Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Angína (zánět mandlí) v létě, prevence a příčina angíny, efektivní léčba

 

angina-zanet-mandli-v-lete-prevence-a-pricina-anginy-efektivni-lecba

angina-zanet-mandli-v-lete-prevence-a-pricina-anginy-efektivni-lecba
Angína (zánět mandlí, tonsilitis) je v horkých letních měsících poměrně častou nemocí. Některé z nás nemine ani na dovolené u moře. Pomohou antibiotika, ovšem jejich užívání vyžaduje pravidla, která bychom rozhodně měli dodržovat. Proč nás vlastně angína v létě tak často trápí? "Nejčasteji je příčinou narušení rovnoáhy mezi vnitřvním prostředím těla a vnější teplotou.

___

___

Velkou roli hraje v letních měsících po živáni klimatizace v budovách, obchodních centrech a automobilech. Klimatizace navíc vzduch nepříjemně vysušuje. Pokud je váš organismus přehřátý a napijete se studené vody, pak se teplotním šokem změní podmínky na sliznici v krku, hltanu a tonzilách. tak, že jsou snadněji prostupné pro infekce. Studené nápoje rozhodně nahraďte v horkých dnech vlažnými, vyhýbejte se velkým teplotním změnám a průvanu.

 

Prevence angíny (zánětu mandlí)

Pokud jste onemocněli angínou, domácí léčbou si nepomůžete, Sice nic nezkazíte, pokud si vykloktáte přípravkem proti bolesti v krku či i připravíte Priessnitzův obklad, avšak vyléčí vás pouze antibiotika. Lékař vám většinou předepíše tabletky, pouze v těžších řípadech se aplikují antibiotikové injekce, aby léky rychle zabraly. Užívání antibiotik však má svá pravidla. Pacient by je měl užívat zodpovědně. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit, že se bakterie stanou rezistentni k budoucí léčbě.

 

Jak užívat antibiotika při angíně?

Řiďte se pokyny lékaře či lékárníka. Užívejte tabletky v předepsanou dobu, pokud se interval mezi jednotlivými dávkami prodlouží, klesá účinnost léku a bakterie se v místě infekce mohou znovu množit. Důležité je dobrat celou dávku antibiotik, protože jen tak zahubí i ty nejodolnější bakterie. V opačném případě by příště antibiotika mohla být neúčinná. Slunění se při užívání antibiotik rozhodně nedoporučuje. Netlumí sice přímo účinek léků; ale vyvolává slabost a únavu, ovlivňuje celkově zdravotní stav a také zvyšuje citlivost kůže - pokožka se snadněji spálí a může dojít k různym fotosenzitivním reakcím. To platí samozřejmě i o návštěvách solárií. Vyhýbejte se fyzické zátěži, alkoholu a také některým druhům potravin. Rozhodně by p měl vynechat ostrá, těžká a kořeněná jídla. Rovněž mléčné výrobky a mléko, protože prodlužují dobu, po kterou se drží zánět v těle, a zároveň snižují imunitu. Je třeba jíst jen lehkou stravu, a především hodně pít - nejlépe teplé čaje. O tom, co byste během léčby měli a neměli jíst, by vás měl informovat také váš lékař. Některá antibiotika snižují účinnost hormonální antikoncepce, proto by ženy, kterých se to týká, měly po dobu užívání léků a ještě zhruba týden poté, používat i jinou metodu zabraňující početí. Antibiotika ničí nejen škodlivé bakterie, ale také ty prospěšné, které se nacházejí v našem střevě. Proto je vhodné užívat i probiotika, která obnoví narušenou střevní mikroflóru. Jogurty a další mléčné výrobky obsahující probiotika je lepší užívat až po skončení léčby. Nikdy neužívejte antibiotika bez porady s lékařem!

 

Angína, zánět mandlí na dovolené

Jak už bylo řečeno, angína se nevyhýbá ani době dovolených. Stačí vystoupit z klimatizovaného auta či letadla v přímořském letovisku, kde se teploty pohybují nad 30 °C, Jak si tedy poradit na dovolené? Pokud pozorujete výše uvedené příznaky, je lepší vyhledat místního lékaře, a to i v případě, že vás lékař vybavil krabičkou antibiotik "pro strýčka Příhodu". Vždy je lepší aktuální zdravotní stav konzultovat s odborníkem. I na dovolené však platí naše pravidla, takže si naordinujte klid, žádné slunce, hodně vlažných tekutin a zapomeňte na zmrzlinu! I když se vám po ní uleví, je to jen přechodné a podchlazené mandle průběh angíny ještě zhorší.

 

Recidivující angína aneb co když se angína často vrací?

V případě, že často trpíte angínou, měl by vás lékař vyšetřit a navrhnout další léčebný postup. Někdy lékaři výjimečně přistoupí k odebrání mandlí. Poté se nemoc nevrací tak často, neznamená to ale, že už angínu nemůžete dostat. Krční mandle po vytržení sice nerostou, bakterie však mohou napadnout celé hrdlo.

 

Příznaky angíny, zánětu mandlí

Bolest v krku, bolestivé polykání, horečka, zduřelé uzliny, zarudnutí patrových mandlí, včetně bělavých povlaků.

 

Nemoc nepřecházejte

Angínu nepřecházejte! I když máte mírné potíže, neléčená angína vám může způsobit zdravotní komplikace. Průběh další angíny může být mnohem závažnějŠí. Později, a to i po letech, se mohou objevit například revmatismus postihující srdeční chlopně, sval nebo klouby a také akutní či chronický zánět ledvin.