Dobré dopoledne, dnes je pátek 1.12.2023, svátek slaví Iva, zítra Blanka.

Co se nesmí dávat do mikrovlnky; doba ohřevu, pečení, čištění mikrovlnné trouby

mikrovlnka-mikrovlnna-trouba-co-do-ni-nepatri-doba-ohrevu-peceni-cisteni-cena.jpg

mikrovlnka-mikrovlnna-trouba-co-do-ni-nepatri-doba-ohrevu-peceni-cisteni-cena.jpg - mikrovlnka-mikrovlnna-trouba-co-do-ni-nepatri-doba-ohrevu-peceni-cisteni-cena.jpg
Víme o mikrovlnných troubách, že jsou nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Rychle ohřejí mléko nebo vychladlý oběd. Není tedy divu, žeji vlastní dvě ze tří domácností a její obliba stále roste. Stránka obsahuje rady a tipy, jak ji v kuchyni maximálně využít, co se do ní nesmí dávat a jaká je jejich cena.

___
___

Co do mikrovlnky nepatří

Nikdy se nepokoušejte ohřívat v mikrovlnce jídlo ve vzduchotěsně uzavřených nádobách. Nepatří do ní také celá vejce se skořápkou. Pokud chcete ohřívat párky, klobásy nebo jitrnice, je třeba je propíchnout vidličkou.
Pro rozpékání pečiva také není ideální, lepší variantou je klasická trouba nebo topinkovač (při rozpíkání pečiva v mikrovlnce bude z pečiva "guma"). Dále do ní rozhodně nepatří kov nebo nádobí s dekorem obsahujícím kov ("zlatý okraj").

Doba ohřevu

Čím více vody potravina obsahuje, tím snaději a rychleji se ohřívá a také mnohem déle v sobě teplo udrží.

Pro ohřívání malých porcí jídel se ukázala mikrovlnka jako šetrnější varianta oproti ohřívání v hrnci. Pro větší množství jídla je však stále lepší z hlediska spotřeby energie použít sporák. Na délku ohřevu nebo vaření má vliv i skladba surovin. Tuky a cukry se ohřívají dříve než voda, tužší potraviny pomaleji než pórovité.

V mikrovlnce je možné i péct kuře nebo pizzu


Potřebujete-li troubu pouze na ohřívání pokrmů, vystačíte s některou ze základních verzí, ty pořídíte už od 2000 Kč. S komfortem cena roste, chcete-li grilovat nebo péct cukroví, počítejte asi s 6000 Kč. Do takové trouby se vyplatí investovat, jestliže máte malou kuchyň, do které se nevejde klasický spotřebič. Výsledky pečení jsou pak srovnatelné např. s elektrickou troubou, ovšem v mnohem kratším čase.

Celé kuře připravíte za 25 minut, pizzu přibližně za 12 minut.

Jak se o mikrovlnnou troubu starat a jak ji vyčistit?

Důležité je udržovat mikrovlnku v čistotě. Nejčastější příčinou poruchy jsou mastnoty, které se dostaly ke zdroji záření. Na čištění používejte hadřík s neagresivními prostředky.
V žádném případě se nikdy nepokoušejte troubu opravovat sami. Záření může poškodit zrak. Technici mají k dispozici přístroj, kterým po opravě změří, zda záření neuniká ven.


Slovníček funkcí

  • quick heat - rychlé předehřátí trouby na požadovanou teplotu
  • forced air - horký vzduch pro přípravu zákusků nebo malých kousků masa
  • auto regest - automatický ohřev hotových jídel
  • auto stream - vaření v páře
  • jet menu - funkce, která se bude hodit při přípravě zmražených pokrmů
  • jet start - rychlý ohřev potravin s vysokým obsahem vody