Dobrý večer, dnes je sobota 30.9.2023, svátek slaví Jeroným, zítra Igor.

Žrouti elektřiny - kolik energie spotřebují spotřebiče a za jakou cenu

zrouti-elektiny-kolik-energie-spotrebuji-domaci-spotrebice-cena
zrouti-elektiny-kolik-energie-spotrebuji-domaci-spotrebice-cena
Ježíšek hrozně rád vylepšuje naše domovy. Bylo tomu tak i v roce 2011. Pod stromečkem česká rodina našla domácí spotřebiče a elektroniku. Je důležité, že skvěle vypadají a fungují, ale skutečně moudrý Ježíšek je vybírá i podle toho, kolik tihle pomocníci spolykají energie. Platíme za ně totiž až 20 % celkové částky za měsíční spotřebu našich domácností.
___
___Lednička s mrazákem (180 l + 90 l)

Roční účet: až 1412 Kč (311 kWh).
Nejdůležitější je správný rozměr. Prostor chladničky i mrazničky byste měli využívat alespoň ze 70 %. U chladničky počítejte 50 až 80 l na osobu. Lednička by měla stát v chladné místnosti. Za každý stupeň navíc nad 20 °C okolní teploty vzroste spotřeba energie chladničky o 6 %.


Žárovky 60 W, 5 ks

Roční účet: až 595 Kč (131 kWh).
Kompaktní zářivky jsou až pětkrát úspornější než klasické žárovky. Díky klasickému závitu je můžete použít v běžném svítidle. Vyplatí se tam, kde svítíte alespoň 3 hodiny denně.


LCD televize (provoz 5 h denně)

Roční účet: až 2070 Kč (456 kWh).
Pokud odjíždíte na delší dobu z domova, vyplatí se vytáhnout televizi zev zásuvky, protože i v pohotovostním režimu neustále polyká energii.


Kávovar

Roční účet: až 1489 Kč (328 kWh).
Neúsporný kávovar může spořádat víc energie než chladnička třídy A++. U nového kousku vyžadujte funkci automatického přechodu do úsporného režimu (který je často ekonomičtější než klasický pohotovostní režim).


Poznámka: Pro výpočet jsem použil cenu elektřiny 4,54 Kč/kWh.