Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Cvičení s TRX - zlepší kondici, posílí tělo

cviceni-s-TRX-cena-kolik-stoji-TRX

cviceni-s-TRX-cena-kolik-stoji-TRX
Závěsný trénink, který byl vyvinut pro speciální americké vojenské jednotky, posiluje nejen svaly, ale zlepšuje i celkovou fyzickou kondici. Nabídka fitness center je v poslední době vskutku široká. Možná by málokdo věřil, že světoví odborníci na zdokonalování kondice a fyzičky mohou přijít s něčím novým. Díky výzkumu a poznatkůrn organizací typu NASA, armád či tajných služeb, které si kladou za cíl zdokonalovat a posouvat dál výkonnost svých lidí, se ale občas nějaká ta novinka (nejen v oblasti sportů a fimess) objeví.

___

___

Co znamená zkratka TRX, co je to TRX

Po bojovém umění krav maga tajné izraelské služby Mosad a dalších nyní můžeme zdokonalovat své tělo a fyzičku díky závěsnému systému TRX - Toral-Body Resistance Exercise - cviky pro zatížení celého těla.

 

Jak vzniklo TRX

Tento systém byl vymyšlen pro speciální jednotky americké armády pro zlepšení jejich celkové kondice. Cvičí se s vlastní vahou těla a obtížnost cvičení určuje jeho sklon. Hlavní výhodou tohoto závěsného systému především to, že na něm můžete cvičit prakticky kdekoliv, a to jak doma, tak v přírodě, a samozřejmě také v posilovně. Právě to bylo cílem a hlavní ideou amerických vojenských a speciálních jednotek - vymyslet všestranný systém pro posilování celého těla i v těch nejextrémnějších podmínkách a na jakémkoliv místě, kde se vojáci ocitnou. TRX systém a jeho tréninkové postupy tak nahradí kompletně vybavenou posilovnu. Postupem času začali TRX používat také vrcholoví sportovci a velkou oblibu si získal především mezi MMA bojovníky. MMA (rnixed martial arts), tedy smíšená bojová umění, jsou syntézou různých bojových stylů, jako jsou například raekwon-do, judo, řecko-římský zápas či brazilské džiu-džitsu, kde sportovci potřebují opravdu velmi dobrou fyzičku a tělesnou zdatnost. Později si začal závěsný systém získávat oblibu i u firness a sportovních trenérů a od nich byl jen krůček k tomu, aby se původně armádní cvičení dostalo do posiloven a domácností.

 

S TRX můžete civičit doma i ve fitness

Je nutné zdůraznit, že TRX je vlastně cvičební nářadí, které postavu nejen formuje, ale dokážete díky němu zlepšit i vytrvalost a dynamiku. Tento funkční trénink můžete podniknout nejen ve fitness a sportovních centrech, ale především mimo ně, tedy doma nebo při pobytu v přírodě, na dovolené či při ourdoorových aktivitách. TRX systém se skládá ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky zakončených madly pro ruce či nohy. Samo cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce (zpravidla na zemi) a druhá je zavěšena na TRX. Tento systém se dá pověsit v podstatě kdekoliv - za dveře v pokoji, za konstrukci na hřišti nebo za větev. Cvičit zkrátka můžete všude, kde je možné zavěsit popruhy! A právě minimální nároky na prostor jsou jedna z dalších předností TRX. Samozřejmě se TRX velmi často používá i jako součást osobního tréninku v posilovnách nebo v multifunkčních sálech ve fitness centrech, kde se můžete zapojit také do skupinové TRX lekce. Ty jsou koncipovány tak, aby na nich nebylo více než osm lidí, a cvičí se na popruzích zavěšených na speciální konstrukci. Pokud o TRX uvažujete, rozhodně byste měli napřed absolvovat pár lekcí pod vedením odborníka, který vám nejen vysvětlí princip cvičení, nastavení popruhů, ale také upozorní na případné chyby, kterých se při cvičení dopouštíte.

 

Posílí svaly, zlepší kondici a rovnováhu

TRX závěsný systém a jeho tréninkové postupy pomohou procvičit nejen svalové partie, které jste zvyklí posilovat a procvičovat, ale především zapojí svaly, které tak říkajíc spaly, tedy nebyly zatím aktivovány nebo jste je používali při cvičení jen minimálně. Po celou dobu cvičení využíváte pouze váhu vlastního těla a intenzitu tréninku se závěsným systémem TRX regulujete změnou postoje proti závěsnému bodu. Využitím váhy vlastního těla a nutnosti balancovat dochází k rozvoji stability, hybnosti a zpevnění posturálního  svalstva. Cvičení je velmi rozmanité, zábavné, účinné a zároveň má velmi jednoduché provedení, i když se při něm hodně zapotíre. Cvičením s TRX výborně procvičíte koordinaci těla, každý cvik se provádí za pomocí zpevnění celého těla a rovnováhy. Výhoda TRX spočívá také v možnosti ovlivňování úrovně cvičení; právě proto se jedná o cvičení přizpůsobitelné široké škále veřejnosti od neaktivního seniora až po profesionálního atleta. Odborníci se shodují, že cvičení na TRX nejen posiluje tělo a zlepšuje kondici, ale navíc pravidelným tréninkem se snižuje riziko úrazů a potíží spojených s pohybovými aktivitami. Cvičení si můžete zpestřit použitím dalších cvičebních pomůcek - například bosu, stepu či overballu. Trénink tak může být pokaždé jiný a pestrý. V okamžiku, kdy zvládnete základní principy TRX a budete cvičit dané sestavy, docílíte toho, že za 30 minut dopřejete svému tělu kompletní trénink. Samozřejmě můžete cvičení vždy zacílit na partie, které chcete posilovat.

 

Rozdíl mezi závěsným cvičením a posilováním

Cvičení na TRX se odlišuje od principu tradičního posilovacího cvičení na strojích, které se zaměřuje na izolované svaly. Laicky řečeno: jestliže posilujete na strojích, pracujete na
zvětšení a posílení dané svalové skupiny, ale nezapojujete dostatečně nervosvalovou koordinaci, která je důležitá pro nastavení optimálního posilování a optimální výkonnosti.
Techniky závěsného cvičení jsou sestaveny tak, aby bylo zapojeno celé tělo jako jednotný koordinovaný systém. Právě z toho důvodu se tento cvičební systém řadí k nejúčinnějším při funkčním výkonnostním cvičení. Spojnice mezi pohybem, pružností, silou, stabilitou, koordinací, posilováním a srdcem se navzájem prolínají v jedinečné a celkově funkční formě. Navíc na TRX zapojujete tělesné jádro, tedy core, mezi jehož hlavní partie patří břišní oblast, záda, ABS, hrudník a pánev. Jádro umožňuje tělu stabilitu a flexibilitu. Silné a stabilní jádro je důležité pro správné držení těla, ale také pro správnou funkci ostatních svalů, které zapojujete například při tak banálních činnostech, jako je úklid, a v neposlední řadě pro prevenci poranění.

 

cviceni-s-TRX-cena-kolik-stoji-TRX-2
cviceni-s-TRX-cena-kolik-stoji-TRX-2
Cena, kolik stojí TRX a co by mělo balení obsahovat?

  • závěsný systém TRX + závěs za dveře
  • TRX DVD videoprůvodce se cviky
  • TRX cestovní obal
  • návod k použití

TRX stojí kolem 5000 Kč.