Dobrý večer, dnes je pátek 14.6.2024, svátek slaví Roland, zítra Vít.

Návod na klidné a radostné Vánoce (článek pro ženy)

navod-na-klidne-a-radostne-vanoce-clanek-pro-zeny

navod-na-klidne-a-radostne-vanoce-clanek-pro-zeny
Fígle, jak vykličkovat z předvánočního stresu a užít si svátky v pohodě, jsou naprosto jednoduché. Těžké je do puntíku je dodržet. Chce to trochu pevné vůle, nadhledu a bezstarostnosti. Nad některými věcmi se musí umět mávnout rukou ajiné si nenechat utéct mezi prsty. Držím vám i sobě palce, abychom se mohly letos u rozdávání dárků spokojeně usmívat.

___

___

Nebuďte dokonalá

Dokonalost je spíš úchylka než přednost. Přesto se za ní honíme hlava nehlava. Zvlášť před Vánoci. Blýskat se musí každý kout, chceme mít tu nejvychytanější výzdobu, superúžasné dárky pro všechny (včetně pratetičky z druhého kolene), tuny jídla v lednici a čtyřicet druhů toho nejnáročnějšího cukroví. Jenže pokud nejste naklonovaná superžena, tak se to prostě zvládnout nedá. Nebo dá, ale rozhodně ne v klidu a s úsměvem. A co vaše rodina ocení víc? Spokojenou a šťastnou maminku, nebo dokonalé detaily,
které vidíte jen vy? Dovolte si být trochu méně pečlivá, pak budete mnohem více v pohodě.

 

Začněte s úklidem včas

Je mi jasné, že pokud nevycídíte okna a nevygruntujete alespoň některé šuplíky, klidná nebudete. Pak existuje jednoduché řešení. Začněte pomalu a v klidu uklízet už teď, nebo
buďte velkorysá a objednejte si úklidovou četu. Nevyjde vás to tak draho a ušetříte čas, který se dá využít na adventní procházku se svařákem v ruce.

 

Nakupujte přes internet

Kdo tuhle vymoženost nevyužil, nepochopí. Sedíte si doma v teple a jen klikáte myší. Vybrat I se dá z neuvěřitelného množství věcí, které by vás v obchodě možná ani nenapadly, většinou jsou navíc levnější a jediné, co musíte udělat, je dojet si je vyzvednout a zaplatit na poštu. Zkrátka málo námahy za velký efekt.

 

Rozdělte pravomoci

Nikde není psáno, že jedině vy jste schopná upéct cukroví, připravit salát, zabalit dárky, nazdobit stůl, obalit kapra ... Nevěřila byste, co všechno zvládne váš muž nebo děti. Pokud
všechno nenecháte jen na svých bedrech, získáte hned několik výhod. Nejen, že ušetříte čas, ale navíc se děti naučí vykouzlit vánoční atmosféru, a ještě budou mít pocit, že jsou svátky společné dílo.

 

Plánujte

Aby vás povinnosti na poslední chvíli nedoběhly, tak si je předem rozplánujte. Kdy nakoupíte dárky, kdo a kdy zajede pro potraviny, stromek, balicí papír, kdy vyrazíte na poslední
nákupy ... Samozřejmě ideální je mít alespoň nějaké dárky nakoupené už od září, aby vám ubyl6 povinností, ale to zvládá opravdu málokterá z vás.

 

3 dárky a dost

Pokud nakupujete nekonečné množství dárků na poslední chvíili, protože vás trápí pocit, že máte dárků stále málo, tak přibrzděte. Jeden velký a dva malé balíčky pod stromečkem (pro jednoho člověka) stačí. Nezapomeňte, že dárky mají dělat radost, nemají za účel někoho podplatit.

 

Běžte se projít

Výmluv, že musíte ještě zadělat na rohlíčky, vyrobit svícen na stůl, vyleštit lustry, už bylo dost. Otřete si ruce od těsta, vezměte šálu a čepici a vyrazte ven. Nadechněte se vánoční atmosféry, kupte si koření, tro- chu promrzněte a pak se vraťte domů. Budete skvěle naladěná a zvládnete v klidu mnohem víc práce.

 

Uzavřete dohodu

Nejprve sama se sebou a pak s celou rodinou. Sedněte si a přemýšlejte, co letos můžete udělat, abyste se během adventu úplně nezničila. Co se dá vypustit, přeorganizovat, změnit. Každá rodina má jiné možnosti a jiné rezervy. I Najděte ty vlastní, sepište si je a pak o nich mluvte s vašimi blízkými. Uvidíte, že vám vyjdou vstříc. Zbytečnosti prostě vyškrtněte.

 

Nezapomeňte také relaxovat

Ne, nezbláznila jsem se, ale Štědrý den tu není od toho, aby člověk vyčerpaně z posledních sil dolezl pod stromeček a opil se grogem. Nemá to být nekonečný maraton, který přežijí jen ti nejsilnější. A pokud neustále podléháte mrakům povinností, musíte si odpočinek dát příkazem. Je jedno, jestli pojedete na dva dny do lázní, nebo si objednáte celodenní wellness, či vyrazíte na hory. Důležité je, abyste zmírnila divoké tempo dřív, než bude pozdě.

 

Myslete na vztah a partnera

Vánoce jsou jako třaskavina pro spoustu vztahů, které během nich vybuchují jako rachejtle na nebi. Abyste tomu předešla, udělejte si čas na svého partnera a naplánujte si společnou večeři. Ne doma, kde budete muset vařit, servírovat, mýt nádobí, a ještě vám celou dobu v hlavě poběží, co všechno musíte udělat. Zamluvte si stůl v romantické restauraci, hoďte se do gala a pozvěte tam svého muže. Povídejte si, jděte pak na koncert nebo se jen tak projít a promilujte celou noc. Uděláte tím pro ideální Vánoce mnohem víc, než když ukuchtíte pět druhů salátů (pro každého člena rodiny jiný).

 

Nezapomeňte na pohyb - běžte si třeba zabobovat

Samozřejmě s dětmi. Zvlášť ty dnešní tráví celý prosinec pojídáním sladkostí od Mikuláše, povalováním u televize nebo počítače a čekáním na zázrak (v tomto případě vánoční). Jsou pak otrávené a mrzuté, protože se jim nestíhá vyrábět endorfin - hormon štěstí. Tak žádné poflakování, vyndejte boby a běžte si společně užívat zimu. I když se jim ze začátku možná tak úplně z vyhřátého domova nechce, nenechte se odradit jejich remcáním. Nakonec vaši snahu ocení a vám zůstane krásný rodinný zážitek.

 

Vytvořte si záchrannou síť s kamarádkami

Moje kamarádka Šárka skvěle peče, Irena má přehled o on-line obchodech Ia já jsem odborník přes výrobu adventních věnců. ldeIální je, když spojíme síly dohromady, využijeme
Isvých silných stránek a pomůžeme si navzájem. Ušetříme čas a budeme mít nádherný Ipocit soudržnosti. Udělejte to také tak. UrčiItě máte ve svém okolí několik šikovných žen, se kterými se můžete o kus práce vzájemně podělit.

 

Udělejte dobrý skutek - udělá vám to radost

Stačí úplně malý. Darovací DMS, granule pro psí útulek, panenka pro dětský domov ... Ale pocit, který z něj budete mft, je k nezaplacení.

 

 

Napsala: Martina Linková