Dobré ráno, dnes je pondělí 7.10.2024, svátek slaví Justýna, zítra Věra.

Rady jak zvládnout zkoušku ve škole a zkouškové období

rady-jak-zvladnout-zkousku-zkouskove-obdobi
rady-jak-zvladnout-zkousku-zkouskove-obdobi
Těch, kteří by milovali pohovory a testy, je podstatně méně než těch, kteří zkoušku potřebují prostě udělat. S tím nic naděláme, nezbývá než to překonat a nějak se s tím vypořádat. Ale existují nějaké rady, tipy, nápady, návody či pravidla, které vám pomohou tyto překážky úspěšně překonat?

___
___



Jak zvládnout zkoušku, zkouškové období

  • Večer před zkouškou už se nic neučte. Věnujte se nějaké klidné, nenáročné a vám příjemné činnosti a pak si jděte včas lehnout.
  • Nemůžete-li strachy ze zkoušky usnout, neberte si žádné prášky - radši vyrazte na krátkou procházku a uvařte si bylinkový čaj (meduňka, máta, třezalka apod.) oslazený nejlépe medem, pomoci může také teplé mléko s medem.
  • Trpíte-li trémou, zkuste si den před zkouškou zahrát na to, že vy jste pedagog a že látku vysvětlujete někomu, kdo o tom nemá ani páru. V noci se vám to v hlavě pěkně rozleží a následující den se odmyslete od toho, že před vámi sedí examinátor, a tuto "nazkoušenou etudu" mu prostě přehrajte.
  • Neexperimentujte s alkoholem - mohlo by to dopadnout katastrofálně.
  • Oblečte si oblečení, v němž se cítíte příjemně a sami sebou, nepokoušejte se o image, jež vám nesedí.
  • Nestydte se přiznat, že máte trému nebo že vám něco rozčilením vypadlo z hlavy - dobrý pedagog to pochopí, nebude vás "topit" a nějakou tou otázkou vám nejspíš pomůže vrátit se do klidu nebo zkusí položit otázku z jiné oblasti předmětu.
  • Při čekání na zkoušku zkuste ignorovat řeči ostatních, aby vás zbytečně nevystresovaly (obvykle jsou to stejně nesmysly, co říkají). Dobrou obranou je jít na zkoušku hned mezi prvními.
  • Připusťte možnost, že je možné zkoušku na první pokus nezvládnete, a v klidu si rozmyslete, jak to v tom případě budete řešit dál. Ale neříkejte si v duchu sugestivním tónem: "Já to určitě neudělám!"
  • Připravte si předem pár nějakých všeobecných vět, které použijete v případě, že se vám najednou mozek jakoby zatemní a vy nebudete schopni ničeho kloudného. Než je vyslovíte, vzpamatujete se a půjde to mnohem lépe.

 

 

Zázrak spánku

Snažit se během přípravy na nějakou zkoušku nespat (aby tak zbylo víc času na učení), je fatální chyba. Nejenže se unavený člověk učí podstatně obtížněji a s menším efektem, než kdyby byl odpočatý, ale spánek, zvláště je-li doprovázen sny, je vlastně sám o sobě jakousi metodou výuky. Je prokázáno, že když se před usnutím něco učíte a pak jdete spát, mozek úplně nevypne - látkou, již jste do něj v bdělém stavu nacpali, se zaobírá dál, ale "po svém". Výsledkem je, že vám jsou například ráno po probuzení docela jasné některé pasáže, které jste večer předtím nechápali. Informace, jež jste vstřebali, se navíc v paměti ve spánku usadí a lépe zafixují.
Ale to ještě není všechno! Když se vám mozek vymkne z opratí (což ve spánku dělává), začne pracovat svou vlastní metodou, která je obvykle lepší než ta, již jste se mu snažili v bdělém stavu vnutit. Prostřednictvím snů (o nichž ani nemusíte vědět a obvykle taky nevíte) se vás totiž jakoby ptá: Která z těch všech informací je opravdu důležitá? A co ty ostatní - jak jsou hierarchicky uspořádány, jak spolu souvisejí? Díky této jedinečné schopnosti mozku proběhne během spánku ve vaší mysli jakýsi rafinovaný "úklid", po němž najdete všechno na svém mistě, navíc správně seřazeno. Odpadky a zbytečnosti budou konečně vyhozeny. A nejenže jsou podstatné informace na svém místě, ale jsou tam jakoby "přilepené", zatímco před spaním se jen tak volně povalovaly a poletovaly bez ladu a skladu s rizikem, že se kdykoli mohly snadno ztratit v množství dalších, prakticky nedůležitých.

 

Vitamíny, čaje a rostliny podporující mozkové funkce - soustředění a paměť

Prostředky, které zlepšují schopnost zvládnout větší množství učební látky, opravdu existují. Většina z nich funguje na některém z těchto principů:
  • zlepšují zásobování mozku kyslíkem (výtažky z jinanu dvoulaločného - ginko /správně gingko/ biloby),
  • podporují regeneraci a zvyšují výkon mozkových buněk (ženšen) či
  • stimulují některý z neurotransmiterů (přenášečů impulzů mezi neurony).
S většinou z nich je však třeba zacházet raději opatrně, protože jinak hrozí poškození zdraví nebo efekt právě opačný tomu, pa němž jste na počátku procesu prahli.

Naprosto bez rizika (a v neomezeném množství můžete při učení využívat podpory vitaminů z přírodních zdrojů (ovoce). Z nich nejdůležitější jsou pro účel učení
  • vitamín C (odstraňuje únavu, pavzbuzuje, podparuje okysličení mozku) a
  • vitamín B6 (zlepšuje soustředění, odstraňuje strach a deprese, vyživuje a posiluje mozkové buňky) - hojně ho obsahují například mrkev, banány, avokádo, ryby ...
Téměř bez rizika je zelený čaj, ale jen v případě, že to nepřeženete s množstvím (nebo si ho nepřipravujete extrémně silný) - to byste si totiž zbytečně zvyšovali krevní tlak a způsobili si třeba bušení srdce či nespavost. V přiměřené dávce vás ale čaj povzbudí a zlepší vám schopnost soustředění i pamět' - černý čaj působí paněkud krátkodoběji, účinky zeleného přetrvají naopak déle.

 

Ženšen

Jak bylo uvedeno výše, velmi dobrý efekt na soustředění, duševní pohodu a schopnost zapamatování má ženšen. Žvýká se ženšenový kořen o délce 4 cm a to jednou za dva dny. Ženšen má detoxikační účinky a zlepšuje nejen duševní, ale i tělené pochody. V ČR je problém sehnat kvalitní tmavý korejský ženšen. Sehnat ho ale lze zde.

 

Sebevědomí

  • Někteří lidé o sobě sice tvrdí, že jsou sebevědomí "sami od sebe", že je to prostě v nich, ale to se pletou - právě tito jedinci jsou totiž "sami od sebe" tak nanejvýš namyšlení nebo drzí, popřípadě se umějí dobře ohánět lokty v tlačenici. A to není důkaz sebevědomí, spíš naopak.
  • Existují ale také lidé, kteří se nechtějí do ničeho pouštět, protože si nevěří. "Já to nezvládnu! Nemám na to hlavu, nadání ... Pokud je právě tohle váš problém, nezůstávejte v tom zamotaní a pokuste se z té kukly vyletět jako motýl.
  • V Praze se můžete například obrátit na Centrum životní energie a zvyšování sebedůvěry (www.centrumzivotnienergie.cz , které zaštiťuje profesor MUDr. Jan Pirk, DrSc.).