Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Postup, návod jak změřit rozteč kliky - 72, 90, 92 mm

postup-navod-jak-zmerit-roztec-kliky-72-90-92-mm-2

postup-navod-jak-zmerit-roztec-kliky-72-90-92-mm-2
Možná se vám stalo, že jste potřebovali koupit kování nebo zadlabávací zámek na dveře svého bytu nebo rodinného domu. A v tom jste narazili na otázku rozteče dveřního kování. Vzhledem k tomu, že rozhodují milimetry, je znát postup, jak rozteč změřit. V České republice používáme 3 druhy roztečí – 72, 90 a 92 mm. A teď už konečně návod jak rozteč změřit a vyhnout se tak vracení zboží zpět do eshopu nebo kamenného obchodu, což by se vám mohlo zbytečně prodražit.

___

___

Velikosti roztečí

V ČR jsou využívány 3 typy roztečí, jak již bylo uvedeno výše. jde o 72, 90 a 92 mm. Nejčastěji se setkáváme s roztečí 90 mm, rozteč 92 mm je u vchodových a bezpečnostních kování nebo u dveří s vícebodovým zámkem. Velikosti 72 a 90 mm jsou využívány u interiérových dveří.

 

Rozteč kliky - co je to?

Lze říci, že jde o vzdálenost od středu osy kliky od vzdálenosti středu osy otvoru klíče.

 

Kdy je nutné změřit rozteč kliky?

Rozteč měříme u vnitřního - interiérového, vnějšího - štítového a bezpečnostního kování.

 

Rozteč podle zadlabávacího, zadlabacího zámku - návod na změření

Jak již bylo uvedeno v úvodu, rozteč je měřena od osy kliky (otvoru pro kliku) k ose otvoru pro klíč. Délku rozteče je možné změřit např. posuvným měřidlem (tzv. šuplera), odhadem přiložením metru, ale jako nejosvědčenější způsob se zdá vytažení zadlabacího zámku ven ze dveří (je ke dveřím přichycen dvěma šrouby). Obzvláště pečliví musíme být u roztečové délky 9 a 92 mm, kdy se můžeme snadno splést a může nám později špatně sedět vložka v kování dveří.

 

Jak zjistit rozteč u nových dveří

Necháváte-li si vyrobit dveře na zakázku, domluvte se se svým truhlářem na roztečové velikosti zadlabacího zámku předem. Ideální je využití typizované velikosti 90 mm, která se v ČR využívá nejčastěji. U dveří z různých hobbymarketů je většinou rozteč napsána na obalovací folii nových dveří.

 

 


 

Je něco nejasného? S dotazem kontaktujte např. firmu
Kování-Kliky Mand - www.kovani-kliky.cz .