Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Nezařazené Zatmění Měsíce 28.9.2015 - čas zatmění, polostínu a východu Měsíce 28. září 2015

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Zatmění Měsíce 28.9.2015 - čas zatmění, polostínu a východu Měsíce 28. září 2015 Email
Středa, 16. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6986x

zatmeni-mesice-28.9.2015-cas-zatmeni-polostinu-a-vychodu-mesice-28-zari-2015---3

V pondělí 28. září, na svátek sv. Václava, zpestří oblohu působivý astronomický úkaz. Měsíc vstoupí do zemského stínu a nastane úplné zatmění Měsíce! Z České republiky jsme si mohli tuto podívanou naposledy užít v červnu 2011, příští nastane až za tři roky, v červenci 2018.

___

___

Na to, abychom si letošní zářijové zatmění náležitě vychutnali, si budeme muset přivstat anebo nejít vůbec spát. Úplňkový Měsíc se nad jihovýchodní obzor vyhoupne už v neděli kolem půl sedmé večer. Samotné zatmění ale proběhne v druhé polovině noci. Výhodou je, že nás v pondělí čeká státní svátek, takže noční ponocování hravě dospíme.

K úplnému zatmění Měsíce dochází při splnění dvou podmínek: Náš vesmírný soused musí být v úplňku a zároveň musí procházet rovinou oběžné dráhy Země kolem Slunce. Ne vždy se však Měsíc zcela ponoří do zemského stínu jako v případě letošního úplného zatmění. Potom jsme svědky tzv. částečného zatmění, kdy se měsíční disk vnoří jen do části plného stínu. Nejbližší částečné zatmění Měsíce u nás nastane 7. srpna 2017.

 

Související článek:

Výňatek ze článku: v září 2015 budeme svědky fenoménu, který je opravdu velmi vzácný! Máme možnost zažít čtyři unikátní jevy. Odehrají se v noci z 27. 9. na 28. 9. 2015. Bude možné vidět jak „Krvavý Měsíc“, tak „Super Měsíc“ neboli „Super úplněk“, ale i úplné zatmění Měsíce! Podle expertů z oblasti astronomie to bude nádherný zážitek. Jedná se o jevy, při kterých se rozhodně máme na co těšit!

 

 

zatmeni-mesice-28.9.2015-cas-zatmeni-polostinu-a-vychodu-mesice-28-zari-2015---2Ani v době úplného zatmění se však Měsíc většinou z oblohy zcela nevytratí. Kdybychom totiž pozorovali zatmění přímo z měsíčního povrchu, Slunce by za temným diskem Země nikdy nezmizelo, ale proměnilo by se v okouzlující prstýnek světla. Jas a barva tohoto prstýnku je přitom ovlivněna množstvím oblačnosti a čistotou atmosféry v místě, kudy sluneční paprsky zrovna procházejí. Vzhled jednotlivých zatmění proto předvádí širokou paletu podob: od cihlově či krvavě zabarvených až po naprosto tmavé, při kterých lze zastíněný Měsíc vypátrat jen s dalekohledem. Takové zatmění nastalo například 30. prosince 1982, kdy aktivní mexický vulkán El Chichón vymrštil do atmosféry obrovské množství prachu.

Jaký je tedy itinerář blížícího se zatmění? Nebeské představení se rozehraje v souhvězdí Ryb, pár minut po třetí hodině ranní nad jihozápadním obzorem, kdy od levého horního okraje začne kotouč našeho nejbližšího vesmírného souseda okusovat plný zemský stín, který ho před čtvrt na pět zcela pohltí. Nastane tak úplné zatmění Měsíce. V plném zemském stínu se bude Měsíc nacházet 1 hodinu 12 minut. V té době budou nad jihem a jihovýchodem defilovat nápadná souhvězdí zimní oblohy (Orion s Býkem). Nad východem se pak předvede zajímavé seskupení planet Venuše, Marsu a Jupiteru spolu s hvězdou Regulus ze souhvězdí Lva. Úplné zatmění skončí před půl šestou a částečné až před půl sedmou ráno. Tou dobou už bude Měsíc jen 15° nad obzorem.

Toto přírodní divadlo lze snadno sledovat i bez dalekohledu, lépe ale s pomocí alespoň malého loveckého triedru. Důležitý je dobrý výhled k jižnímu až k jihozápadnímu obzoru a samozřejmě jasná, bezoblačná obloha.


Zatmění Měsíce 28.9.2015 - časy

 

Začátek polostínové fáze 02 hod 12 min SELČ
Začátek částečného zatmění 03 hod 07 min SELČ
Začátek úplného zatmění 04 hod 11 min SELČ
Maximální fáze zatmění 04 hod 47 min SELČ
Konec úplného zatmění 05 hod 23 min SELČ
Konec částečného zatmění 06 hod 27 min SELČ
Konec polostínové fáze 07 hod 22 min SELČ

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny