Dobré ráno, dnes je sobota 13.4.2024, svátek slaví Aleš, zítra Vincenc.

Proč se záchod označuje WC, 00 nebo OO, co znamená srdíčko na kadibudce

proc-se-zachod-oznacuje-WC-OO-00-proc-je-na-kadibudce-srdicko
proc-se-zachod-oznacuje-WC-OO-00-proc-je-na-kadibudce-srdicko
K čemu nám budou v cizím městě všechny jeho krásy a pamětihodnosti, když nenajdeme tento „svatostánek“ včas! (Citát z knihy: Účes pro zvlášť slavnostní příležitost). Tak neohrnujme nos. Konečně, kulturnost národa se pozná především podle úrovně toalet!  Naprosto přesně vím, že WC je zkratka anglického water clozet, tedy vodní záchod. Stejně tak si myslím, že to ví všichni.
___
___


Uvědomuji si i to, že jeho předchůdce musel mít zkratku DC (dry clozet), jak tvrdí na serveru www.odpovedi.cz.  Ale tak tomu není. Suchý záchod je sice suchý, ale především zemský, do země a je označován jako eart (země) – clozet.

Problém nastává, jak toto zařízení přišlo k označení "00". Tedy na záchodech jsou dvě nuly (00), nikoliv dvě písmena OO (óó). Označení vzniklo nepochybně v 19. století v německých hotelích. Záchody byly stavěny u schodiště a v blízkosti výtahů jako nultý pokoj, a aby se zdůraznila exkluzivita místnosti přidala se navíc druhá nula.

Nula jako číslice se začala používat mnohem později než čísla 1-9. Její význam se dostal ze sanskrtu přes latinu, angličtinu, případně němčinu do češtiny pro označení prázdnoty, později jako nic. Nula znamenala původně něco děsivého, později se stala symbolem věčnosti. Pravděpodobně tedy - vykonávat potřebu je věčné, mluvit o tom bylo kdysi děsivé, člověk se něčeho zbavuje, tedy se vyprazdňuje.

Jedno z možných vysvětlení, proč se dostaly na záchod dvě nuly - většinou je vše v páru, snaha o zviditelnění.  Toto však není jisté, takže se mi alespoň ujasnilo, proč na nově budovaných železničních koridorech jsou dvounulky (00) nahrazovány modernějším označením WC.

Pokud na svých cestách v neznámých městech zahlédnete podobné nápisy vězte, že můžete v klidu vstoupit a ulevit si:
  • Tуалет,
  • Toilette,
  • nhà vệ sinh,
  • toalet,
  • garbigelak,
  • leithris,
  • twaletta,
  • สุขา.

Proč je na kadibudce srdíčko?

Tak to je zapeklitá otázka. V každém případě by kadibudka nějaký otvor mít měla. Už kvůli světlu, už kvůli větrání. Jde jenom o tvar. Srdce je, myslím, lepší tvar než kruh, čtverec, nebo nedejbože kosočtverec. Dočetl jsem se dokonce, že naši předkové dělali do štítů kde skladovali na půdě seno několik větracích otvorů. Srdce bylo jedním z nejčastějších motivů. Do dveří svých privátů (pochází s francouzštiny a v Čechách se lidově říkalo prevít) je vyřezávali za účelem sjednocení designu a také z recese. Našel jsem ale i jiné názory. Proč srdce? S těžkým srdcem přicházíš, z lehkým odcházíš. Proč srdce? Trocha estetiky u dekonzumace neuškodí. Anebo dokonce: Miluji záchody, miluji kadibudky!

proc-se-zachod-oznacuje-WC-OO-00-proc-je-na-kadibudce-srdicko-bradavka-prso

Mrkající