soli a oleje. Poté použijte hutnější tělová mléka či másla, která pokožku dostatečně hydratují, promastí a vyživují. Nezapomínejte ani na nohy, které se v teplých ponožkách a borách potí. Zcela určitě jim dopřejte jednou týdně peeling a každý den je ošetřujte výživnými krémy s obsahem antibakteriálních složek, například tea tree, které zamezí vzniku plísní.

 

Výživa pokožky "zevnitř"

Esenciální mastné kyseliny jsou nezbytné pro tvorbu ochranného hydrolipidového kožního pláště. Pokud organismus trpí jejich nedostatkem, kůže má sklon k dehydrataci, zánětům a tvorbě černých a bílých teček. Zdrojem esenciálních mastných kyselin je rybí nebo lněný olej.

Vitamin C jako antioxidant chrání před působením volných kyslíkových radikálů, které kůži poškozují. Společně s mědí a zinkem se podílí na vzniku kolagenu a elastinu, které mají na starosti pevnost a pružnost pleti. Vitamin B7 - biotin - je součástí kůže, vlasů i nehtů. Jeho nedostatek může způsobovat svědění či šupinatění kůže a další kožní problémy včetně padá ní vlasů.

 

Rady pro zimní měsíce:

  • Neolizujte si rty - jinak na ně bude chlad útočit ještě víc, budou svědit a praskat.
  • Nefoukejte si vlasy ráno před odchodem do práce nebo školy. Horký vzduch vysušuje pokožku hlavy a dráždí ji.
  • Hydratujte také zevnitř - pijte dostatečné množství čisté pramenité vody, občas si dopřejte minerální vodu a vsaďte také na bylinkové a ovocné čaje.
  • Dopřejte si lněný olej, který hydratuje zevnitř, a navíc je bohatý na mastné kyseliny.
  • Vyhněte se pleťovým vodám s alkoholem, jinak bude vaše pokožka ještě sušší.
  • Omezte používání pudru - pokožku jednak vysuší, a navíc, pokud ho použijete na mastný krém, riskujete vznik nepravidelných skvrn.
  • Najděte si vhodný krém k ošetření očních víček a jejich okolí. Ty jsou velmi citlivé, a proto vyžadují zvláštní pozornost.
  • Voda při koupeli by neměla být horká, i když příjemně zahřeje, ale pokožce neprospívá (vysušuje ji). Proto se prohřejte vlažnou koupelí s přísadou éterických pěsticích olejů.
  • Noste čepici, šálu a rukavice.
  • Relaxujte. Můžete si koupit sebedražší či sebeúčinnější krém, ale pokud nebudete odpočatí, pleť nebude ani krásná, ani zdravá.