Příjemnou noc, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Bezpečnostní třídy trezorů, jak vybrat trezor - tipy, rady, návod

Bezpečnostní třída trezoru je jedním z nejdůležitějších parametrů vypovídajícím o celkové bezpečnosti trezoru - vyšší třída představuje zároveň vyšší bezpečnost. Co znamená třída S1, S2, S3, Z1, Z2, Z3 a bezpečnostní třída trezoru 0, 1, 2, 3, 4, 5? To a mnohem více se dozvíte na této stránce.

___

___

Trezory musí splňovat přísné bezpečnostní požadavky evropské normy EN 1143-1, třída S1 a S2 pak požadavky normy EN 14450 (bezpečnostní trezorové schránky), třídy Z1, Z2 a Z3 vycházejí z požadavků na bezpečnost dle české normy ČSN 916012.

 

Jednotlivé bezpečnostní třídy jsou určeny:

  • samotnou konstrukcí trezoru
  • systémem uzamykacích prvků
  • úložnou hodnotou trezoru

 

Pojištění věcí v trezoru, trezorech:

Pojistné limity úložných hodnot trezorů nejsou v České republice jednotně stanoveny. Stanoveny jsou dle pojistných rizik jednotlivých pojišťoven, a to ve většině ještě úměrně ke způsobu zabezpečení prostor, ve kterých je trezor umístěn. Pro konkrétní limit pojistné úložné hodnoty kontaktujte svoji pojišťovnu.

 

Orientační hodnoty úložných hodnot doporučených pro jednotlivé bezpečnostní třídy:

Bezpečnostní třída dle EN-1143-1 Počet zámků Tloušťka dveří, výplň betonem Orientační úložná částka
S2 dle normy EN14450 1Ks  150 000,- Kč
S1 dle normy EN14450 1Ks třídy A 4 mm  80 000,- Kč
Z1 dle normy ČSN 916012 1Ks třídy A 4 mm  30 000,- Kč
Z2 dle normy ČSN 916012 1Ks třídy A 4 mm  50 000,- Kč
Z3 dle normy ČSN 916012 1Ks třídy A 6 mm  80 000,- Kč
0 dle normy EN-1143-1 1Ks třídy A 6 mm 250 000,- Kč
I dle normy EN1143-1 1Ks třídy A 12 mm 300-500 000,- Kč
II dle normy EN1143-1 1Ks třídy A beton B50 1 000 000,- Kč
III dle normy EN1143-1 1Ks třídy B beton B70 4 000 000,- Kč
IV dle normy EN1143-1 2Ks třídy B beton B90 6 000 000,- Kč

 

Rozdíly v bezpečnostních třídách trezorů NK, S1, S2, Z1, Z2, Z3, 0, 1, 2, 3, 4, 5:

 

Nezjištěná konstrukce - NK

 

Do této kategorie spadají všechny trezory, které nemají bezpečnostní třídu. Paradoxně do této třídy může patřit i velice bezpečný a těžký trezor, který ale nemá certifikát. V podstatě se nejedná o třídu a není o tom vydáván žádný dokument.

 

Bezpečnostní třídy S1 a S2

 

Bezpečnostní třídy "S" podle normy EN 14450 vlastně ani nejsou bezpečnostní třídy trezorů, ale plechových skříní. Stane se občas, že výrobce trezorů má nějaký svůj produkt certifikovaný do této třídy.

 

Bezpečnostní třídy Z1, Z2, Z3

 

Bezpečnostní třída "Z" je základní bezpečnost trezorů. Tuto třídu určuje česká norma ČSN 906012, která se řadí před evropskou normu EN 1143-1. Bezpečnostní třída Z1 je nejnižší možná třída trezorů. Odporové jednotky jsou RU(10/10). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A. Tato třída "Z2" a samozřejmě také "Z3" je vhodná například pro uložení zbraně (Z2 má 15 odporových jednotek), pro uložení věcí, které nechcete nechat na stole, když jdete na oběd a podobně. Pojišťovny do těchto trezorů pojistí hodnoty okolo 30 tisíc korun.

 

Bezpečnostní třída 0

 

Asi trochu nešťastný název "nula", ale jedná se o celkem vysokou třídu zabezpečení. Bezpečnostní třída pro uložení menších finančních částek. Trezory v této třídě se používají pro uložení například denní tržby, zbraní nebo utajovaných dokumentů "Důvěrných" podle NBÚ (SS1=2body). Odporové jednotky jsou RU(30/30). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.

 

Bezpečnostní třída 1

 

Nejprodávanější bezpečnostní třída trezorů pro domácnosti a menší podniky. Trezory v této třídě se používají pro uložení například denní tržby, zbraní nebo tajných dokumentů (SS1=3body). Odporové jednotky jsou RU(30/50). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.

 

Bezpečnostní třída 2

 

Nejprodávanější bezpečnostní třída pro zlatníky a střední podniky stejně jako pro lidi co myslí na budoucnost. Dobrá volba s výhledem. Pro dokumenty NBÚ do stupně utajení "Přísně tajné" (SS1=4body), šperky, doklady, zbraně a hotovost v řádech sta tisíc do 1.mil, vše co je třeba dobře uschovat. Odporové jednotky jsou RU(50/80). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.

 

Bezpečnostní třída 3

 

Nejprodávanější bezpečnostní třída pro větší podniky a lidi, co chtějí ochránit větší hodnoty, tržby, hotovost v řádu několika mil. Kč. Odporové jednotky jsou (80/120). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy B.

 

Bezpečnostní třída 4

 

Trezory jsou převážně určeny pro bankovní a finanční instituce. Odporové jednotky jsou (120/180). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň dva trezorové zámky třídy B.

 

Bezpečnostní třída 5

 

Trezory jsou převážně určeny pro bankovní a finanční instituce. Odporové jednotky jsou RU(180/270). Podmínky pro takové trezory jsou alespoň dva trezorové zámky třídy B.

 

Doporučujeme Vám nezapomínat na to, že kupujete výrobek, jež přežije generace, a proto důkladně zvažte koupi např. vyšší bezpečnostní třídy (min.I, ale raději II. třídu), a velmi důležitá věc je velikost. Nezapomínejte, že postupem času Vám přibývá věcí, které budou mít potřebu uschovat, proto je dobré zvolit vždy větší model.

 

 

Kam umístit trezor? Do zdi? Na podlahu?

Jednotlivé trezory samostatně stojící o hmotnosti nižší než 100 kg jsou normovány pro trvalé ukotvení k podlaze či zdi.

 

Varianty zámků trezorů:

Trezory jsou ve většině případů standardně vybaveny klíčovým zámkem na motýlkový bezpečnostní klíč. Tento je možno doplnit nebo nahradit zámkem šifrovým nebo elektronickým. Tyto zámky nezvyšují bezpečnost trezoru, ale zvyšují komfort obsluhy a zjednodušují bezpečné přechovávání trezorových klíčů.

Závěrem bychom Vám chtěli připomenout, že kupujete výrobek, jenž přežije generace a postupem času Vám přibývá věcí, které je vhodné bezpečně uschovat. Proto důkladně zvažte koupi např. vyšší bezpečnostní třídy.

 

Co je to odporová jednotka trezoru?

 

Trezory jsou rozděleny do bezpečnostních tříd. Klasifikace je závislá na stupni odporu podle typu zkoušky podle normy ČSN EN 1143-1. Při zkoušce se prování různé napadení trezoru mechanickými nástroji nebo tepelně působícími nástroji. Výsledný odpor jsou vypočtené hodnoty uváděné v RU - Odporových jednotkách (Resistant Unit).
Odporové jednotky v praxi

 

V praxi to vypadá tak, že výrobce trezorů se rozhodne, že si nechá certifikovat svůj nový výrobek. Vyrobí tedy první trezor pro zkušebnu. Ve státem akreditované zkušebně předloží trezor a celou výrobní dokumentaci! Zkušební technik má tedy znalost jak trezor vypadá i uvnitř. Cílem zkušebního komisaře je dostat se do trezoru co možná v nejkratší době s použitím jednoduchého nářadí. Při napadení trezoru si podle libosti volí nářadí tak říkajíc od šroubováku, palice až po plazmovou řezačku. Každé nářadí má přidělenou bodovou hodnotu, čas po kterou nářadí používá se také převede na body. Takže když v ruce střídá nářadí, musí použít složité nástroje a používá je dlouho dostane trezor hodně bodů = odporových jednotek. Trezor při zkoušce dosáhne nějakou hodnotu odporových jednotek a podle těch se mu vystaví certifikát na odpovídající bezpečnostní třídu. Klienta tedy nezajímají RU, ale konečný certifikát.

 

Jak vybrat trezor?

Další rady jak vybrat trezor vizte zde.