Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Elektronická cigareta - zdravá a cenově dostupná novinka s nikotinem, ale bez škodlivin

design_miniatura.jpgElektronická cigareta se stává hitem poslední doby. Především pro podnikatele, lidi od „kumštu“, politiky, ale i pro každého, kdo si chce chránit zdraví, zároveň však i svou svobodu. Elektronická cigareta. Pořídila si ji už kupříkladu Marta Kubišová, Oldřich Kaiser, a dokonce i tak náruživý kuřák jako je Jiří Bartoška.
___
___

Něco nového nejen pro celebrity

Elektronická cigareta se stává hitem poslední doby. Především pro podnikatele, lidi od „kumštu“, politiky, ale i pro každého, kdo si chce chránit zdraví, zároveň však i svou svobodu. Elektronická cigareta. Pořídila si ji už kupříkladu Marta Kubišová, Oldřich Kaiser, a dokonce i tak náruživý kuřák jako je Jiří Bartoška.

 

 

Původ elektronické cigarety a pro koho je určena

Tato novinka k nám doputovala až z daleké Číny, kde byla vyvinuta na podzim roku 2006. První firmou, která ji u nás začala distribuovat v České republice, je Gold Drive s.r.o. Elektronická cigareta je určena několika druhům spotřebitelů – například těm, co chtějí přestat kouřit úplně, zatím se jim to však nedaří. Uživatel, e-kuřák, si totiž může vybrat různě silné dávky nikotinu – původně tři, nyní až pět úrovní, přičemž nejslabší je už zcela bez nikotinu.

 

 

Výhoda e-cigarety oproti náhražkám typu žvýkačky nebo náplasti

Oproti tradičním nikotinovým náhražkám má e-cigareta jednu nepopiratelnou výhodu: zachování kuřáckého rituálu. Tím do značné míry ovlivňuje i jeden z důvodů, proč vlastně lidé kouří. I při inhalaci beznikotinové kapsle, která navíc chutná téměř jako cigareta opravdová, zůstává rituál zachován se vším všudy – tedy kromě zdravotních následků. To znamená výhodu oproti běžně dostupným prostředkům na odvykání, jako jsou náplast, žvýkačky, nebo inhalátor. To ale není její jediná zdravotní výhoda.

 

 

Proč je e-cigareta diametrálně zdravější?

Ten nejpodstatnější rozdíl eliminující zdravotní rizika, spočívá v tom, že neosahuje kysličník uhelnatý ani dehet, jenž vzniká spalováním tabáku a který se dostává kuřákovi do plic a zanáší je. Polepší si tedy i kuřák, který se svého zlozvyku nechce zbavit, ale chce alespoň eliminovat zdravotní rizika. Nikotin jakožto droga mu umožní uspokojit svůj návyk, ale bez toho, že by se vystavoval riziku plicních onemocnění či dokonce rakoviny plic.

 

 

Oblíbený dým zůstává, ale čistý a bez škodlivin pro kuřáka a okolí

Dojem normální cigarety vzbuzuje i obláček, který kuřák vypouští. Zásadní rozdíl je však v tom, že zatímco z normální cigarety stoupá kouř plný jedovatého kysličníku uhelnatého a páchnoucích spalin, z elektronické cigarety uniká jediné – neškodná pára. Mizí tím veškerá rizika spojená s pasivním kouřením.

 

 

Kuřte kde je libo!

„Zapálit“ si ji tedy můžete vlastně kdekoli – v prostředcích hromadné dopravy, v nemocnicích, ve veřejných budovách. Jak už ostatně prokázal senátor Jaroslav Kubera, lze si elektronickou cigaretu zapálit třeba v parlamentu, tedy na místě, kde se rodí většina opatření v rámci protikuřáckého tažení. Ve sněmovně právě leží návrh novely zákona, která by zakázala kouření i v restauračních zařízeních. V případě, že by zákon nakonec prošel, by byla elektronická cigareta skutečným vysvobozením pro ty kuřáky, kteří nechtějí kvůli svému potěšení běhat každou chvíli před lokál. To ostatně potvrzují i zkušenosti z těch zemí, které již zákaz prosadily.

 

 

Zájem o elektronickou cigaretu ve světě stoupá – důvod je evidentní

Podle Borise Netopila ze společnosti Gold Drive je v těch státech, kde již kuřákům v hospodách odzvonilo, nárůst podeje elektronické cigarety markantní. „Máme například řadu objednávek od Čechů žijících v Irsku, ale třeba i z jiných zemí, kde k omezení došlo.“

 

 

Jak na to? Je to tak jednoduché!

„Kouření“ elektronické cigarety není nic složitého. Stačí jenom zasunout špičku, v níž je uložena kapsle s nikotinovým roztokem, a potáhnout. O zbytek se postará atomizér, který vytvoří jemnou páru, kterou e-kuřák vdechuje.

 

 

K nerozeznání od pravé ... dým i oranžové světlo na konci cigarety

Koncové světélko při potažení zároveň evokuje zapálený konec cigarety. Na rozdíl od opravdové se však se zapálenou e-cigaretou v posteli nemusíte bát usnout. A nemusí jít pouze o napodobeninu nejklasičtější a nejrozšířenější verze tabákového výrobku. Na své si přijdou i milovníci doutníků, ba dokonce dýmek. I tyto varianty již sortiment e-cigaret nabízí. Vybrat si lze i aroma, a tak vedle klasické lze inhalovat i příchuť mentolovou, vanilkovou či třešňovou. Pokud se síly týká – i zde je možné si vybrat od nejsilnější náplně, což je 24 mg, až po nulovou. Vedle šetření vlastního i cizího zdraví šetří elektronická cigareta i peněženku.

 

 

 

Cena e-cigarety není vysoká s porovnáním Vašeho zdraví.

I když pořizovací cena může připadat někomu vysoká (viz níže), kuřákovi, který vykouří zhruba dvacítku denně, se částka vrátí velmi brzy. Stejně tak i čas věnovaný praní zažloutlých záclon, špinavých a zaprášených ubrusů od popela a vysypávání popelníků plných páchnoucích nedopalků.

 

 

Kde mohu e-cigaretu sehnat nebo se dozvědět informace?

A kde lze elektronickou cigaretu koupit? Například v e-shopu firmy Gold Drive, která se e-cigaretami zabývá nejdéle v ČR. 

 


 

 

 

 

jak_funguje_ecigareta_miniatura.jpg


 

 

 

 

 

 

balicek_miniatura.jpg

 


 

 

 

 

 

design_miniatura.jpg

 


 

 

 

 

ecigareta_setri_zdravi_penize_miniatura.jpg