Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Jak využít vymačkaný citron - 13 možností

jak-vyuzit-vymackany-citron-13-moznosti

jak-vyuzit-vymackany-citron-13-moznosti
Do čaje a v létě do vody - trocha šťávy z citrónu dělá divy s chutí i s naším zdravím. Ale užitečný je i ten zbytek: Kůru a bílou dužinu nevyhazujte a nechte ji pracovat ve váš prospěch. Citrony mají díky obsahu kyseliny nízké pH, takže působí antibakteriálně a dezinfekčně. Těchto vlastností využijete jak v koupelně pro krásu, tak v kuchyni po čistotu a pořádek.

___

___

Pokud máte citron bez chemického ošetření, můžete kůru nastrouhat, usušit a používat při pečení - pozvedne jakoukoliv buchtu k michelinským výškám.

 

Odstraní následky "výbuchu"

Mikrovlnou troubu dokáže citron zbavit i "přicementovaných" zbytků. Místo agresivních chemických prostředků vyzkoušejte naplnit nádobu do půlky studenou vodou, přidat slupku z citronu a na pět minut nechat troubu běžet na plný výkon. Pára, která se srazí na stěnách, rozpustí přischlé zbytky, a ty pak snadno setřete houbičkou.

 

Špíny se zbavíš

Máte někde mastný povrch - třeba na sporáku? Vezměte půlky vymačkaného citronu (případně přidejte trochu soli kvůli drsnosti) a stírejte, nakonec otřete utěrkou, klidně papírovou. Lepší než chemie! Jen buďte opatrní na mramorové či jiné povrchy, které by mohla kyselina poškodit.

 

Čistí konvice i šálky

Zbytky usazených minerálů z vodního kamene, ale i zbarvení po kávě a čaji odstraní citron také. Dejte do konvice vodu, přidejte hrst tenkých plátků citronové kůry a dejte povařit. Pak nechte ještě hodinu odstát, vylijte a znovu uvařte čistou vodu - pro odstranění případné pachuti. Na zašlé hrnky od čaje nebo kávy přidejte ke zbytkům citronu sůl a pořádně vydrbejte. Budou jako nové.

 

Vůně domova

Citronová kůra potlačí pach z odpadkového koše a zároveň vám poslouží jako domácí osvěžovač vzduchu. Stačí jen tak pohodit, ale můžete třeba i potřít vnitřek pytle na odpadky.

 

Lesk jako blesk

Půlky citronu, namočené v soli nebo v prášku do pečiva pomohou najít ztracený lesk měděným, nerezovým i chromovaným předmětům - od nádobí přes trouby, sporáky a lednice. Natřeme, necháme 10 minut působit, omyjeme teplou vodou a naleštíme.

 

Proti hmyzu

Většina drobných škůdců nesnáší kyselinu citronovou. Kousky kůry nastražte ke dveřím, kolem oken nebo ke škvírám, kudy by nezvaní návštěvníci mohli vniknout do domu. Platí i na mravence!

Citron pomůže, i když už hmyz pronikl vaší obranou a máte štípance. Od bolesti, otoku i svrbění pomůže potírat bílým vnitřkem citronové kůry se zbytkem dužiny.

 

Osvěží vzduch

Zbytky z citronu, povařené při nižší teplotě v hrnci s vodou, zvlhčí a osvěží vzduch a zároveň naplní váš byt příjemnou vůní.

 

Vyčistí kuchyňská prkénka

Dezinfekčních vlastností citronů mimo jiné využijete pro vyčištění a omlazení kuchyňských dřevěných i umělohmotných prkének na krájení. Zároveň s mikroby z nich zmizí i zašedlý povlak. Stačí chvíli přejíždět půlkou vytlačeného plodu, pak nechat půl minuty působit a nakonec opláchnout.

 

Stařecké skvrny zblednou

Už jsme u využití pro krásu. Starý recept doporučuje potřít hnědavé stařecké skvrny - nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou a na předloktích - citronovou kůrou. Nenatírejte se celí, stačí jen na postižená místa. Nechtě působit celou hodinu.

 

Pro hebké lokty

Posypejte půlky vypotřebovaného citronu jedlou sodou a „nasaďte" na lokty. Pak zavrťte, jako byste mačkali šťávu. Takhle pracujte aspoň 10 minut, pak opláchněte, osuště a natřete výživným krémem.

 

Vyhladí pleť

Zbytky citronu poslouží jako levné, účinné a přitom přírodní tonikum na pleť. Osvěží ji a vypne stejně jako drahé krémy s ovocnými kyselinami. Stačí jemně vklepat do pokožky. Nezapomeňte po čtvrt hodině omýt a dávat zvlášť pozor kolem očí.

 

Na hladké tělo

Do šálku dejte jemně nastrouhanou kůru, cukr a tolik olivového oleje, aby vznikla pasta. Namočte se ve sprše a na vlhkou kůži naneste připravený krém. Jemně se masírujte po celém těle, pak přijde na řadu opět sprcha a tělové mléko.