Náhodné stránky webu
- (19.12.2018) Informovaný souhlas - nutné zlo nebo právo pacienta a právní ochrana lékaře?
- (10.09.2014) Svalová atrofie - byliny, bylinky, babské rady
- (21.11.2009) Preventivní prohlídka, vstupní prohlídka zaměstnance a povinnost se jí podrobit
- (29.11.2016) Opakované záněty močových cest - vliv na pozdější početí, otěhotnění
- (15.01.2014) Kupní smlova na rodinný dům - vzor zdarma ke stažení - nový občanský zákoník 2014 - nový občanský zákoník 2014
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Hořčík - kompletní informace - chemické, magnézium jako prvek těla |
![]() |
Úterý, 06. květen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 23015x |
![]() ___
___
O hořčíku chemickyLatinský název Magnesium. Chemická značka je Mg2+. V Mendělejevově tabulce prvků ho řadíme do skupiny kovů alkalických zemin. Celková zásoba činí asi 840 mmol. Koncentrace v séru je 0,85 - 1,15 mmol/l. Močí se vylučuje 3 - 6 mmol/den. 99% magnesia je uloženo intracelulárně, kde je z poloviny vázáno na krystaly hydroxyapatitu v kostech a na proteiny. Zbytek je uložen ve svalech, játrech a centrální nervové soustavě. Z plazmatického magnesia je 55 - 60 % ionizované tedy volné, 30% vázáno na proteiny a zbytek na organické komplexy.
Hořčík v lidském těleMagnesium je v těle jedním z nejvíce rozšířených prvků to jak po stránce kvantitativní (jeho množství v těle je okolo 20 g), tak po stránce kvalitativní. Spolu se zinkem ovlivňuje nejvíce enzymů v těle, (jejich počet je zhruba 300). Zasahuje prakticky do všech biochemických a fyziologických pochodů.
Hypomagnezinémie - nedostatek hořčíku a příznaky:Je to nedostatek magnesia v organismu, zejména v intracelulární tekutině. Koncentrace v plazmě nemusí odpovídat vážnosti deficitu magnesia. Ovšem rozhodující je hodnota pod 0,8 mmol/l séra.
Hypermagnezinémie - vysoká hladina hořčíku v těle:Je to hromadění magnesia v organismu. Magnesia je v tomto případě více v ECT než v ICT.
Pokrmy s vysokým obsahem hořčíkuMandle, paraořechy, humři, integrální mouka, integrální rýže, sojové boby, suchý hrášek, pivní kvasnice, arašídy. V menší míře suché fíky, vejce, špenát, zelí, čočka, brokolice, banány, datle, švestky.
Co ovlivňuje hladinu hořčíku v těle?Alkohol podporuje jeho vylučování. Poškozená bakteriální flóra ve střevě brání dobré vstřebatelnosti hořčíku. Také diuretika mají neblahý vliv na jeho vylučování. Estrogeny obsažené v antikoncepčních tabletách vyvolávají stejné škody. Rovněž tetracyklin brání dokonalému vstřebání hořčíku.
Dávkování hořčíku aneb kolik magnézia tělo potřebuje?Denní doporučené dávky činí 50 mg pro novorozence, 70 mg od 6 měsíců do 1 roku, 150 mg u 1 - 3 letých, 200 mg u 4 - 6 letých, 250 mg u 7 - 10 letých, 300 mg u žen nad 11 let, 350 mg u chlapců 11 - 14 letých. Všeobecně je rozšířený názor, že pro dobrý stav organismu je potřeba dodat denně 300 - 450 mg hořčíku Ve stáří se tento minerál stává doslova nenahraditelným. V těhotenství je potřeba zvýšit příjem hořčíku o cca 150 mg. Vysoké dávky hořčíku podávané dlouhodobě mohou narušovat rovnováhu s vápníkem a fosforem. Obecně platí zásada, že mají být dva díly vápníku ku jednomu dílu hořčíku. Magnesium neužívejte po jídle, protože snižuje kyselost žaludečních šťáv. |
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------