Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Nezařazené Nebezpečné sporty - 10 nejrizikovějších sportů, typy úrazů a mechanismus vzniku.

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nebezpečné sporty - 10 nejrizikovějších sportů, typy úrazů a mechanismus vzniku. Email
Neděle, 29. červen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 20818x
nejcastejsi_sportovni_urazy.jpgVíte, při kterém sportu vám hrozí největší riziko zranění? Možná budete překvapeni, jaké zdánlivě neškodné aktivity se dostaly do žebříčku nejnebezpečnějších sportů. Léto je ideální období pro sportovní nadšence. Cyklistika, plavání, fotbal, to jsou jen některé z oblíbených letních aktivit. Mnoho z běžných sportů však představuje z hlediska rizika zranění skutečný hazard.

sportem k trvalé invaliditě 

Článek vychází ze statistik USA, statistiky úrazů se vztahují k období za jeden kalendářní rok.

10. Lakros, ragby

Počet zranění: 85 580

U hráčů lakrosu jsou typická zranění hlavy a obličeje způsobená míčkem nebo holí. Ta ve statistikách s přehledem vedou. Častá jsou také zranění kotníku v důsledku pádu při hře. U hráčů ragby jsou nejvíc ohrožené rty a brada. Druhé a třetí místo obsadily zablokované krky a vykloubená ramena.

 

9. Lyžování, snowboarding

Počet zranění: 96 119

Logicky jsou nejčastější příčinou zranění na lyžích a snowboardu pády. Vedou zranění hlavy způsobená pádem, v těsném závěsu se drží fraktury nohou, zranění obličeje. Populárním lyžařským a snowboardovým zraněním je také vykloubené koleno nebo rameno.

 

8. Plavání

Počet zranění: 164 607

Plavci si rozbíjejí hlavy o dna bazénů. Častá jsou zranění nohou při skocích do bazénu. Do statistik se započítávají i utonutí.

 

7. Fotbal

Počet zranění: 186 544

Pro fotbal jsou typická zranění kotníku, vykloubená kolena a zlámané ruce. Většinou jde o následek pádu nebo srážek mezi hráči.

 

6. Cvičení

Počet zranění: 269 249

Ačkoli se vám mohou jevit posilovny jako zcela bezpečná a neškodná místa, nevhodná manipulace s posilovacím náčiním je častou příčinou rozbitých hlav a výronů kotníků. Poněkud překvapivě jsou také častou příčinou zranění hlavy pády z balančních míčů a vysoko se ve statistikách umisťují i výrony kotníků coby následek skoků přes švihadlo.

 

5. Baseball, softball

Počet zranění: 274 867

U hráčů softballu a baseballu se často objevují zranění hlavy. V těsném závěsu se drží zranění kotníků, ke kterým dochází v důsledku uklouznutí a nárazů.

 

4. Minibiky, čtyřkolky, terénní motorky

Počet zranění: 275 123

Ke zranění dochází především při pádech a v této oblasti jsou "oblíbená" zlomená zápěstí, vykloubená ramena, zranění hlavy a zranění bederní páteře.

 

3. Americký fotbal

Počet zranění: 460 210

Zlomená zápěstí, vyražené zuby, zablokovaný krk, tržná zranění hlavy, vykloubené kyčle a rozdrcené prsty. To všechno jsou poznávací znamení hráčů amerického fotbalu.

 

2. Cyklistika

Počet zranění: 490 434

Nejčastějším zraněním cyklistů jsou zranění hlavy v důsledku pádu z kola. Kupodivu na druhém místě se umístila zranění, ke kterým cyklista přijde, když se snaží vytáhnout kolo do schodů. Tento typ zranění v četnosti dokonce předčí i srážku cyklisty s autem.

 

1. Basketbal

Počet zranění: 529 837

Prvenství v žebříčku nejrizikovějších sportů patří basketbalu. Basketbalisté si lámou ruce, zraňují hlavy i oči. Vrchní příčky jsou obsazené výrony kotníků a zlomenýma rukama.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny