Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Chronická únava, chronický únavový syndrom aneb když odpočinek nepomáhá

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Chronická únava, chronický únavový syndrom aneb když odpočinek nepomáhá Email
Pátek, 18. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2643x

 

chronicka-unava-chronicky-unavovy-syndrom-aneb-kdyz-odpocinek-nepomahaK začínajícím příznakům chronické únavy (chronický únavový syndrom, anglická zkratka CFS) patří dlouhodobě zvýšená teplota, poruchy spánku, výpadky paměti, nesoustředěnost, pocity úzkosti, deprese, nateklé mízní uzliny, bolesti hlavy, kloubů, svalů. Nemoc přichází náhle, někdy i během několika hodin! Postihuje i dříve velmi aktivní lidi.

___

___

Přijde a neodchází

Chronická únava se liší od té běžné hlavně tím, že neustává. Nepomůže dovolená, klidový režim, různé formy relaxace. V organismu navíc postupně dochází k m noha nežádoucím změnám, jeho systém přestává fungovat obvyklým způsobem, nebo do značné míry kolabuje. Dochází i k velké ztrátě energie, čímž se výrazně snižuje imunita.

 

Tvrdý dopad

Ještě mnohem tvrdší dopad má chronická únava na plnění pracovních povinností - vpokročilém stádiu je postižený člověk vůbec nezvládá. Invalidní důchod se bohužel v těchto případech obvykle nepřiznává. Pacienti tak zůstávají bez práce, bez penze, odkázaní jen na úspory či pomoc rodiny...

 

Příčina vzniku neznámá

Diagnostika CFS je velmi složitá, nejprve je totiž nu tné vyloučit všechny další vlivy, které by mohly být příčinou únavy. Zejména jde o psychické poruchy a nádorová onemocnění. Velmi důležitá je proto co nejpodrobnější anamnéza jak osobní, tak rodinná. Poté následují různá laboratorní vyšetření především krve a moči. Zrada je i v tom, že neznáme přesný mechanismus vzniku choroby. Víme jen, že spouštěčů může být celá řada často jsou zmiňovány alergické vlivy, virová nákaza, reakce na očkování, kvasinkové infekce, jednou z uvažovaných variant je i lymská borelióza či chlamydiová infekce. JAK SE PROJEVUJE CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDROM se dozvíte zde

 

Zázraky se nedějí

Žádný zázračný preparát, který by pomohl zvládnout chronický únavový syndrom, zatím neexistuje. Léky se proto nasazují hlavně na zvládnutí jednotlivých symptomů.

 

Tři až deset let

Stavy těžké únavy se často vracejí, případně se střídají s obdobím relativního klidu. Další nepříjemností je, že nelze ani přibližně odhadnout délku trvání choroby. „U většiny pacientů přetrvávají přiznaly nejméně tři roky, ale také až deset let i déle. Musí se s ní proto naučit žít. Pomáhá trénovat duševní činnost a paměť, snažit se o pozitivní myšlení, pravidelně cvičit, jíst kaloricky vyváženou stravu s obsahem vitaminů, antioxidantů a stopových prvků.

 

Nerovnováha

Podle východní medicíny souvisí silná únava s nerovnováhou metabolismu. K té dojde například tehdy, když příliš často jíme nesprávné potraviny. Třeba rafinovaný bílý a ovocný cukr. Organismus jeho konzumace vyčerpává, člověk navíc rychle nabírá na váze.

 

Cukr a zase cukr

Je smutný fakt, že tyto cukry najdeme takřka všude: v polotovarech, limonádách, sladkostech, jogurtech, dokonce i v pečivu. Navíc reagují s bílkovinami v těle a vytvářejí škodlivé látky, které způsobují záněty a zhoršují prokrvení mozku. Škodlivé je i pití velkého množství kávy a zeleného nebo černého čaje - tyto nápoje totiž negativně ovlivňují mozek a mysl, vyvolávají deprese a úzkost. Navíc po dočasném vzpružení obvykle následují pocity ještě větší únavy.

 

Oslabená játra

Další příčinou únavy jsou oslabená játra. Například večerní mlsání nezdravého jídla, někdy i ve spojení s alkoholem, je pro tento důležitý orgán hotová pohroma. Únavu může také ovlivnit nahromadění odpadních látek v těle, nedostatek pohybu, stres a celkově nezdravý styl života.

 

Pomůže zdravý jídelníček

Dobré je jíst hodně listové zeleniny - rukolu, polníček, římský salát, čekanku - všechny posilují činnost jater. Pokud jde o pití, skvělé jsou bylinné čaje - bazalkový, pampeliškový, kopřivový. Člověka celkově oslabuje nedostatek vitaminů a minerálů, zdravá strava je proto základem terapie. Snídaně by měla být bohatá na proteiny (tvarohové a kozí sýry, vejce, semínka, tofu), v jídelníčku by neměly scházet „energetické" potraviny - špenát, ryby, krůtí maso, meruňky, brokolice, celer, mrkev, zázvor, cibule, sezamová semínka, majoránka, mandle, vlašské ořechy, vejce, banány. Z tuků jen olivový olej.

 

Dobré spaní a byliny

Odolnost organismu výrazně zvyšuje spánek. Usínat je nejlepší před třiadvacátou hodinou a nevstávat později než v sedm ráno. Jinak narušujeme své biologické hodiny. Zkuste i byliny: energii dodá například ginkgo biloba a indický ženšen ašvaganda.Vhodná je i pampeliška a hořké rostliny - celík zlatobýl, aloe vera, morinda citrifolia... Nenahraditelné jsou včelí produkty.

 

Očistné dny

Výborným prostředkem na únavu jsou masáže. Například relaxační olejové ájurvédské nebo lymfatické. Oboje odvádějí odpadní látky z těla a zlepšují prokrvení všech orgánů. Velmi důležité jsou také očistné dny: jednou týdně přijímáme jen zeleninu buď ve formě vývaru nebo šťáv a pijeme převařenou vodu a bylinné čaje.

 

Není únava jako únava - jak je to s jarní únavou?

Nejznámějším typem únavy je ta, kterou medicína oficiálně nezná - jarní. Za jednu z příčin se považuje nedostatek slunečního svitu v zimě, což v mozku způsobí menší produkci serotoninu, kterému se také říká hormon štěstí. Na vině může být nejen pomalejší odplavování toxických zplodin v tomto období, ale i civilizační faktory. Doporučit lze detoxikační kúry či procedury zvyšující imunitu, např. kryoterapii. Pobyt v extrémním mraze (až minus 120 stupňů) totiž aktivuje hladinu lymfocytů a zvyšuje odolnost organismu.

Bylinný čaj na jarní únavu je ZDE. Další bylinky na jarní únavu jsou uvedené ZDE.  

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny