Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Deodoranty a antiperspiranty - rozdíl, vliv na rakovinu prsu, je možné denní používání?

 

deodoranty-a-antiperspiranty-rozdil-vliv-na-rakovinu-prsu-je-mozne-denni-pouzivani

deodoranty-a-antiperspiranty-rozdil-vliv-na-rakovinu-prsu-je-mozne-denni-pouzivani
Hlavní zbraní proti pocení je antiperspirant, avšak v minulých letech se objevily spekulace o jeho škodlivosti. Způsobuie opravdu rakovinu prsu? A jaký je vlastně rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Jak antiperspirant funguje? Je možné ho používat každý den? Omezuje antiperspirant zápach potu? Může antiperspirant způsobit rakovinu prsu? Lze antiperspirant aplikovat na čerstvě oholené podpaží? Na tyto dotazy vám odpoví následující článek.

___

___

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Deodoranty dokážou překrýt pach potu, ale samotnému pocení nezabraňují. Obsahují dezinfekční látky s antibakteriálními účinky a většinou i alkohol pro zintenzivnění vůně. Jejich účinek je krátkodobý, a proto je třeba používat je i několikrát denně. Naopak antiperspiranty pocení zabraňují. Jejich účinek je však pouze částečný a mnohdy závisí na složení samotného antiperspirantu. Tyto přípravky zpravidla obsahují látku s názvem chlorid hlinitý či aluminium chlorid, která stojí za omezením pocení, a nikdy neobsahují alkohol.

 

Jak antiperspirant funguje?

Účinné látky antiperspirantu působí na potní žlázku v místě vyústění jejího vývodu. Denaturací bílkovin zužují vývod, zamezují odtoku potu,
a tím omezují pocení v místě aplikace.

 

Je možné ho používat každý den?

Ano, antiperspirant je možné používat každý den. Pokud máte citlivou pokožku, je vhodné používat šetrný přípravek, určený pro ošetření tohoto typu kůže.

 

Omezuje antiperspirant také zápach potu?

Důvodem výrazného zápachu při pocení je rozklad tukových a bílkovlnných složek kožního povrchu. Ve vlhkém a teplém prostředí roste hodnota pH a vzniká ideální klima pro množení bakterií a kvasinek. Za nepříjemným pachem pak stojí právě bakterie, které rozkládají tukové složky. tím je pot na pokožce déle, Hm silnější je jeho odér. Pokud tedy antiperspirant aplikujete včas na suchou a čerstvě umytou pokožku, dojde ke značnému omezení tvorby bakterií, a tím i pachu potu.

 

Může používání antiperspirantu způsobit rakovinu prsu?

Používání antiperspirantů a souvislost s vyšším výskytem karcinomu prsu či Alzheimerovy choroby nikdy nebyla prokázána.

 

Lze ho aplikovat na čerstvě oholené podpaží?

Holení v podpaží dokáže pocení a pach zmírnit a mělo by patřit k základní hygieně nejen v letních měsících. Doporučuji nejdříve aplikovat krém po holení pro zklidnění pokožky a až poté svůj oblíbený antiperspirant.