Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Chronická otrava oxidem uhelnatým CO - příznaky, projevy, informace

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Chronická otrava oxidem uhelnatým CO - příznaky, projevy, informace Email
Pondělí, 04. leden 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2664x

chronicka-otrava-oxidem-uhelnatym-priznaky-projevy-symptomy-informace

Příznky chronické otravy oxidem uhelnatým CO (chronic poison carbon monoxide) jsou: bolesti hlavy, hučení v uších, pocit tíhy na prsou, závratě, únavnost, zapomnětlivost, někdy i zažívací obtíže a vyrážky. Stesky jsou zprvu jen přechodné, později se stávají trvalými, na druhé straně dochází pravděpodobně k určitému návyku. Po přerušení exposice dochází k úplné úpravě, někdy až po delší době.

___

___

Akutní otrava oxidem uhelnatým: bledost, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, mrákoty, dušnost, kolap, porucha vědomí, smrt. 

Chronická otrava oxidem uhelnatým: bledost, bolesti halvy, nevolnost, mentální i fyzická nevykonnost, srdeční a dýchací potíže. 

 

Objektivně byla zjištěna řada změn vyšší nervové činnosti, četné jsou však i práce, které tyto změny popírají. Zvýšená hladina karboxyhemoglobinu v krvi je známkou jistější. Zvýšení přetrvává dlouho i po přerušení exposice; oxid uhelnatý je tedy v těle fixován. Není dosud bezpečně známo, proč se ho organismus nedovede tak rychle zbavit, jako po akutní otravě. Popisuje se i nápadná bledost; podle některých údajů je asi ve třetině případů zvýšen počet červených krvinek.
Jedním z hlavních důvodů odpůrců uznání chronické otravy oxidem uhelnatým bývalo, že by takovou otravou museli trpět v prvé řadě kuřáci, kteří kouř vdechují, neboť z jedné cigarety vzniká 50 až 100 ml oxidu uhelnatého. Skutečně lze však každého kuřáka považovat za trpícího chronickou otravou oxidem uhelnatým. Část obtíží a velmi pravděpodobně i chorob (ischemická srdeční choroba), které kouření přináší, lze na vrub oxidu uhelnatému přičíst.
Většinou je chronická otrava oxidem uhelnatým dnes uznávána. Velmi důkladně a opakovaně byl studován vztah mezi koncentrací oxidu uhelnatého v ovzduší, délkou exposice a koncentrací karboxyhemoglobinu v krvi a mezi touto koncentrací a příznaky otravy. Pravidlo, že hladina karboxyhemoglobinu závisí na součinu koncentrace a délky exposice, neplatí totiž přesně. Velmi záleží na tělesné námaze během exposice (při větší námaze je nebezpečí větší), na teplotě (při vyšší teplotě horší), i na vlhkosti vzduchu (při vyšší vlhkosti je větší nebezpečí). Dále nevyvolá stejná koncentrace karboxyhemoglobinu u každého jednotlivce zdaleka stejný obraz otravy. Jsou známy případy, při nichž byla bezpečně zjištěna velmi vysoká koncentrace, aniž by došlo ke ztrátě vědomí, nebo dokonce k větším obtížím. Zdá se, že závažnější je delší exposice nižším koncentracím oxidu uhelnatého než kratší exposice vyšším koncentracím, i když obě vedou ke stejné hladině karboxyhemoglobinu. Udává se, že mladší lidé jsou na oxid uhelnatý citlivější a snad jsou muži citlivější než ženy, těhotné ženy jsou však na oxid uhelnatý velmi citlivé. Současná exposice amoniaku jedovatost oxidu uhelnatého zvyšuje.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny